Treść strony

Każdy dom powinien mieć numer

Tabliczka z numerem porządkowym powinna znajdować się w widocznym miejscu na każdym domu lub na ogrodzeniu, a w dostępnym miejscu także skrzynka na listy. Dlaczego to teraz takie ważne?

Tak mówią przepisy. Jednak obecnie oznakowanie domu ma szczególne znaczenie dla ułatwienia pracy osób, które mimo epidemii nadal są na stanowisku, a także dla szybkiej i sprawnej pracy służb ratowniczych.

W tej chwili, gdy bezpośrednie kontakty nie są wskazane, do domu bez skrzynki nie ma możliwości dostarczenia ani listu, ani jakiejkolwiek papierowej korespondencji, która powinna do mieszkańców dotrzeć, np. informacji o rozliczeniu wodomierza.

Obecnie proponujemy zatem rozwiązanie tymczasowe i wykonanie numeru metodą domową, np. na drewnie, kredą, kartonie, itp. Podobnie w przypadku skrzynki, wykonując ją np. z kawałka rurki czy plastikowego pudełka.

drukuj (Każdy dom powinien mieć numer)

 • data: 2020-03-31
 • Tymczasowy numer na dom
 • Tymczasowy numer na dom
 • Tymczasowy numer na dom

Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców

Wójt Marek Nicewicz uruchomił specjalny adres e-mailowy dla osób prowadzących na terenie gminy działalność gospodarczą. Tutaj przedsiębiorcy mogą wysyłać swoje sugestie dotyczące spodziewanej pomocy.

Stan epidemii powoduje liczne komplikacje w każdej dziedzinie życia. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby mające działalność gospodarczą, ponieważ w tej chwili jej prowadzenie dla większości branż jest niemożliwe lub też mocno ograniczone.

Wójt Marek Nicewicz od początku swojej kadencji raz w miesiącu spotykał się przedsiębiorcami na „Śniadaniach biznesowych", wsłuchując się w głosy dotyczące prowadzenia firm na terenie gminy. Takie spotkania odbywały się także podczas wizyt w sołectwach czy w trakcie wtorkowych dyżurów wójta. Teraz, w czasach narodowej kwarantanny, jest to niemożliwe.

– Znaczna część wpływów do budżetu gminnego pochodzi właśnie od osób prowadzących działalność gospodarczą – mówi Marek Nicewicz. – Doceniamy to, starając się na co dzień być dla nich kompetentnym partnerem. Dlatego też, w miarę możliwości, zamierzamy ich wesprzeć w tym ciężkim dla nich czasie. Nie chcemy narzucać im rozwiązań z poziomu urzędu. To przedsiębiorcy najlepiej wiedzą, czego teraz najbardziej potrzebują, w czym gmina mogłaby być pomocna. Obecnie nie możemy z nimi porozmawiać bezpośrednio, uruchomiliśmy więc specjalną skrzynkę e-mailową, na którą mogą przesyłać swoje uwagi i sugestie.  

Marek Nicewicz na propozycje od przedsiębiorców czeka mailowo pod adresem wojt@lubicz.pl.

drukuj (Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców)

 • data: 2020-03-30

Rozpoczyna się budowa kilku ulic w Złotorii

Inwestycja dotyczy Szkolnej, Ciechocińskiej i Flisackiej. W związku z tym od jutra (31 marca) na wskazanych ulicach mogą występować okresowe utrudnienia w ruchu pojazdów mechanicznych.

Jak informuje Zakład Usług Komunalnych w Lubiczu Sp. z o.o., przeprowadzenie prac planowane jest do 31 lipca 2020 roku.

Kontakt do ZUK: tel. 56 678 53 14. 

Z kolei 10 kwietnia ma nastąpić otwarcie ofert w przetargu na wyłonienie wykonawcy drogi rowerowej z Lubicza Górnego przez Nową Wieś do Złotorii. Tak wynika z informacji na stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich, który jest liderem tego zadania.

Kontakty w sprawie tej inwestycji zamieściliśmy tutaj.

Na budowę dróg w Złotorii gmina otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast realizacja ścieżki rowerowej jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

drukuj (Rozpoczyna się budowa kilku ulic w Złotorii)

 • data: 2020-03-30
 • Zakres inwestycji drogowej w Złotorii
 • Przebieg ścieżki z Lubicza Górnego przez Nową Wieś do...

Kto będzie reprezentował gminę w województwie?

Dwie szkoły z naszej gminy - w Lubiczu Dolnym i Lubiczu Górnym - przystąpiły do konkursu organizowanego przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Do etapu wojewódzkiego gminna komisja konkursowa zakwalifikowała sześć z nadesłanych prac, trzy z grupy I (klasy I-IV) oraz trzy z grupy II (klasy V-VIII).

Komisja uznała, że w grupie I na wyróżnienie zasługują:

 • Klaudia Foksińska - kl. II, SP Lubicz Górny
 • Wiktoria Kiliszkiewicz - kl. II, SP Lubicz Dolny
 • Igor Sujkowski - kl. I, SP Lubicz Dolny.

Natomiast w grupie II wyróżniły się :

 • Zofia Legutko- kl. VI, SP Lubicz Dolny
 • Julia Zarembska - kl. VIII, SP Lubicz Górny
 • Nikola Wysocka - kl. VIII, SP Lubicz Górny.

Autorzy sześciu nagrodzonym prac otrzymają od gminy dyplomy i upominki (kiedy będzie to możliwe). A pozostali uczestnicy - dyplomy okolicznościowe oraz słodycze.

drukuj (Kto będzie reprezentował gminę w województwie?)

 • data: 2020-03-30
 • Praca nagrodzona na etapie gminnym
 • Praca nagrodzona na etapie gminnym
 • Praca nagrodzona na etapie gminnym
 • Praca nagrodzona na etapie gminnym
 • Praca nagrodzona na etapie gminnym
 • Praca nagrodzona na etapie gminnym

Możesz dostać 5 tys. zł na projekt

Spółka Gdańsk Transport Company S.A. (AmberOne) zarządzająca Autostradą A1 ogłasza konkurs wspierający inicjatywy społeczne przyczyniające się do polepszenia jakości życia mieszkańców gmin leżących w pobliżu autostrady.

Celem konkursu "AmberOne Bliżej Nas'' jest wyłonienie 5 najlepszych tego typu projektów. Każdy z nich otrzyma 5 tys. zł. Termin wysyłki prac to 30 kwietnia. Szczegóły w załączonym regulaminie.

W ubiegłym roku pieniądze w konkursie wygrała lubicka Bibliotek Gminna, dzięki czemu zorganizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci.

drukuj (Możesz dostać 5 tys. zł na projekt)

 • data: 2020-03-30

Odbiór śmieci. Nie zapomnij przygotować worków!

W sobotę 28 marca odbędzie się odbiór odpadów segregowanych. W kolejną ruszamy z bioodpadami. W związku z epidemią chcielibyśmy poprosić Państwa o maksymalną mobilizację.

W sobotę odbędzie się odbiór odpadów segregowanych. Ponieważ pojazdy zbierające śmieci ruszają w teren wcześnie rano, prosimy o wystawienie worków już dziś, czyli w piątek wieczorem – w taki sposób, aby były widoczne dla firmy, ale też nie utrudniały przejazdu.

– W tej chwili sporo osób jest w domach, spodziewamy się więc większej niż zwykle ilości odpadów – mówi Dorota Kamińska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz. – Wszelkie kartoniki, a zwłaszcza plastikowe butelki należy dokładnie zgnieść, dzięki czemu będzie mniej worków do zwiezienia. Worki muszą być związane, żeby przy ich zabieraniu śmieci nie rozsypywały się po okolicy, a w transporcie do sortowni nie wymieszały się z innymi frakcjami.

Zgłoś reklamację w referacie odpadów. Niezwłocznie!

1.    Jeżeli śmieci nie zostały odebrane, albo zdarzyły się inne zakłócenia dotyczące zbiórki, trzeba niezwłocznie złożyć reklamację (w najbliższy dzień roboczy) w Referacie Gospodarki Odpadami: mailowo, wysyłając wiadomość na adres go@lubicz.pl, podając swoje dane oraz adres posesji lub telefonicznie pod nr 56 621 21 28. To pracownicy tego referatu w bezpośrednim kontakcie z firmami wywożącymi odpady mogą interweniować w zgłaszanej przez Państwa sprawie. Firma na zrealizowanie reklamacji ma trzy dni robocze. Pisanie na FB, że od miesiąca, stycznia czy ubiegłego roku na jakieś ulicy leżą śmieci, po tak długim czasie wyklucza możliwość wyjaśnienia sytuacji.

2. Najczęściej, jak wynika z naszych analiz (kontroli, ale także GPS-ów w śmieciarkach) odpady nie są zabierane z tych posesji, których właściciele na czas nie wystawią pojemników lub worków. Dlatego tak ważne jest wystawienie ich już w piątkowy wieczór. Firma nie ma możliwości wielokrotnego podjeżdżania pod posesje, bo musi obsłużyć 5.200 domostw, a to oznacza miesięczny przebieg ponad 3,5 tys km. Jeśli jednak śmieci zostały wystawione na czas, a mimo to są nieodebrane, prosimy o reklamacje (jak w pkt. 1).

3. Zdarza się jeszcze jeden powód niezabierania worków - unikanie płatności za odpady. Na terenie gminy ciągle mamy przypadki osób, które od lat u nas mieszkają, co zgłaszają nam sąsiedzi, ale nadal mają oficjalnie nieodebrany dom, więc zameldowani są poza gminą, najczęściej w Toruniu. Gdzie trafiają śmieci z tych domostw? Wysoce prawdopodobne jest, że zalegają w różnych, przypadkowych miejscach, zaś samochody MPO nie przeczesują gminy w poszukiwaniu podrzuconych worków, tylko podjeżdżają pod konkretne zgłoszone adresy według tras wyznaczonych na dany dzień.

Szkło w workach nie może być potłuczone

Odłamki szkła to oczywiste zagrożenie, a notorycznie zdarza się, że worek po podniesieniu przez pracownika pęka, przecięty odłamkami. Niestety, zdarza się także, że takie szkło rani pracowników. Zatem, po raz kolejny prosimy, pamiętajmy o dokładnym zawiązaniu worka.

Przy tej okazji przypominamy również, że ze względu na stan epidemii PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) jest zamknięty. Zapewnienie szczególnego bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom punktu jest w tej chwili priorytetem. Dlatego, nawet jeśli w ramach akcji #zostanwdomu robicie Państwo remonty i porządki, proszę wstrzymać się od wywiezienia niepotrzebnych rzeczy do czasu normalizacji sytuacji.

drukuj (Odbiór śmieci. Nie zapomnij przygotować worków!)

 • data: 2020-03-27

Gminne dopłaty do wymiany pieców 2020 [Aktualizacja]

Gmina Lubicz na dofinansowanie wymiany „kopciuchów” w domach mieszkańców w tym roku przeznaczy prawie 100 tys. zł. Kto może się o to ubiegać?

Nowa uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Gminy Lubicz 12 marca, a w życie wchodzi 4 kwietnia.

