Treść strony

Przemoc w szkole, internecie i na podwórku

Nękanie, wyszydzanie, pobicia, a nawet samobójstwa i morderstwa. Tego coraz częściej doświadczają dzieci i młodzież. Jak reagować na przemoc rówieśniczą? Gdzie szukać pomocy? W gminie Lubicz właśnie rusza kampania informacyjna, która jest jednym z działań projektu „Latawce nad Drwęcą".

- Coraz częściej w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje dotyczące przemocy rówieśniczej czy spowodowanych nią samobójstw młodych ludzi - mówi Dawid Lewandowski, kierownik działu Pomocy Środowiskowej i Wsparcia Rodziny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. -  Jeżeli takie sytuacje zdarzają się gdzieś w kraju, to przynajmniej w części istnieją także w naszym środowisku. To wniosek z wieloletnich obserwacji problemów społecznych, co potwierdzają także asystenci rodzinni oraz pracownicy socjalni, którzy regularnie zgłaszają, że kwestia przemocy rówieśniczej pojawia się w rodzinach ich podopiecznych.

To ważna sprawa, ponieważ przemoc może wywołać problemy z psychiką, a w konsekwencji zaburzenia lękowe, fobie społeczne czy depresję. - Czasami rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, co przeżywa ich nastoletnie dziecko, do momentu aż okazuje się, że wpadło w głęboką depresję - mówi Dawid Lewandowski.

Stąd pilotażowy program „Latawce nad Drwęcą", który skupia się na trzech obszarach profilaktycznym, edukacyjnym i korekcyjnym, czyli wprowadzającym zmiany w zachowaniu.

22 lutego w Urzędzie Gminy Lubicz odbyło się spotkanie inicjujące skoordynowaną współpracę związaną z przeciwdziałaniem przemocy rówieśniczej. GOPS zaprosił na nie przedstawicieli szkół, policji oraz władz samorządowych i urzędników, czyli środowisk, które są zainteresowane tematem i działają na rzecz dzieci i młodzieży. W efekcie wójt Marek Nicewicz powołał Komitet monitorujący do spraw profilaktyki społecznej na terenie gminy Lubicz, który ma zauważać potrzeby, diagnozować problemy i odpowiednio reagować. To ten zespół określi zadania i działania roczne związane z kwestią przemocy rówieśniczej i innych niepokojących zjawisk.

W tym roku, rozpoczynając projekt, zespół chce przede wszystkim nagłośnić problem, wskazując na nieprawidłowe zachowania oraz uświadomić gdzie, zarówno dzieci i młodzież, jak i ich rodzice mogą szukać pomocy w przypadku wystąpienia przemocy rówieśniczej. Wczoraj ruszyła kampania informacyjna na FB i Instagramie.

GOPS ogłosił także konkurs plastyczny „Dzieciaki talenciaki 2023" skierowany do uczniów szkół. Należy wykonać prace plastyczną lub komiks dotyczący postrzegania przemocy rówieśniczej albo zaprojektować hasło wspierające kampanię. Więcej na temat przeczytacie tutaj. Rozstrzygnięcie 12 czerwca w Lubiczu Dolnym.

3 kwietnia w świetlicy w Krobi odbyło się szkolenie na temat przemocy rówieśniczej dla kadry pracującej z dziećmi i młodzieżą.

Natomiast od września planowana jest organizacja tzw. niebieskich tygodni, w których odbędą się treningi kontroli emocji i umiejętności społecznych oraz konsultacje psychologiczne.  

Projekt „Latawce nad Drwęcą" jest finansowany z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Gdzie szukać darmowej pomocy?

Psycholog GOPS Patrycja Łączkowska
tel. kom. 451 645 914

Psycholog GOPS Karolina Urbańska
tel. kom. 519 577 798

Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej i Wsparcia Rodziny GOPS Dawid Lewandowski
tel. kom. 501 957 906

drukuj (Przemoc w szkole, internecie i na podwórku)

  • data: 2023-04-05
  • Szkolenie w Krobi dla kadry pracującej z młodzieżą było prowadzone przez psychologów
  • Częścią szkolenia były warsztaty
  • Uczestnicy pracowali w grupach

« wstecz