Treść strony

Złote Serduszko WOŚP w gminie Lubicz!

Złote serduszko nr 80 - jedno ze stu na cały świat, wykonane w większości ręcznie ze złota (próba 585), unikatowy, kultowy symbol Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie do zdobycia na aukcji podczas Finału w Lubiczu Dolnym.

Tegoroczny Finał zbliża się wielkimi krokami. Wstępnie pisaliśmy o nim tutaj, a już wkrótce Sztab WOŚP Lubicz zdradzi więcej szczegółów. Dziś więcej na temat wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się w naszej gminie po raz pierwszy w historii – aukcji Złotego Serduszka WOŚP. Zapraszamy na nią 29 stycznia ok. godz. 19.00 do nowej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcamy również do kontaktu na messengerze sztabu, mailowo: sztab.wosp.lubicz@gmail.com lub pod nr telefonu 603 787 121.

A jak zrodził się pomysł na powstanie tych wyjątkowych orkiestrowych serduszek? Pisze o tym Sztab WOŚP Lubicz na swoim fanpage’u.  

W czasie pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja WOŚP otrzymała dary bardzo szczególne. Były nimi złote wyroby - pierścionki, łańcuszki, kolczyki. Warszawski jubiler Jerzy Kozak, zaproponował, aby wykonać z nich właśnie złote serduszka. Złoto zawieziono do Mennicy Polskiej, która stała się autorem najbardziej cennego na świecie złotego wyrobu o masie ok. 4,5 grama - Złotych Serduszek WOŚP.

Każde Złote Serduszko WOŚP ma swój numer. Co roku kilka złotych serduszek przekazywanych jest do "licytowania" w sztabach oraz na antenach stacji radiowych. Pozostałe proponowane są w licytacji telefonicznej podczas Finału WOŚP. Tradycyjnie złote serduszko nr 13 z każdego Finału Orkiestry, pozostaje w Fundacji.

Jedna z najwyższych kwot za złote serduszko nr 1 została wylicytowana w 1999 roku,  i wynosiła 333.333,33 USD czyli, po ówczesnym kursie, blisko 1,1 mln PLN. Ogromną sumę złote serduszko numer 1 uzyskało także w 2010 roku, kiedy zostało kupione za 1 110 000 PLN. Rekord padł jednak w styczniu 2019 roku, w czasie 27. Finału WOŚP - złote serduszko nr 1 wylicytowano za 1,2 mln złotych.

Od 1994 do 2004 roku odbyło się dziesięć edycji licytacji Złotych Serduszek WOŚP. W 2003 roku, po raz dziesiąty, Mennica Polska wykonała 500 sztuk złotych serduszek, które były licytowane podczas 11. Finału. Każde z dziesiątej serii tych serduszek ozdobiono cyrkonią, która została umieszczona w baretce. W ten sposób zamknięto rozdział złotych orkiestrowych serduszek i od 12. Finału proponowano na licytacjach Złote Medale WOŚP. Jednak w roku 2008, na 16. Finale Orkiestry, wrócono do złotych serduszek.

W tym roku Złote Serduszko WOŚP może trafić w ręce mieszkańca naszej gminy!

drukuj (Złote Serduszko WOŚP w gminie Lubicz!)

  • data: 2023-01-10

« wstecz