Wymiana źródła ogrzewania może być wsparta z budżetu Lubicza pod warunkiem, że będzie to:

 • kocioł na paliwa stałe (pellet, biomasa pochodzenia leśnego i rolniczego)
 • kocioł gazowy
 • kocioł olejowy
 • kocioł elektryczny - piec zasilany prądem
 • pompa ciepła

Na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub lokal mieszkalny, w miarę posiadanych środków, udzielone jest jedno dofinansowanie. Program nie dotyczy nieruchomości wykorzystywanych sezonowo np.: domów letniskowych.

Cel uchwały to poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z budynków mieszkalnych jednorodzinnych i lokali mieszkalnych na obszarze gminy, co jest zbieżne z celami „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Lubicz”.

- Motywacją radnych dla uchwalenia uchwały w takiej wersji są kwestie ekologiczne - tłumaczy Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz. - Naszym celem jest poprawa stanu powietrza w gminie. Zmieniliśmy zatem mechanizm promujący najlepsze inwestycje w źródła ciepła, czyli w te, które znacznie redukują emisję pyłów. Jest to zgodne z polityką województwa zawartą w ustawie antysmogowej, która zakłada wyeliminowanie palenia węglem brunatnym i kamiennym. Chętnych do skorzystania z gminnych dopłat jest tak dużo, że wyszliśmy z założenia, aby skierować środki przede wszystkim do tych mieszkańców, u których wymiana pieców przyczyni się znacznie do zmniejszenia emisji spalin. Dofinansowania gminne nie zamykają oczywiście drogi dla mieszkańców do skorzystania z innych form refundacji, chociażby ogólnokrajowego programu „Czyste powietrze” - dodaje Zbigniew Barcikowski.

Pojawiające się u niektórych mieszkańców wątpliwości, dlaczego dofinansowanie nie dotyczy wymiany wszystkich rodzajów pieców (wyłączenie tych na węgiel i ekogroszek), wyjaśnia Wojciech Rakowiecki, zastępca wójta:

- Przeznaczając gminne pieniądze na wymianę źródła ogrzewania, chcemy przede wszystkim zadbać o poprawę jakość powietrza w naszej gminie. A to możemy uzyskać wyłącznie poprzez stawianie na naprawdę „czyste technologie”. Ekogroszek, choć ładnie się nazywa, nie jest takim źródłem, co więcej już za kilka lat, podobnie jak węgiel brunatny i kamienny, będzie rugowany z rynku energetycznego. Szkoda zatem naszych wysiłków i pieniędzy. 

Termin składania wniosków zostanie opublikowany w zarządzeniu wójta, o czym Państwa poinformujemy.

drukuj (Gminne dopłaty do wymiany pieców 2020 [Aktualizacja])

 • data: 2020-03-27

Pomóżmy uczniom brać udział w lekcjach

Jeśli ktoś z Państwa ma zbędny zestaw komputerowy lub laptopa; sprawny i działający, z systemem Windows 7 lub 10, to prosimy o kontakt. Komputery przekażemy uczniom, którzy tego potrzebują.

Szkoły od środy funkcjonują zdalnie. Większość uczniów z terenu naszej gminy ma sprzęt komputerowy pozwalający na korzystanie z e-lekcji, ale nie wszyscy. Dlatego przewietrzyliśmy nasze prywatne zapasy i zebraliśmy 7 komputerów, które przekazujemy dzieciom nie posiadającym sprzętu.

Jest jednak jeszcze trochę takich potrzeb, więc zwracamy się z prośbą do mieszkańców: jeśli ktoś z Państwa ma zbędny zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, myszka) lub laptopa; sprawny i działający, z systemem Windows 7 lub 10, to prosimy o informację na nr tel.: 56 621 21 00 lub e-mail org@lubicz.pl z tytułem „Komputer dla ucznia”. Ustalimy sposób przekazania, a jeśli zajdzie taka potrzeba, odbierzemy.

drukuj (Pomóżmy uczniom brać udział w lekcjach)

 • data: 2020-03-27

Na drogach gminnych pojawiła się kolejna równiarka

Zakład Usług Komunalnych w Lubiczu pozyskał drugą równiarkę. Do dyspozycji pozostaje również walec, koparko-ładowarki, zatem teraz ze zdwojoną siłą spółka może zajmować się gminnymi drogami gruntowymi.

Pomimo stanu epidemii, służby gminne pracują wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Będzie tak, dopóty obowiązujące obostrzenia nie wykluczą aktywności naszych ekip w terenie.

Skończyły się mokre dni, z którymi borykamy się co roku na przełomie zimy i wiosny, a jakiekolwiek prace drogowe w takim okresie, dają krótkotrwały efekt. W tej chwili pogoda jest sprzyjająca, dlatego Zakład Usług Komunalnych w Lubiczu mógł przystąpić do równania tras. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, spółka pozyskała nową równiarkę, co wpłynie na zwiększenie zakresu prac i większą wydajność. Poza tym ekipy robotników mogą teraz pracować w terenie na dwie zmiany.

- Docierają do nas uwagi mieszkańców postulujących o wysypywanie na drogi tłucznia – mówi wójt Marek Nicewicz. – Jednak przez lata takiego działania wysokość dróg w niektórych miejscach podniosła się nawet o 20-30 cm, co jest nie tylko utrudnieniem dla właścicieli posesji przy wyjeżdżaniu z bram, ale powoduje także zalewanie podwórek. Dlatego teraz prace polegają na wyrównywaniu i ubijaniu dróg, bez dosypywaniu tłucznia. Kruszywem uzupełniamy natomiast znaczące ubytki, jeśli sytuacja tego wymaga.

Wiosenne roboty drogowe ZUK przeprowadził już w Nowej Wsi i Złotorii, teraz pracuje w Lubiczu Górnym, a następnie będzie przemieszczał się do innych sołectw.

 

drukuj (Na drogach gminnych pojawiła się kolejna równiarka)

 • data: 2020-03-26
 • Sprzęt lubickiego ZUK wyjechał na gminne drogi
 • Sprzęt lubickiego ZUK wyjechał na gminne drogi
 • Sprzęt lubickiego ZUK wyjechał na gminne drogi

ZEASiP pracuje do godziny 12.00

W związku z obecną sytuacją w kraju oraz kolejnymi obostrzeniami ze strony rządu RP, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu od 25 marca wprowadza pracę na pojedynczych dyżurach w godzinach od 9.00 do 12.00.

Kontakt bezpośredni zostaje ograniczony, przyjmowanie interesantów nastąpi po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerami telefonów: 884 808 953 lub 531 506 028.

drukuj (ZEASiP pracuje do godziny 12.00)

Aplikacja kwarantanna domowa

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Dla osób, które mają zaleconą kwarantannę aplikacja jest obowiązkowa.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Jak ściągnąć aplikację? Jak aktywować? Kto może w tym pomóc?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie tutaj.

drukuj (Aplikacja kwarantanna domowa)

 • data: 2020-03-25
 • Ulotka na temat aplikacji

Potrzebujesz wsparcia psychologa? Zadzwoń

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną dla mieszkańców gminy Lubicz. Psycholog jest dostępny pod numerem telefonu 519 577 798 w godzinach 7.00 -19.00.

Na stronie internetowej lubickiego GOPS umieszczono też listę psychoterapeutów z całej Polski, którzy telefonicznie udzielą bezpłatnej pomocy psychologicznej w związku z obecnym kryzysem - tutaj.

 

drukuj (Potrzebujesz wsparcia psychologa? Zadzwoń)

Pilne! Gmina Lubicz wspomoże MZK autobusami szkolnymi [Aktualizacja 3]

Władze centralne wprowadzają od jutra kolejne ograniczenia, tym razem również w zakresie podróżowania środkami komunikacji publicznej.  Jak to będzie wyglądać w naszej gminie?

Kolejne ograniczenia mówią o tym, że do autobusów, tramwajów może wejść tylko taka liczba pasażerów, która stanowi połowę miejsc siedzących. Toruńskie autobusy MZK mają ok. 30 takich miejsc, a to oznacza, że do pojazdu zostanie wpuszczone tylko 15 pasażerów. Chcąc ułatwić dużej grupie mieszkańców gminy Lubicz poranne dotarcie do pracy, wójt Marek Nicewicz zdecydował o wykorzystaniu szkolnego taboru autobusowego jako sposobu na zwiększenie liczby miejsc dla osób chcących dotrzeć jutro do pracy.

W wyniku tych decyzji, na trasie autobusu MZK linii 35 z Lubicza Osiedle do Torunia, pojawią się dodatkowe autobusy (z taboru szkolnego firmy Tar-Travel) z oznaczeniem „35”. Tak będzie w przypadku kursu o godz.6.04 oraz 6.20 w dniu jutrzejszym (środa 25.03). Autobusy szkolne pojadą za pojazdami MZK, zabierając osoby oczekujące na przystankach do granic Torunia, oczywiście w ramach wolnych miejsc według limitu.

Natomiast od czwartku (26.03) MZK uruchomi dodatkowy kurs „35” o godz. 6.15. Czyli z przystanku Lubicz Osiedle w stronę Torunia pojadą kursy o 6.04, 6.15 i 6.20. Czy pojadą również autobusy szkolne - zdecydujemy w zależności od sytuacji ze środy.

Prosimy o śledzenie informacji na profilu "Gmina Lubicz" oraz na www.lubicz.pl.

Aktualizacja 25.03:  Potwierdzamy, że od jutra (do odwołania) toruńskie MZK, w porozumieniu z władzami gminy, z przystanku Lubicz Osiedle uruchomi dodatkowy kurs linii 35 o godz. 6.15. W związku z tym, co pokazała dzisiejsza analiza sytuacji, kursy autobusów szkolnych nie będą potrzebne.

Aktualizacja z 26.03:  Przystanek Lubicz Osiedle:

 • Wcześnie rano, dla zwiększenia przepustowości, przed autobusem linii 35 jadącym planowo w stronę Torunia o godz. 4.50, dodatkowo pojedzie kurs o 4.48
 • Wobec sygnałów mieszkańców o możliwych problemach z dotarciem do pracy w sobotę, przed autobusem jadącym do Torunia o 4.58, gmina dostawi oznakowany jako „35” autobus Tar-Travel o 4.56
 • W związku z aktualną sytuacją i wytycznymi rządu dotyczącymi pozostania w domu do odwołania zostaje zawieszony nocny kurs autobusu linii 35.

Aktualizacja  27.03:  Od poniedziałku (30.03) z powodu małego obłożenia będzie wycofany  wprowadzony kilka dni temu dodatkowy kurs 35 o 6.15

drukuj (Pilne! Gmina Lubicz wspomoże MZK autobusami szkolnymi [Aktualizacja 3])

 • data: 2020-03-24

Nowy sposób dostępu do informacji gminnych

Uruchomiliśmy wyczekiwany Newsletter Gminy Lubicz. Dziś planujemy wysłać do subskrybentów pierwszy newsletter. To nasza nowa propozycja na wygodny dostęp do ważnych informacji gminnych.

W dobie epidemii koronawirusa, ale także coraz bardziej popularnych i dostępnych mediów elektronicznych, uzupełniamy nasz gminny system informowania mieszkańców o newsletter. Zatem teraz, oprócz witryny www, wiadomości SMS, profilu "Gmina Lubicz" na Facebooku i 17 profili sołeckich, "Gońca gminnego", gablot sołeckich oraz tablic ogłoszeniowych, proponujemy wygodną formę otrzymywania na swoją skrzynkę e-mail informacji z gminy poprzez newsletter. Będzie on ukazywał się raz - dwa razy w tygodniu, wskazując ważne tematy dla funkcjonowania naszej lokalnej społeczności.  W związku z tym chcielibyśmy Państwa zaprosić do zapisania się do gminnego newslettera.

