Treść strony

Wójt: Nie rezygnuję z budowy przedszkola

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat modernizacji przedszkola publicznego w Lubiczu Górnym. - Chciałbym zaznaczyć, że to ja byłem inicjatorem tej inwestycji i wcale z tego nie rezygnuję - zaznacza wójt.

- Po analizie możliwości już wiemy, że tak naprawdę powinien powstać nowy obiekt tuż obok tego istniejącego - wyjaśnia wójt. - To będzie tańsze, krótsze w czasie rozwiązanie i co najważniejsze pozwoli na nieprzerwane funkcjonowanie starej placówki aż do przeprowadzki do nowego budynku. To ważna inwestycja i bardzo mi na niej zależy.

Inwestycja miała być zrealizowana z „Polskiego Ładu”, który zakładał dofinansowanie dla samorządów w wysokości 95 proc. Składając wniosek na modernizację przedszkola w 2021 roku gmina wyceniła ją, według obowiązujących wówczas stawek, na ok. 5,7 mln zł. - Otrzymaliśmy promesę na 4,9 mln zł, a resztę mieliśmy pokryć wkładem własnym, ale to było jeszcze przed gwałtownymi podwyżkami. Okazało się, że najtańsza oferta, jaka do nas wpłynęła w przetargu, wyniosła 9,3 mln zł - informuje wójt.

W obecnym budżecie gminy nie ma pieniędzy, aby nagle dołożyć do inwestycji brakujące kilka milionów. To zresztą nie tylko problem gminy Lubicz, ale ogólnopolski. Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że na skutek inflacji i znacznego wzrostu cen koszty inwestycji wielokrotnie wzrosły, dlatego pozwolono na zmniejszenie zakresu prac zaplanowanych w „Polskim Ładzie”. To można zrobić tylko w niektórych przypadkach, np. zamiast 3 km dróg wybudować 1,5 km, ale nie można wybudować połowy przedszkola.

- Jeśli więc nie wykorzystamy przyznanych 4,9 mln zł, to te pieniądze nam przepadną, a potrzeb jest wiele - wyjaśnia wójt. - W tej chwili mamy zatem dwa wyjścia: albo zrezygnować z tych pieniędzy, albo wykorzystać je na inne ważne zadanie, a takim jest niewątpliwie budowa dróg. Przy czym podkreślam, że do tematu przedszkola wrócimy w przyszłym roku, rozkładając budowę na dwa lata.

Dla dzieci z przedszkola w tej chwili nic się nie zmieni. Nadal będą uczęszczać do obecnej placówki, a po powstaniu nowego budynku przeniosą się do niego.

drukuj (Wójt: Nie rezygnuję z budowy przedszkola)

  • data: 2023-02-27

« wstecz