Jak to zrobić?

Na naszej witrynie internetowej, na której Państwo teraz to czytacie, należy wpisać swój adres e-mail w odpowiednie pole na niebieskim pionowym pasku „Newsletter" - umieszczonym u dołu lewej krawędzi strony, a w wersji mobilnej od razu pod tym tekstem.

Po kliknięciu przycisku „Prześlij!" otrzymają Państwo na swoją skrzynkę e-mailową korespondencję z zasadami korzystania z newslettera. Proszę koniecznie kliknąć w link aktywujący Wasz adres, który będzie umieszczony na końcu e-maila, pod zasadami.

Subskrypcja Newslettera Gminy Lubicz gwarantuje dostęp do aktualnych informacji, zwłaszcza dla tych osób, które nie mogą codziennie odwiedzać naszej strony.

- Przyspieszenie prac nad newsletterem i jak najszybsze jego uruchomienie było dla nas priorytetem – mówi wójt Marek Nicewicz. – Chcemy, aby na co dzień nasi mieszkańcy byli jak najlepiej poinformowani, a w czasie epidemii, kiedy – mam nadzieję - większość osób nie wychodzi z domu, jest to szczególnie istotne, aby wykorzystać wszelkie sposoby docierania do Państwa z ważnymi treściami. Tym bardziej, że w czasie zagrożenia zakażenia koronawirusem następuje wiele zmian w życiu publicznym. Zapowiadany na kwiecień „Goniec gminny" nie ukaże się ze względu na oczywiste w tej chwili problemy z dystrybucją i jego dotarciem do mieszkańców. Dlatego, tak jak cały świat, skupiamy się na innych kanałach komunikacji z mieszkańcami, nie wymagających bezpośredniego kontaktu, czyli stronie internetowej, FB Gmina Lubicz, systemie SMS i najnowszym - newsletterze.

drukuj (Nowy sposób dostępu do informacji gminnych)

 • data: 2020-03-24

Ważne informacje o odpadach. Gabaryty, segregowane, bioodpady

Przypominamy, że ostatnia sobota w miesiącu (28 marca) oznacza odbiór śmieci segregowanych. Czekamy też na Wasze zgłoszenia dotyczące wywozu gabarytów, a od kwietnia ruszamy z odbiorem bioodpadów.

W najbliższą sobotę (28 marca) odbędzie się odbiór odpadów segregowanych. Worki przed posesję prosimy wystawić już w piątek wieczorem.

Od 1 do 9 kwietnia na terenie wszystkich sołectw organizujemy wywóz odpadów wielkogabarytowych. Uwaga! Jeżeli chcecie skorzystać z tej propozycji, wcześniej należy zgłosić to w naszym Referacie Gospodarki Odpadami – tel. 56 621 21 28 – po to, aby kierowca samochodu wiedział pod jaki adres powinien podjechać.

Teraz już nie tylko pomiędzy kwietniem a listopadem, ale przez cały rok na terenach gminy Lubicz będą odbierane bioodpady (brązowe pojemniki). Zaczynamy od pierwszej soboty kwietnia (4 kwietnia)! To zmiana, którą obecne władze gminy wprowadziły w nowej umowie z MPO. W poprzednich latach bioodpady wywożono tylko przez kilka miesięcy w roku. Szczegóły znajdują się w harmonogramie, który Państwo otrzymaliście do swoich domów; dostępny jest on także w naszym BIP-ie - link.

Jak należy segregować odpady? Co to są bioodpady? Można o tym przeczytać tutaj.

Jeżeli komuś brakuje pojemnika na bioodpady, proszę zgłosić to do referatu odpadami Urzędu Gminy Lubicz, tel. 56 621 21 28.

drukuj (Ważne informacje o odpadach. Gabaryty, segregowane, bioodpady)

 • data: 2020-03-23

Komunikat dotyczący pracy ARMiR

Publikujemy komunikat ARMiR dotyczący czasowej organizacji pracy wprowadzonej w związku z aktualnymi zaleceniami. Zmiany dotyczą przede wszystkim przyjęć interesantów w jednostkach organizacyjnych Agencji.

Podkreślamy, że w związku zagrożeniem zakażenia koronawirusem zmiany najprawdopodobniej nastąpiły w funkcjonowaniu wszystkich instytucji, które mają bezpośredni kontakt z interesantami. O ograniczeniach w kontekście naszej gminy informujemy Państwa na bieżąco tutaj, apelując jednak o pozostawanie w domu. 

Jeżeli natomiast sytuacja wymaga pilnego, osobistego kontaktu z jakąkolwiek instytucją poza gminą, to wcześniej należy zapoznać się z obecnie obowiązującymi w niej zasadami, które powinniście Państwo znaleźć na jej stronie internetowej.

Poniżej wspomniany komunikat ARMiR.

"Szanowni Państwo,

w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 - „koronawirusa",
aby skutecznie chronić zdrowie beneficjentów ARiMR i jej pracowników, prosimy o wyrozumiałość dla przyjętego sposobu postępowania w tym okresie.
Zmiany dotyczą przede wszystkim przyjęć interesantów w jednostkach organizacyjnych ARiMR tzn.:

- ograniczona zostaje możliwość osobistego załatwiania spraw w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych oraz centrali ARiMR - jednostki te pracują bez kontaktu z interesantami;

- kontakt z ARiMR – wyłącznie telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej), numery telefonów i adresy e-mail będą dostępne w widocznym miejscu przy wejściu do placówki Agencji;

- w sytuacji braku możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań we wszystkich jednostkach organizacyjnych ARiMR udostępnione zostaną wrzutnie / urny, w których możliwe będzie pozostawienie dokumentów / wniosków / oświadczeń bez konieczności kontaktu z pracownikami Agencji.

Szanowni Państwo,
większość spraw związanych z ubieganiem się o dopłaty i dotacje, a także z rejestracją zwierząt można załatwić przez internet.

1. Jeżeli używasz komputera – złóż wniosek o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 za pomocą aplikacji eWniosekPlus, a dane o zwierzętach zgłoś albo wyjaśnij
za pomocą aplikacji PortalIRZplus!

2. Jeżeli nie używasz komputera – skontaktuj się telefonicznie z doradcą rolniczym lub z pracownikiem biura powiatowego ARiMR

3. Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019 można złożyć poprzez:

- pozostawienie we wrzutni / urnie umieszczonej przy wejściu do biura powiatowego,

- wysłanie pocztą,

- złożenie poprzez platformę ePUAP,

- przesłanie zeskanowanych dokumentów za pomocą poczty elektronicznej (e-mail) na adres mailowy biura powiatowego właściwego ze względu na adres zamieszkania Wnioskodawcy. W tym przypadku Beneficjent zostanie poproszony o złożenie oryginału dokumentu w odpowiedniej placówce ARiMR
w terminie późniejszym.

Adresy skrytek ePUAP (dla osób które posiadają Profil Zaufany) oraz adresy e-mail biur powiatowych dostępne są tutaj.

Rolnicy uprawnieni do złożenia Oświadczenia mogą także zalogować się do aplikacji eWniosekPlus i złożyć wniosek przez Internet, do czego zachęcamy. W przypadku złożenia dokumentów do wrzutni lub przesłania pocztą elektroniczną, Wnioskodawca otrzyma potwierdzenie przyjęcia dokumentów po ich zarejestrowaniu (jeżeli potwierdzenia są przewidziane/niezbędne w procesie obsługi sprawy).
Jeżeli Wnioskodawca chce otrzymać potwierdzenie bez oczekiwania, najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie dokumentów za pośrednictwem poczty.

KANAŁY KOMUNIKACJI

W związku z koniecznością wprowadzenia ograniczeń w kontaktach bezpośrednich uruchomione zostały dla Państwa dodatkowe kanały komunikacji z ARiMR. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie funkcjonowania Agencji w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego, prosimy kierować je na następujący adres maila lub pod numer telefonu:

ALERT@ARIMR.GOV.PL

tel. 22 595 06 99

Informacje dotyczące działalności ARiMR dostępne są również za pośrednictwem dotychczasowych kanałów komunikacji, w szczególności:

Infolinia ARiMR: 800 38 00 84 lub 22 595 06 11

Formularz kontaktowy: https://www.arimr.gov.pl/zadaj-pytanie/

ePUAP[1] : https://epuap.gov.pl/wps/portal

eUsługi ARiMR: eWniosekPlus oraz PortalIRZplus

Wszystkie podjęte działania mają charakter prewencyjny. W celu zapobiegania rozpowszechniania się wirusa zachęcamy Państwa do ograniczenia wizyt w urzędach do niezbędnego minimum, a w razie konieczności załatwiania spraw pilnych przy użyciu powyższych kanałów komunikacji.

[1] W trakcie wyboru sprawy do obsłużenia prosimy o wskazanie konkretnego urzędu (biura powiatowego lub oddziału regionalnego) właściwego dla załatwienia sprawy".

Kontakt z POWIATOWYM ZESPOŁEM DORADZTWA ROLNICZEGO
w Toruniu z/s w Chełmży

drogą mailową: chelmza@kpodr.pl

telefonicznie: 56 675 22 60, 723 331 021

 

drukuj (Komunikat dotyczący pracy ARMiR)

 • data: 2020-03-20

Apel wójta Lubicza do mieszkańców: - Zostańcie w domu

- Zostańcie w domu, to nie są puste słowa, ale troska o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo – apeluje wójt Lubicza Marek Nicewicz.

- Dociera do mnie coraz więcej informacji, że mieszkańcy, korzystając z lepszej pogody, częściej pojawiają się na placach zabaw i siłowniach zewnętrznych. Dlatego dzisiaj, wraz ze sztabem kryzysowym, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu zakazu korzystania z ich urządzeń – mówi wójt. – Apeluję zatem do mieszkańców – zostańcie w domu i nie narażajcie siebie i innych. Wszyscy jesteśmy w trudnym czasie zagrożenia epidemicznego i absolutnie powinniśmy stosować się do zasad, które w tym momencie obowiązują.

Należy też unikać spotkań. Marek Nicewicz dodaje jednak: – Apeluję o pomoc sąsiedzką, zwłaszcza w stosunku do starszych, oczywiście przy zachowaniu norm bezpieczeństwa. Nie podchodźmy do siebie bliżej niż na jeden metr, nie podawajmy ręki, to nie jest wyraz braku szacunku, ale wysokiej świadomości. Mówią o tym wszyscy, ale również ja to powtórzę – jak najczęściej myjmy ręce.

Wójt prosi także o stosowanie się do wszelkich wytycznych w czasie pandemii, zarówno w instytucjach, które ograniczają bezpośredni dostęp interesantów (więcej o tym tutaj), w sklepach, czy w przychodniach, itp.

W całej Polsce jest coraz więcej przypadków koronawirusa, a tysiące osób zostało objętych kwarantanną. W domowej kwarantannie znajduje się także kilku mieszkańców naszej gminy. – To nie oznacza, że osoby te są chore. Obowiązek kwarantanny wynika wprost z ogólnie wprowadzonych reguł w przypadku powrotu z zagranicy oraz kontaktu z potencjalnie chorymi – wyjaśnia wójt Lubicza.

Jednocześnie Marek Nicewicz wyraża szacunek dla wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie pracują na rzecz innych.

- Okażmy im wdzięczność, stosujmy się do ich zaleceń, nie wyładowujmy na nich swojej frustracji – mówi. – Wszystkim życzę zdrowia i powtórzę po raz kolejny – zostańcie w domu.

Przypominamy, że na bieżąco, w kontekście naszej gminy, aktualizujemy dla Państwa wszystkie informacje związane z sytuacją epidemiczną -  prosimy o ich śledzenie tutaj

drukuj (Apel wójta Lubicza do mieszkańców: - Zostańcie w domu)

Oświadczenia wrzucamy do skrzynki na budynku

Oświadczenia dotyczące ulg w komunikacji, które przysługują mieszkańcom zameldowanym na terenie gminy Lubicz, prosimy wrzucać do skrzynki znajdującej się na budynku B Urząd Stanu Cywilnego, ul. Toruńska 24 Lubicz Dolny.

Sprawdzone, podpisane i opieczętowane oświadczenia zostaną niezwłocznie odesłane na adres zameldowania.

Prośba spowodowana jest ograniczeniem, z powodu zagrożenia koronawirusem, bezpośredniego dostępu interesantów do urzędu gminy, zarówno dla budynku głównego, jak i budynku B, a także innych gminnych instytucji do GOPS-u i ZUK-u. 

Pisaliśmy o tym tutaj.

drukuj (Oświadczenia wrzucamy do skrzynki na budynku)

Zakaz korzystania z placów zabaw i siłowni

Mając na uwadze zdrowie mieszkańców, w obecnym stanie zagrożenia epidemicznego, lubicki Zakład Usług Komunalnych wyłącza z użytkowania place zabaw i siłownie zewnętrzne. W tej sytuacji obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń znajdujących się w tych miejscach. Obostrzenia obowiązują do odwołania.

drukuj (Zakaz korzystania z placów zabaw i siłowni)

 • data: 2020-03-20

Kontakt z terapeutą ds. uzależnień

Jeżeli w tym trudnym okresie potrzebujesz kontaktu z terapeutą z gminnego Punktu Konsultacyjnego dla uzależnionych i współuzależnionych, możesz do niego zadzwonić. Terapeuta będzie dostępny w piątki pod nr tel. 797 999 879 w godz. 11.00 -17.00.

drukuj (Kontakt z terapeutą ds. uzależnień)

 • data: 2020-03-20

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursach MZK

Od piątku 20 marca komunikacja miejska (MZK) będzie kursować następująco:

 •  linie autobusowe w dni robocze wg rozkładów jazdy feryjnych,
 •  linie tramwajowe we wszystkie dni tygodnia wg sobotnio – niedzielnych rozkładów jazdy.

Na podstawie komunikatu Referatu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia

drukuj (Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursach MZK)

 • data: 2020-03-19

Dziś w nocy prognozowane są przymrozki

Zjawisko: Przymrozki 
Stopień zagrożenia: 1 
Ważność: Od godz. 23:00 dnia 19.03.2020 r. do godz. 9:00 dnia 20.03.2020 r. 
Obszar: Miasto Toruń, powiat toruński 
Przebieg: Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -1°C, a przy gruncie do -3°C. 
 
Źródło informacji: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni IMGW 

drukuj (Dziś w nocy prognozowane są przymrozki)

 • data: 2020-03-19

Najpierw zadzwoń do przychodni

Jeśli nie jesteś umówiony na wizytę nie przychodź do przychodni - prosi "Citomed" w Lubiczu Górnym. Najpierw należy zadzwonić, a jeśli lekarz uzna to za konieczne, zostaniesz umówiony na wizytę.

"Citomed" informuje, że wszystkie działania mają na celu ograniczenie zbędnych w okresie pandemii kontaktów i spotkań, które mogą sprzyjać szerzeniu choroby.

Ważne: w związku z problemami technicznymi z dodzwonieniem się do przychodni, w tej chwili można kontaktować się pod nr tel. 723 186 453.

Przychodnia prosi również o odwiedzanie swojej strony internetowej, gdzie zamieszcza wszystkie aktualne komunikaty NFZ, a co tym idzie, informacje dotyczące zmian w organizacji pracy przychodni.

drukuj (Najpierw zadzwoń do przychodni)

 • data: 2020-03-19

Rekrutacja do przedszkola publicznego, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych

Wójt Marek Nicewicz przesunął terminy związane z rekrutacją do "Chatki Puchatka", oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Rodzice wolę przyjęcia dziecka do placówki będą mogli potwierdzić do 3 kwietnia. 

Listy zakwalifikowanych zostaną podane do publicznej wiadomości do 1 kwietnia. Oświadczenie rodzica potwierdzające wolę przyjęcia dziecka do placówki powinno do niej trafić do 3 kwietnia. Listy ostatecznie przyjętych dzieci zostaną opublikowane 7 kwietnia.

drukuj (Rekrutacja do przedszkola publicznego, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych)

 • data: 2020-03-18

Urząd gminy dziś czynny do 16.00

Dziś Urząd Gminy Lubicz pracuje do godz. 16.00. Zapraszamy do kontaktu jutro, według zasad wprowadzonych na czas zagrożenia zakażenia koronawirusem. 

O nich szerzej tutaj,

drukuj (Urząd gminy dziś czynny do 16.00)

 • data: 2020-03-17

Bezpłatne porady prawne przez telefon

Na czas obowiązywania ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (do odwołania) porady nie będą udzielane osobiście. Możliwy jest natomiast kontakt telefoniczny na wskazane numery.

Kontakt telefoniczny wyłącznie w godzinach wynikających z harmonogramu.

Szczegóły tutaj.

drukuj (Bezpłatne porady prawne przez telefon)

 • data: 2020-03-17

Zagrożenie epidemiczne. Praca GOPS-u

Z powodu zaistniałej sytuacji  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej prosi o kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Wszystkie świadczenia będą wypłacane w ustalonych terminach. Wnioski są do pobrania m.in. na stronie GOPS.

Jak już wczoraj informowaliśmy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu zostaje zamknięty dla interesantów. W przypadku, gdy kontakt osobisty  jest niezbędny, należy skorzystać z dzwonka umieszczonego na drzwiach wejściowych do GOPS.

Wszystkie wnioski są do pobrania na stronie internetowej www.gopslubicz.pl lub przed budynkiem ośrodka.

Wypełnione druki można przesyłać za pośrednictwem poczty lub składać osobiście w skrzynce podawczej umieszczonej przy drzwiach wejściowych do ośrodka (ul. Toruńska 56, Lubicz Dolny). Mieszkańców prosimy o podawanie numeru telefonów kontaktowych, co ułatwi załatwianie spraw.

Jak informuje GOPS, wypłata świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych, rodzicielskich, świadczeń z pomocy społecznej i wszystkich innych, odbędzie się w ustalonych terminach wynikających z decyzji administracyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikami.

Kontakt:

tel: 56 674 21 55, 56 674 21 56

e-mail:  gopslubicz@home.pl

 

Pracownicy Pomocy Społecznej: 

Katarzyna Falkowska - Brzeźno, Brzezinko, Józefowo, Młyniec Pierwszy, Lubicz Górny - ul. Boczna, Zdrojowa

tel. 56 674 21 55 - wew 6

tel. kom. 506 133 328

e-mail : kfalkowska@gopslubicz.home.pl

Monika Flejter - Jedwabno, Gronowo, Gronówko, Rogowo, Rogówko

tel. 56 674 21 55 wew. 5

tel. kom. 505 287 518

e-mail : mflejter@gopslubicz.home.pl

Dawid Lewandowski - Lubicz Dolny

tel.56 674 21 55

tel.kom.501 957 906

e-mail dlewandowski@gopslubicz.home.pl

Joanna Jabłońska - Grębocin, Krobia, Młyniec Drugi, Mierzynek

tel. 56 674 21 55

tel. Kom. 519 577 802

Marta Rębska

tel. 56 674 21 55

tel. Kom. 516 142 013

e-mail mrebska@gopslubicz.home.pl

Karolina Sobierajska - Lubicz Górny - bez ulic Boczna, Zdrojowa

tel.56 674 21 55 wew. 5

tel. Kom. 500 299 107

e-mail ksobierajska@gopslubicz.home.pl

Monika Wysocka - Złotoria, Nowa wieś, Grabowiec, Kopanino

tel. 56 674 21 55 wew. 5 lub 56 674 21 56 wew. 5

email : mwysocka@gopslubicz.home.pl

Świadczenia rodzinne, opiekuńcze i wychowawcze

56 674 21 55 lub 506 133 337

Dodatki mieszkaniowe, energetyczne i stypendia szkolne

500 280 473

Asystenci rodziny:

Robert Goszka - 505 287 509

Joanna Drapała - 502 372 527

Dominika Kotkiewicz - 501 849 554

Nicoletta Nijak - 506 443 482

Łukasz Włodarski - 573 224 110

drukuj (Zagrożenie epidemiczne. Praca GOPS-u)

 • data: 2020-03-17

Odczyt wodomierza wysyłamy zdalnie

W związku z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną, dotyczącą wirusa SARS-CoV-2, Lubickie Wodociągi proszą mieszkańców gminy Lubicz o podawanie wskazań wodomierzy drogą mailową (biuro@lubickie-wodociagi.pl) lub za pomocą wiadomości SMS (tel: 609 605 358; 605 580 703).

drukuj (Odczyt wodomierza wysyłamy zdalnie)

Urząd gminy i podległe jednostki ograniczają bezpośredni dostęp interesantów [Aktualizacja 5]

Zamykamy bezpośredni dostęp interesantów do urzędu gminy, zarówno dla budynku głównego, jak i budynku B, a także do GOPS-u i ZUK-u oraz ZEASiP-u. W sprawach pilnych prosimy o kontakt zdalny.

Sprawę w urzędzie, jeżeli to możliwe, można załatwić telefonicznie lub e-mailowo. Kontakty znajdziecie Państwo tutaj

W przypadku tematów niecierpiących zwłoki, najpierw prosimy o telefon do urzędnika i umówienie się na niezbędną wizytę. Wyłącznie w takich sprawach interesanci będą przyjmowani w godzinach 7.30 do 14.00. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z ustawą część załogi (rodzice małych dzieci) przebywa na 14-dniowej opiece nad dzieckiem.

Z prośbą o ograniczenie wizyt w siedzibie firmy zwraca się także Zakład Usług Komunalnych w Lubiczu. Biuro Obsługi Klienta czynne tylko przez kontakt telefoniczny 56 678 53 14 lub e-mailowo biuro@lubickie-wodociagi.pl.

Taką samą prośbę o ograniczenie osobistych i bezpośredniego kontaktu z pracownikami wystosowała kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. Wszystkie świadczenia przez niego realizowane będą wypłacane w terminach przewidzianych w decyzjach administracyjnych. Tutaj umieszczone są potrzebne kontakty oraz informacje o pracy ośrodka w zaistniałej sytuacji.

Dyrektor ZEASiP w Lubiczu od 25 marca wprowadza pracę na pojedynczych dyżurach w godzinach od 9.00 do 12.00. Kontakt bezpośredni zostaje ograniczony, przyjmowanie interesantów nastąpi po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerami telefonów: 884 808 953 lub 531 506 028.

Do odwołania są zamknięte Gminna Biblioteka Publiczna i jej filie, a także Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany w Lubiczu Górnym.

Na podstawie §8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. 2020 poz. 433)

drukuj (Urząd gminy i podległe jednostki ograniczają bezpośredni dostęp interesantów [Aktualizacja 5])

 • data: 2020-03-16

Zmiany w rozkładach jazdy MZK. Jakie?

Uwaga! Od 16 marca Miejski Zakład Komunikacji wprowadza zmiany w rozkładach jazdy. Prosimy o zapoznanie się z komunikatem, który otrzymaliśmy z Referatu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia.

"W związku z decyzją Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej o zamknięciu od poniedziałku 16 marca 2020 r. na okres dwóch tygodni wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych, komunikacja miejska w Toruniu zasadniczo w dni robocze funkcjonować będzie według rozkładów jazdy obowiązujących w dni nauki szkolnej.

Dodatkowo uruchomione zostaną kursy autobusów linii nr 14 z pętli „Okólna” o godz. 5:05, 6:30, 14:50 i 16:13 oraz z pętli „Mazowiecka” o godz. 5:46, 14:06 i 15:33, a także linii nr 33 z pętli „Olimpijska” o godz. 5:30 i 6:32 oraz z pętli „Mazowiecka” o godz. 15:01. 

Zawieszone zostaną jedynie poniższe kursy dedykowane specjalnie na potrzeby dla dowozu dzieci i młodzieży. 

Linia nr 18

Zawiesza się kursy z przystanku „Żwirki i Wigury” o godz. 6:12 i z pętli Wrzosy I o godz. 7:00, 13:00, 14:15 i 15:21 oraz z „Portu Drzewnego” o godz. 6:32, 7:28, 13:45, 14:50 i 15:55. 

Linia nr 23

Nie będzie wykonywany kurs z „Dworca Wschodniego” o godz. 6:25 i z „Kopanina” o godz. 6:58.

Linia nr 26

Nie będzie wykonywany kurs z pętli „Rubinkowo II”  o godz. 7:46.

Linia nr 30

Nie będą wykonywane kursy o godz. 7:08, 7:23, 15:10 i 16:30 z pętli Nad Strugą oraz o godz. 14:30            i 15:50 z „Pl. Św. Katarzyny”.

Linia nr 35

Nie będą wykonywane kursy do Lubicza o godz. 6:14 z „Dworca Wschodniego” i o godz. 6:26 z „Pl. św. Katarzyny” oraz z Lubicza Osiedle o godz. 6:46 i 7:10.

Linia nr 39

Zawieszone funkcjonowanie linii.

Linia nr 46

Nie będą wykonane kursy z Rubinkowa II o godz. 5:59 i 6:50 oraz z „Osieka” o godz. 6:29 i z „Silna” o godz. 7:22.

Wykorzystanie linii komunikacyjnych będzie na bieżąco monitorowane, a w uzasadnionych przypadkach wprowadzane będą kolejne zmiany".

drukuj (Zmiany w rozkładach jazdy MZK. Jakie?)

 • data: 2020-03-13

Poborowi zostaną wezwani później

Uwaga! 13 marca kończy działalność Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Toruniu (ul. Tuwima 9, Klub Kameleon). Wszystkie osoby, które miały się przed nią zgłosić, zostaną wezwane raz jeszcze w późniejszym terminie.

drukuj (Poborowi zostaną wezwani później)

 • data: 2020-03-13

Ograniczenia w pracy urzędu gminy

Z powodu zagrożenia koronawirusem wójt gminy Lubicz zwraca się do wszystkich mieszkańców z prośbą o ograniczenie wizyt w urzędzie oraz podległych jej instytucjach (GOPS, ZUK, ZEASiP). Zawieszone do odwołania są także dyżury radnych.

Jeżeli jest to możliwe, prosimy o załatwianie spraw w późniejszym  terminie, a w tematach pilnych, w miarę możliwości, zalecamy kontakt telefoniczny lub elektroniczny.

Kontakty do Urzędu Gminy Lubicz

Kontakt do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu

Kontakt do Zakładu Usług Komunalnych w Lubiczu

Kontakt do Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu

Kwestie naprawdę ważne można załatwić w normalnych godzinach pracy urzędu i innych związanych z nim instytucji. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami część załogi (rodzice małych dzieci) od poniedziałku będzie przebywać na 14-dniowej opiece nad dzieckiem.

Zawieszone do odwołania są także dyżury radnych gminnych, zarówno w urzędzie gminy, jak i w sołectwach. Numery telefonów kontaktowych oraz adresy email do radnych ze swoich miejscowości znajdziecie Państwo tutaj.

drukuj (Ograniczenia w pracy urzędu gminy)

 • data: 2020-03-12

Rusza budowa ścieżki przez Nową Wieś

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął przygotowania do budowy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi nr 657 z Lubicza Górnego przez Nową Wieś do Złotorii.

Liderem inwestycji jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, a Powiat Toruński i Gmina Lubicz jedynie partnerami finansowymi.

Z uwagi na zagrożenie koronawiarusem nie ma możliwości zorganizowania spotkania z mieszkańcami, dlatego w tej formie przekazujemy kontakty do osób zaangażowanych w proces inwestycji.

Wszyscy właściciele działek leżących wzdłuż planowanej ścieżki z końcem zeszłego roku powinni otrzymać zawiadomienie o wydaniu Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej. Jeżeli taka decyzja do zainteresowanych nie dotarła, mogą kontaktować się z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy – Marian Tytulski, nr tel. 52 349 76 61

W teren ruszyli geodeci, wkopując słupki graniczne zgodnie z dokumentacją projektową zadania. Następnie, w miarę możliwości, pojawią się powołani przez wojewodę rzeczoznawcy, których zadaniem będzie wycena składników majątkowych (płoty, roślinność, altany, wiaty, garaże, itp.). Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy informuje, że nie wszędzie rzeczoznawcy mogą zdążyć przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Dlatego właściciele działek, przez które ma przechodzić inwestycja, powinny zrobić ich zdjęcia, uwzględniając wszystko, co się na nich znajduje.

W kwestii odszkodowań można kontaktować się z:

Wydziałem Infrastruktury i Rolnictwa, Oddział Odszkodowań:

Kierownik Oddziału
Krzysztof Pankowski
ul. Jagiellońska 3, pok. 200, bud. A, II piętro
tel. +48 52 349 76 72
e-mail: kpankowski@bydgoszcz.uw.gov.pl

Przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy zadania ma zostać ogłoszony przez Zarząd Dróg Wojewódzkich jeszcze w marcu. W ZDW osobą do kontaktu jest Joanna Różyczka, tel. 52 370 57 36. Tutaj można zgłaszać uwagi do projektu ścieżki, a także uzyskać wszelkie odpowiedzi na pytania o realizację inwestycji, wykonawcę i terminy.

drukuj (Rusza budowa ścieżki przez Nową Wieś)

 • data: 2020-03-12
 • Ścieżka rowerowa będzie biegła z Lubicza Górnego przez...

Pacific wsparł straż pożarną w Grębocinie

Teraz odnalezienie człowieka w zadymionym pomieszczeniu lub zawalisku będzie znacznie łatwiejsze! Grębocińscy strażacy pozyskali niezwykle przydatne urządzenie - nową, wartą ponad 7 tys. zł kamerę termowizyjną.

Kamera termowizyjna służy także m.in. do wykrycia źródła pożaru w przestrzeni zamkniętej, poszukiwania zaginionych w terenie czy też szybszego dogaszania pożarów w kominach.

Sprzęt został ufundowany przez Cereal Partners Poland Toruń-Pacific (CPP). Druhom przekazał go dziś prezes firmy Aleksander Wasilewski w Centrum Dystrybucyjnym w Grębocinie.

Jacek Guranowski, prezes miejscowej OSP podkreślał, że kamera znacznie ułatwi i usprawni strażakom prowadzenie akcji pożarniczych. Za wsparcie jednostki podziękował także wójt Lubicza Marek Nicewicz, przypominając, że to kolejny istotny gest firmy dla zapewnienia większego bezpieczeństwa na terenie gminy. Wcześniej Pacific dofinansował też np. zakup samochodu dla lubickich strażaków.

drukuj (Pacific wsparł straż pożarną w Grębocinie)

 • data: 2020-03-12
 • Przekazanie kamery termowizyjnej
 • Przekazanie kamery termowizyjnej
 • Przekazanie kamery termowizyjnej

Nauka nadal zdalna, w przedszkolu opieka [Aktualizacja 6]

Gmina przygotowuje się do otwarcia Przedszkola Publicznego w Lubiczu Górnym. Przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach w tej chwili obowiązuje do 24 maja. Trwają też przygotowania do przeprowadzenia egzaminów ośmioklasistów.

Aktualizacja 29.04. Komunikat ze strony gov.pl: 

"Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

 • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
 • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19".

W związku z tym gmina Lubicz zamierza otworzyć Przedszkole Publiczne w Lubiczu Górnym (o otwarciu niepublicznych decydują dyrektorzy poszczególnych placówek), 

- Jednak do czasu, kiedy nie zostaną zabezpieczone odpowiednie warunki bezpieczeństwa dla dzieci, pracowników i rodziców nie podejmuję ostatecznej decyzji o otwarciu przedszkola - mówi wójt Marek Nicewicz. - Podjęcie prac, mających zapewnić takie warunki, zleciłem od razu po konferencji premiera w tej sprawie. Jak wszystko będzie gotowe, natychmiast poinformujemy rodziców.

Aktualizacja 4.05. - w sprawie gminnego przedszkola - więcej.

Aktualizacja 24.04.  Zawieszenie zajęć w szkołach przedłużono do 24 maja. Minister edukacji podał też terminy egzaminów - tutaj.  

Zgodnie z zapisami rozporządzeń od 25 marca 2020 r. nauka w szkołach nadal obowiązkowo odbywa się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Za organizację i realizację zadań odpowiedzialni są dyrektorzy poszczególnych placówek.

W załączeniu pisma dyrektora Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu oraz wspomniane przepisy prawne.

drukuj (Nauka nadal zdalna, w przedszkolu opieka [Aktualizacja 6])

 • data: 2020-03-11

Ograniczenia w pracy urzędu i innych instytucji, szkoły zamknięte, wydarzenia odwołane, zakładamy maseczki [Aktualizacja 37]

W związku ze stanem epidemii w Polsce, decyzją rządu RP,  wprowadzane są kolejne zmiany w życiu publicznych, które w tym miejscu na bieżąco dla Państwa aktualizujemy w kontekście naszej gminy. Prosimy o śledzenie informacji. 

 • Aktualizacja z 29.04. 4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza.
 • Aktualizacja z 24.04. Przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja; terminy egzaminów - więcej
 • 22 kwietnia gmina otwiera w ograniczonym zakresie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany w Lubiczu Górnym przy ul. Promowej - szczegóły.
 • Od 20.04 - znoszenie ogólnopolskich ograniczeń - więcej osób w sklepie, spacer do lasu, samodzielne poruszanie się młodzieży od 13. roku życia.
 • Aktualizacja z 16.04. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych
 • Aktualizacja z 9.04. Ogólnopolskie obostrzenia przedłużone, od 16 kwietnia w miejscach publicznych trzeba będzie zakrywać nos i usta. 
 • Apel wójta gminy Marka Nicewicza do mieszkańców.
 • Dyrektor ZEASiP w Lubiczu od 25 marca wprowadza pracę na pojedynczych dyżurach w godzinach od 9.00 do 12.00. Kontakt bezpośredni zostaje ograniczony, przyjmowanie interesantów nastąpi po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerami telefonów: 884 808 953 lub 531 506 028.
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną dla mieszkańców naszej gminy. Psycholog jest dostępny pod numerem telefonu 519 577 798 w godzinach 7.00 -19.00.
 • Do odwołania zamknięta jest Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu oraz jej filie.
 • Oświadczenia dotyczące ulg w komunikacji, które przysługują mieszkańcom zameldowanym na terenie gminy Lubicz, prosimy wrzucać do skrzynki znajdującej się na budynku B Urząd Stanu Cywilnego, ul. Toruńska 24 Lubicz Dolny - druki.
 • Mając na uwadze zdrowie mieszkańców, lubicki Zakład Usług Komunalnych wyłącza z użytkowania place zabaw i siłownie zewnętrzne. W tej sytuacji obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń znajdujących się w tych miejscach. Obostrzenia obowiązują do odwołania.
 • Z terapeutą ds. uzależnień z gminnego punktu konsultacyjnego można kontaktować się w piątki pod nr 797 999 879 w godz. 11.00 -17.00.
 • Od piątku 20 marca MZK będzie kursować następująco: linie autobusowe w dni robocze według rozkładów jazdy feryjnych, linie tramwajowe we wszystkie dni tygodnia według sobotnio – niedzielnych rozkładów jazdy. Aktualizacja 24.03: Władze centralne wprowadzają od jutra kolejne ograniczenia, również w zakresie podróżowania środkami komunikacji publicznej.  Jak to będzie wyglądać w naszej gminie?- więcej.
 • Jeśli nie jesteś umówiony na wizytę nie przychodź do przychodni - prosi "Citomed" w Lubiczu Górnym. Najpierw należy zadzwonić, a jeśli lekarz uzna to za konieczne, zostaniesz umówiony na wizytę - czytaj tutaj.
 • Od 16 marca bezpośredni dostęp interesantów do Urzędu Gminy Lubicz jest ograniczony - o czym piszemy w tym miejscu. W przypadku tematów niecierpiących zwłoki, najpierw prosimy o telefon do urzędnika i umówienie się na niezbędną wizytę - interesanci będą przyjmowani w godzinach 7.30 do 14.00. 
 • Bezpłatne porady prawne udzielane są teraz wyłącznie przez telefon w godzinach wynikających z harmonogramu - numery.
 • Z prośbą o ograniczenie wizyt w siedzibie firmy zwraca się także Zakład Usług Komunalnych. Biuro Obsługi Klienta czynne tylko przez kontakt telefoniczny 56 678 53 14 lub mailowo biuro@lubickie-wodociagi.pl.
 • Wskazania wodomierzy należy podawać drogą mailową (biuro@lubickie-wodociagi.pl) lub za pomocą wiadomości SMS (tel: 609 605 358; 605 580 703).
 • Taką samą prośbę o ograniczenie osobistych i bezpośredniego kontaktu z pracownikami wystosowała kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. Wszystkie świadczenia przez niego realizowane będą wypłacane w terminach przewidzianych w decyzjach administracyjnych. Tutaj umieszczone są potrzebne kontakty oraz informacje o pracy ośrodka w zaistniałej sytuacji.
 • Zawieszone do odwołania są także dyżury radnych gminnych, zarówno w urzędzie gminy, jak i w sołectwach. Numery telefonów kontaktowych oraz adresy email do radnych ze swoich miejscowości znajdziecie Państwo tutaj.
 • Na terenie Torunia obowiązuje zakaz korzystania z parkomatów. Opłaty za parkowanie w strefie należy wnosić przy użyciu mobilnych aplikacji. Więcej na www.torun.pl. 
 • Gmina Lubicz wstrzymała wszelkie zajęcia i spotkania w świetlicach.
 • Odwołaliśmy również zaplanowany na 21 marca bieg „Z Biegiem Drwęcy – powitanie wiosny”.
 • Rozpoczęcie Regionalnej Ligii Orlika z 6 kwietnia zostało przesunięte na termin późniejszy.
 • Wstrzymane zostały też zajęcia gminnych Klubów Wsparcia Seniora.
 • Przypominamy, że Uzdrowisko Ciechocinek odwołało zajęcia na basenie solankowym (w tej chwili do końca kwietnia).
 • W tym roku nie odbędzie się też Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie.
 • 13 marca skończyła działalność Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Toruniu (ul. Tuwima 9, Klub Kameleon). Wszystkie osoby z naszej gminy, które miały się przed nią zgłosić, zostaną wezwane raz jeszcze w późniejszym terminie.
 • Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu informuje, iż posiedzenia składów orzekających zaplanowanych w okresie 16-30 marca zostają odwołane. O ponownym terminie posiedzenia składu każdy zainteresowany będzie poinformowany pisemnie. Aktualizacja z 23.03: Odwołane wcześniej składy orzekające zbiorą się i będą orzekać na podstawie dokumentacji. Więcej.

Podstawa prawna: §8 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. 2020 poz. 433)

Infolinia w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - dostępna przez całą dobę 
800 190 590.

Prosimy o zachowanie ostrożności!:

Ważne linki, pod którymi znajdziemy oficjalne informacje dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem:

a także

drukuj (Ograniczenia w pracy urzędu i innych instytucji, szkoły zamknięte, wydarzenia odwołane, zakładamy maseczki [Aktualizacja 37])

 • data: 2020-03-11
 • Zarządzenie wojewody

Sprzeciwiamy się przeprowadzeniu S10 przez nasze tereny

W trosce o dobro mieszkańców naszych gmin kategorycznie sprzeciwiamy się poprowadzeniu drogi S10 przez intensywnie urbanizujące się tereny naszych obszarów - napisali we wspólnym oświadczeniu wójt Lubicza Marek Nicewicz wraz z wójtami Obrowa i Czernikowa.

Trzej wójtowie przygotowali stanowisko w sprawie planowanych przebiegów tras w kierunku Centralnego Portu Komunikacyjnego marzec 2020 roku.  Napisali m.in. "Przedstawione warianty  przebiegające w naszym regionie nie wpisują się nijak w potrzeby bytowe mieszkańców i planowane zamierzenia inwestycyjne".

Pełna treść oświadczenia w załączeniu.  

drukuj (Sprzeciwiamy się przeprowadzeniu S10 przez nasze tereny)

 • data: 2020-03-11

Wstrzymujemy wyjazdy na basen do Ciechocinka

Do końca kwietnia jesteśmy zmuszeni wstrzymać piątkowe wyjazdy na basen solankowy do Ciechocinka. Zajęcia na basenie odwołało Uzdrowisko Ciechocinek ze względu na ryzyko zachorowań na koronawirusa.

drukuj (Wstrzymujemy wyjazdy na basen do Ciechocinka)

 • data: 2020-03-10

Panowie zaśpiewali i zatańczyli dla pań

Setki pań spotkały się na Gminnym Dniu Kobiet „Forum Kreatywnych Kobiet” w Lubiczu Górnym. Były stoiska, pokazy edukacyjne, promocja zdrowego stylu życia, a także występy.

Dzień Kobiet to doskonała okazja do integracji i edukacji pań z gminy. Co roku na to wydarzenie zaprasza je wójt gminy. – Nie wyobrażam sobie świata bez kobiet – mówił Marek Nicewicz, składając paniom życzenia ze sceny.

Gminny Dzień Kobiet „Forum Kobiet Kreatywnych” jest zawsze pretekstem do pokazania różnego rodzaju aktywności pań, ale także inspiracją dla tych, które stoją u progu decyzji o zmianie. – Zmianie zajęcia, znalezieniu pasji, podjęciu nowych wyzwań – mówi wójt.

Na różnego rodzaju stoiskach można było znaleźć wyroby wykonywane i promowane przez panie, m.in. związane z rękodziełem, kosmetykami czy modą.

Na scenie swoją działalność zaprezentowały Gminna Biblioteka Publiczna, zachęcając panie do rozwoju poprzez czytanie książek, a także Fit Ewela, która we współpracy z gminą zaproponowała mieszkankom udział w metamorfozach oraz Klub Fit Balance, gdzie mieszkanki mogą brać udział w ćwiczeniach współfinansowanych przez urząd.

Ratownik medyczny wyjaśnił i pokazał jak właściwie reagować w przypadku zakrztuszeń, a także jak używa się defibrylatora, który właśnie znalazł się na wyposażeniu Urzędu Gminy Lubicz. Latem to urządzenie ratujące życie będzie na stanie kąpieliska w Józefowie.  

W ramach krzewienia kulinarnego dziedzictwa regionu do konkursu na najsmaczniejszy pasztet, ogłoszonego dla kół gospodyń, przystąpiło aż 13 stowarzyszeń. Wyłonione z publiczności jury zdecydowało, że I miejsce, ze swoim pasztetem z gęsi, zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Gronowie. – To rodzinny przepis – zdradza Anna Warnel – Na bazie mięsa i wątróbki z gęsi, z warzywami i przyprawami. W konkursie zdecydowałyśmy się uczestniczyć w ostatniej chwili i bardzo się cieszę, że wygrałyśmy.

Swoje pasztety wystawiły także KGW Brzeźno, Brzezinko, Grębocin, Kopanino, KGW "Ambasadorki Krobi", Mierzynek nr 1, Mierzynek nr 2, Klub Kobiet Kreatywnych, Młyniec Pierwszy, ,,Kreatywna Dolina" z Młyńca Drugiego, KGW  Przebojowe Złotorianki, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Rogówku.

Na scenie zobaczyliśmy magika Adriana Pruskiego, przyjęty entuzjastycznie występ panów sołtysów i radnych oraz nie tylko śpiewającego, ale także tańczącego Ivana Komarenko, który nawiązał bardzo dobry kontakt z publicznością.

Fotorelację z wydarzenia znajdziecie na FB "Gmina Lubicz"

drukuj (Panowie zaśpiewali i zatańczyli dla pań)

 • data: 2020-03-09
 • Logotypy
 • Występ Adriana Pruskiego
 • Dla pań wystąpili sołtysi i radni
 • Ogłaszanie wyników na najsmaczniejszy pasztet
 • Gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko
 • Panie bawiły się znakomicie
 • Ivan nawiązał bardzo dobry kontakt z publicznością

Projekty Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu

Zawiadomienie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektów Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu dla lasów stanowiących własność osób fizycznych i wspólnot gruntowych obrębów ewidencyjnych w gminie Lubicz.

Na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. (t.j. Dz. U z 2020.0.6 ze zm.) zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projekty Uproszczonych  Planów Urządzenia Lasu i Inwentaryzacji stanu lasów dla obrębów ewidencyjnych:

 1. Brzezinko
 2. Grębocin 
 3. Grabowiec
 4. Gronowo
 5. Jedwabno
 6. Józefowo
 7. Kopanino
 8. Krobia
 9. Lubicz Dolny
 10. Lubicz Górny
 11. Mierzynek
 12. Młyniec Drugi
 13. Młyniec Pierwszy
 14. Nowa Wieś
 15. Rogowo
 16. Rogówko
 17. Złotoria

na okres 60 dni tj. od dnia 3 marca 2020 r. do 4 maja 2020 r., w siedzibie Urzędu Gminy Lubicz pokój nr 3  w godzinach pracy urzędu, czyli:

poniedziałek 7.15 - 15.00
wtorek 7.15 - 17.00 
środa 7.15 - 15.00
czwartek 7.15 - 15.00
piątek 7.15 - 14.15.

Uproszczony Plan Urządzenia Lasu będzie podstawą naliczenia podatku leśnego.

W terminie 30 dni od daty wyłożenia projektu Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu zainteresowani właściciele lasów mogą składać zastrzeżenia i wnioski w sprawie planu.

Uwagi należy składać na piśmie z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości (numer działki, nazwa obrębu), której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 3 kwietnia 2020 r.

Informujemy ponadto, że projekty Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu zostały opracowane przez Firmę „Agencja „Cezar” – Piotrkowicz Sp.J. Pracownia Urządzania Lasu  z siedzibą w Mińsku Mazowieckim przy ul. Bocznej 28, na podstawie zapisów ewidencji gruntów i budynków  Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Toruniu.

drukuj (Projekty Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu)

 • data: 2020-03-06

Którędy na nowe lotnisko między Łodzią a Warszawą?

Jak informuje spółka Centralny Port Komunikacyjny, do 10 marca prowadzone są konsultacje dotyczące drogi ekspresowej S10, mającej łączyć Mazowsze i Kujawy z Centralnym Portem Komunikacyjnym, a w dwóch z kilku wariantów przebiegającej przez nasze tereny. 

Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.  czyli spółka Skarbu Państwa planuje właśnie korytarze nowych tras drogowych. Z planów, które znaleźliśmy na stronie internetowej CPK wynika, że droga ekspresowa S10 może zostać przeprowadzona przez tereny gminy Lubicz - w jednym z wariantów w pobliżu Jedwabna i Mierzynka (niebieska przerywana linia), a w drugim w pobliżu Kopanina (żółta przerywana linia).

Tych wariantów (także poza naszą gminą) jest więcej, wszystkie znajdują się na stronie CPK - tutaj.

W sprawie nowego przebiegu drogi S10 spółka ogłosiła konsultacje społeczne. Ich formularz możecie Państwo znaleźć tutaj. Zachęcamy do zgłaszania swoich opinii za jego pośrednictwem. W związku z licznymi pytaniami od mieszkańców informujemy, że urząd gminy nie otrzymał żadnych dodatkowych informacji na temat rządowej inwestycji (zainteresowanym podajemy numer do spółki CPK: 48 882 350 395). O jej zamierzeniach wiemy jedynie z przekazów medialnych i strony internetowej spółki.

Wspólne stanowisko dotyczące planowanych tras wypracują także i zgłoszą wójtowie Lubicza Marek Nicewicz i Obrowa Andrzej Wieczyński.

Więcej na temat konsultacji prowadzonych przez Centralny Port Komunikacyjny można przeczytać  tutaj.

3.03.2020

drukuj (Którędy na nowe lotnisko między Łodzią a Warszawą?)

Zachowajmy ostrożność i stosujmy się do zaleceń

Zachowamy ostrożność! Często myjmy ręce, a kichając zakrywajmy usta i nos. Dzięki temu można zapobiec zakażeniu koronawirusem.

Prosimy o zapoznanie się z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na którego stronie zamieszczone są przydatne materiały dotyczące koronawirusa - tutaj.

Zalecamy ostrożność i stosowanie się do zaleceń.

Infolinia NFZ 800 190 590.

3.03.2020

drukuj (Zachowajmy ostrożność i stosujmy się do zaleceń)

Rozporządzenie wojewody dotyczące odstrzału dzików

Prosimy o zapoznanie się z rozporządzeniem wojewody w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym, za który został uznany także powiat toruński.

3.03.2020

drukuj (Rozporządzenie wojewody dotyczące odstrzału dzików)

Przerwy w dostawie energii elektrycznej

Energa-Operator informuje, że w związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawieni napięcia niżej podani:

 Data

Godz.

Adres 

02.03.2020

07.00-12.00

Stacja Ogrodnictwo ul. Golubska

 

07.00-11.30

Stacja Grzywna 4 obw.200

 

11.00-13.30

Stacja Browina 4 obw. Szosa

 

08.00-15.00

Stacja Windak obw.100

 

08.30-13.30

Stacja Rozgarty 2 obw.100 , 200

03.03.2020

07.30-12.00

Stacja Lubicz 15 obw. Sosnowa

 

08.00-14.00

Stacja Osiek 3,20,Stajęczynki 1,2,3,4,5,6,7,8

 

08.00-10.00

Stacja Cmentarz Komunalny

 

07.00-12.00

Stacja Wielkołąka 2 obw.200

 

08.30-15.30

Stacja Zagrodowa obw. Linia nap. Mała Nieszawka

04.03.2020

08.00-13.00

Stacja Złotoria 11,16ALWO,Cegielnia 2 obca , 9,17,Cegielnia 1, 18,8

 

08.30-15.30

Stacja MPO Kociewska obw. 200

05.03.2020

08.30-15.30

Stacja Górsk 1 obw. Toruń

06.03.2020

08.30-15.30

Stacja Mała Nieszawka 15, ST. Wodociągi A1

28.02.2020

drukuj (Przerwy w dostawie energii elektrycznej)

Wspieramy zdrowy i aktywny tryb życia

Dla naszych mieszkańców mamy kolejną propozycję. Zapraszamy do udziału w zajęciach ruchowych w 60 proc. współfinansowanych z budżetu gminnego. Liczba osób ograniczona.

Zajęcia odbywają się w Klubie Fit-Balance w Lubiczu Górnym trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki. Koszt dla uczestnika to jedyne 10 zł za godzinę.

Współfinansowane przez gminę zajęcia to:

 • stretching z elementami jogi - poniedziałki o godz. 20.30
 • wzmacnianie ogólnorozwojowe - środy o godz. 19.30
 • zdrowy kręgosłup - piątki o godz. 19.30.

Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr tel. 500 017 813.

To już kolejna propozycja po wyjazdach na basen, rajdach rowerowych i nordic walking, spływach kajakowych czy biegach. Przy okazji zdradzimy, że 21 marca zaproponujemy Wam kolejny bieg (na 1, 5 lub 10 km), a w maju spływ. Szczegółowe informacje wkrótce.

26.02.2020

drukuj (Wspieramy zdrowy i aktywny tryb życia)

Jakie są potrzeby komunikacyjne? Wypełnij ankietę

Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w wypełnieniu ankiety związanej z opracowaniem „Strategii rozwoju elektromobilności dla Gminy Lubicz na lata 2019-2035”. Chcemy poznać Państwa zdanie.

Strategia ta będzie miała na celu nakreślenie oraz skonkretyzowanie dotychczasowych wstępnych koncepcji związanych z szeroko pojętym ograniczeniem emisji komunikacyjnej, przede wszystkim w kontekście elektromobilności, czyli stosowania i użytkowania pojazdów z napędem elektrycznym.

Główne zadanie dokumentu to wskazanie problemów i wymiernych potrzeb mieszkańców wraz z określeniem kierunków rozwoju naszego regionu w obszarze nowoczesnego transportu i komunikacji.  

Ankieta będzie aktywna do 11 marca.

Aby ją wypełnić należy kliknąć ten link.

26.02.2020

drukuj (Jakie są potrzeby komunikacyjne? Wypełnij ankietę)

XIX sesja Rady Gminy Lubicz

XIX sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 27 lutego o 12.00 w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z proponowanym porządkiem obrad. Przypominamy, że obrady są transmitowane na żywo.

Proponowany porządek obrad. 

Transmisja obrad.

25.02.2020

 

drukuj (XIX sesja Rady Gminy Lubicz)

Kąpielisko będzie otwarte od 27 czerwca do 30 sierpnia

Latem ponownie zaprosimy mieszkańców i gości nad jezioro w Józefowie. Szykują się zmiany. Jakie? 

- Przygotowania kąpieliska na 2020 rok tak naprawdę rozpoczęliśmy tuż po zamknięciu plaży w ubiegłym roku – mówi Jarosław Nadolski, kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Lubicz. – Zrobiliśmy podsumowanie, zebraliśmy i spisaliśmy wnioski, przygotowaliśmy wstępny projekt na ten rok, by następnie rozpocząć konkretne działania.

Zorganizowanie kąpieliska, to także określona procedura i szereg formalności, które Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska zaczął już na jesieni.

W ubiegłym roku pilotażowo przygotowaliśmy „miejsce czasowo wyznaczone do kąpieli”. Okazało się, że pomysł otwarcia plaży spotkał się z ogromną aprobatą mieszkańców. Tym razem przygotowujemy dla Państwa kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Tegoroczne, oczywiście strzeżone, kąpielisko w Józefowie, pisane już bez cudzysłowu, ma być otwarte od 27 czerwca do 30 sierpnia. Zdradzimy kilka szczegółów.

Plaża będzie poszerzona, a brodzik dla najmłodszych powiększony. W planach jest też postawienie przebieralni oraz większej liczby toalet. Gmina stara się o pozyskanie dodatkowego terenu pod powiększenie parkingu. Mieszkańcom i gościom chcemy także zaproponować szerszą ofertę gastronomiczną oraz rozrywkową, np. weekend z kinem letnim.

24.02.2020

drukuj (Kąpielisko będzie otwarte od 27 czerwca do 30 sierpnia)

Let`s Play Lubicz! Zapraszamy do kibicowania

29 lutego po raz drugi w Lubiczu Górnym odbędzie się Zimowy Turniej Halowej Piłki Nożnej pod hasłem „Let`s Play Lubicz” organizowany przez Stowarzyszenie One Passion One Love WP przy wsparciu Urzędu Gminy Lubicz.

Głównym celem turnieju jest promowanie zdrowego oraz  trzeźwego stylu życia. - Piłka przecież łączy pokolenia, nacje oraz różne środowiska – mówi Piotr Piasta, przewodniczący stowarzyszenia.

Na drugą odsłonę turnieju Stowarzyszenie One Passion One Love WP zaprosiło m.in. Reprezentację Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych. Swoją obecność potwierdziły również drużyny Monar Rożnowice 34, drużyna młodych zawodników Szmulki Warszawa z dzielnicy Praga, OK Serwis Toruń oraz miejscowe drużyny z terenu gminy Lubicz. Przewidziany jest również pokaz taneczny zumby.

- Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy do kibicowania i wspólnej zabawy – zachęca Piotr Piasta.

Początek godz. 9.00, finał ok. godz. 16.00 - 17.00 (hala, szkoła w Lubiczu Górnym).

24.02.2020

drukuj (Let`s Play Lubicz! Zapraszamy do kibicowania)

Uwaga! Te instytucje pracują pod innymi adresami

Część pracowników GOPS-u pracuje teraz w innym budynku. Swoje siedziby zmieniły także m.in. Spółdzielnia Socjalna "Lubiczanka" i Lokalna Grupa Działania "Podgrodzie Toruńskie". 

Asystentów rodzinnych GOPS-u, pracownika ds. dodatków mieszkaniowych, energetycznych i stypendiów szkolnych, a także psychologa znajdziecie w budynku B Urzędu Gminy Lubicz (parter), ul. Toruńska 24, Lubicz Dolny.

Siedziby Spółdzielni Socjalnej „Lubiczanka”, a także LGD "Podgrodzie Toruńskie" mieszczą się teraz przy ul. Toruńskiej 36A (budynek między remizą a salą) w Lubiczu Dolnym.

Przypominamy także, że od nowego roku w gminie jest nowa spółka - Zakład Usług Komunalnych. Znajdziecie go w budynku Lubickich Wodociągów przy ul. Toruńskiej 56 w Lubiczu Dolnym . Więcej na temat zadań ZUK pisaliśmy tutaj.

19.02.2020

drukuj (Uwaga! Te instytucje pracują pod innymi adresami)

 • Budynek B Urzędu Gminy Lubicz
 • Tutaj mieści się Lubiczanka i Podgrodzie Toruńskie
 • Siedziba Zakładu Usług Komunalnych

Jest lutowy numer "Gońca gminnego"

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Gońca gminnego”. A w numerze m.in., rozkład jazdy bezpłatnej linii „107” i plany dotyczące kąpieliska w Józefowie.

Przygotowaliśmy także m.in. fotorelację z WOŚP, informacje o tegorocznym budżecie i aktualnych inwestycjach oraz zaproszenie na Gminny Dzień Kobiet i inne inicjatywy.

"Gońca" możecie pobrać w pdf.

Pod koniec tygodnia powinien być dostępny w formie tradycyjnej – papierowej w naszych stałych punktach, m.in. u sołtysów, w bibliotekach, parafiach i niektórych sklepach.

17.02.2020

Nabór do oddziałów przedszkolnych w Gronowie

Od 1 września w Szkole Podstawowej w Gronowie będą funkcjonowały dwa 10-godzinne oddziały przedszkolne. Jeden dla dzieci 3-4-letnich, drugi dla dzieci 5-6-letnich. Nabór do oddziałów właśnie się rozpoczął.

W załączeniu wszystkie niezbędne druki dokumentów.

12.02.20

drukuj (Nabór do oddziałów przedszkolnych w Gronowie)

 • Logotypy

Dla pań zaśpiewa Ivan Komarenko

Na to wydarzenie panie z naszej gminy czekają cały rok. Tegoroczny Dzień Kobiet będziemy świętować 7 marca w Lubiczu Górnym wraz z autorem przeboju „Czarne oczy”.

- Tegoroczny Dzień Kobiet w formule „Forum Kobiet Kreatywnych” jest zaproszeniem mieszkanek naszej gminy na popołudniową kawę z ciastem lecz nie zabraknie także innych atrakcji – mówi wójt Marek Nicewicz

- Kto wystąpi na Dniu Kobiet? - mieszkanki naszej gminy dopytywały o to już od dłuższego czasu. Gwiazdą tegorocznego wydarzenia będzie Ivan Komarenko. Szerszej publiczności najbardziej znany z przeboju „Czarne oczy”. Piosenkarz urodził się w Kazachstanie, od 2010 roku posiada obywatelstwo polskie. Na scenie występuje od kilkunastu lat. Zagrał ponad 2 tys. koncertów w Polsce i za granicą dla Polonii (Niemcy, Włochy, Belgia, Litwa, Ukraina, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, USA, Kanada). Brał udział w wielu programach telewizyjnych, serialach, festiwalach, m.in. na Eurowizji.

Koncert Ivana o godz. 18.00 (szkoła podstawowa).

Natomiast całe wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00. Jak zwykle na panie będą czekały stoiska z kosmetykami, rękodziełem, ubraniami, lokalnymi specjałami oraz innymi atrakcjami. O 16.00 wystąpi Edi, czyli Adrian Pruski, wyjątkowy iluzjonista znany z programu „Mam talent”. W programie także pokazy związane ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną, kreatywnego szycia, ratownictwa medycznego oraz konkurs z nagrodami. A publiczność będzie miała okazję rozstrzygnąć konkurs pasztetów przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich (zgłoszenia do 5.03 pod nr tel. 56 674 40 16; szczegółowe informacje w załączniku).

Co roku dużą atrakcyjnością cieszy się także występ panów sołtysów, więc i w tym roku go nie zabraknie.

Gminy Dzień Kobiet zakończy się ok. godz. 19.00

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są do odbioru u sołtysów, radnych. Liczba miejsc ograniczona.

12.02.20

drukuj (Dla pań zaśpiewa Ivan Komarenko)

 • Ivan Komarenko. Fot. Nadesłane
 • Adrian Pruski. Fot. Nadesłane

Wyjazdy na basen solankowy do Ciechocinka

Gmina wznawia wyjazdy dla chętnych na basen solankowy, zapewniając i finansując transport. Koszt dla zainteresowanego to jedynie 10 zł.

TERMINY 

(piątki)

21 lutego

28 lutego

13 marca

27 marca

03 kwietnia

24 kwietnia

08 maja

22 maja

Pierwszy autokar

Złotoria  - przystanek linii autobusowej w kierunku Lubicza, 16:15

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele,16:25

Lubicz Dolny - przy urzędzie, 16:35

Grębocin – przy szkole, 16:40

Wejście na basen: I grupa godz. 18:10, II grupa 18:50; wyjazd z Ciechocinka ok. 19:40.

Drugi autokar

Gronowo - przy sklepie, 17:30

Brzezinko - przy OSP, 17:40

Rogówko - przy sklepie, 17:45

Jedwabno – przy sklepie, 17:50

Młyniec Pierwszy - przy szkole, 18:00

Młyniec Drugi – przystanek autobusowy za sklepem, 18:05

Krobia - przy firmie Novar, 18:10

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele, 18:15

Wejście na basen: I grupa godz. 19:30, II grupa 20:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 21:10.

Przypominamy – gmina zapewnia i finansuje transport. Koszt biletu wstępu na basen to 10 zł.

Zapisy chętnych od 13 lutego pod nr tel. 56 674 40 16.

11.02.20,

edyt. 10.03.20

UWAGA! Do końca kwietnia jesteśmy zmuszeni wstrzymać piątkowe wyjazdy na basen solankowy do Ciechocinka. Zajęcia na basenie odwołało Uzdrowisko Ciechocinek ze względu na ryzyko zachorowań na koronawirusa.

drukuj (Wyjazdy na basen solankowy do Ciechocinka)

Pozbądź się za darmo szkodliwego azbestu

Urząd Gminy Lubicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie  w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest w 2020 roku.

Gmina Lubicz, wzorem poprzednich lat, kontynuuje realizację „Programu priorytetowego AZBEST 2019 - 2020”, w związku z pozyskanym  dofinansowaniem z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na realizację zadania pn. „Demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Lubicz”.

Wnioski należy składać w terminie do 31 marca 2020 roku w Urzędzie Gminy Lubicz, w Referacie Gospodarki Odpadami (pokój nr 1 na parterze) na formularzu, który można pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej https://www.bip.lubicz.pl/6789,wzory-dokumentow-do-pobrania 

Złożony wniosek powinien zawierać następujące załączniki:

 1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
 2. Kopię zgłoszenia robót w Starostwie Powiatowym;
 3. Zaświadczenie o pomocy de minimis – (druk do pobrania w Urzędzie Gminy Lubicz - pokój nr 1, lub na stronie internetowej urzędu).

Beneficjenci, aby mogli skorzystać z darmowego odbioru azbestu  muszą być ujęci w  „Bazie azbestowej zawierającej informację z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest”.

Z uwagi na ograniczone środki decyduje kolejność zgłoszeń. Wnioski niekompletne i złożone po terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Środki finansowe na realizację zadania pochodzą w 70 proc. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i  w 30 proc. z  budżetu gminy Lubicz.

Beneficjenci, którzy nie będą mogli skorzystać z programu mają możliwość otrzymania dofinansowania w formie dotacji z budżetu Gminy Lubicz, w wysokości do 50 proc. refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych potwierdzonych rachunkami, jednak nie więcej niż 3 000 zł.

11.02.20

drukuj (Pozbądź się za darmo szkodliwego azbestu)

 • Logotypy

Gmina za darmo przeszkoli 144 osoby

W przyszłym tygodniu odbędą się ostatnie szkolenia komputerowe realizowane dla mieszkańców w ramach projektu „Komputer na świat”. 13 i 14 lutego zapisani spotkają się w świetlicy w Rogówku.

Ciągły nabór chętnych na warsztaty rozpoczęliśmy rok temu na zebraniach we wszystkich sołectwach. Szkolenia rozpoczęliśmy wiosną, organizując kilkanaście grup. Przez nami ostatnie z 12 szkoleń. Łącznie swoją wiedzę związaną z obsługą komputerów podszkolą 144 osoby w kilku modułach tematycznych:  

 1.  „Rodzic w Internecie” poświęconym przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego” korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia.
 2. „Mój biznes w sieci” była to propozycja przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu.
 3. „Moje finanse i transakcje w sieci” skierowanym do wszystkich, którzy chcieli nauczyć się skutecznie załatwiać sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu.
 4. „Działam w sieciach społecznościowych” poświęconemu osobom, które chciały poznać sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie.
 5. „Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów” stworzonym z myślą o zainteresowanych swoim miejscem w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu.

Szkolenia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy starają się w jak najlepszy sposób przekazać informacje. Każdy uczestnik ma zapewniony obiad oraz przerwy kawowe.

Podsumowanie

Termin realizacji projektu "Komputer na świat": od 1.05.2019 do 28.02.2020

Cel główny projektu „Komputer na świat" to podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Lubicz lub osób, które w rozumieniu Kodeksu Cywilnego pracują, uczą się lub mieszkają na terenie Gminy Lubicz. Cele szczegółowe to:

 • wzrost umiejętności obsługi komputera i stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych u 144 odbiorców ostatecznych w ramach wskazanych we wniosku modułów szkoleniowych,
 • wzrost kompetencji w zakresie użytkowania Internetu u 144 odbiorców ostatecznych,
 • wyrównanie szans min. 6 osób w wieku 65+ i min. 2 osób niepełnosprawnych w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Grupa docelowa projektu: 144 dorosłych mieszkańców Gminy Lubicz lub osób, które w rozumieniu Kodeksu Cywilnego pracują, uczą się lub mieszkają na terenie Gminy Lubicz, w wieku 25+, w tym min. 6 osób w wieku 65+ i min. 2 osoby niepełnosprawne. Niepełnosprawność będzie weryfikowana na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wartość grantu: 74 160 zł (100% dofinansowania ze środków UE).

7.02.20

drukuj (Gmina za darmo przeszkoli 144 osoby)

 • Szkolenia "Komputer na świat"
 • Szkolenia "Komputer na świat"
 • Szkolenia "Komputer na świat"

Bezpłatna linia autobusowa dla mieszkańców

Lubicz jest pierwszą gminą wiejską w województwie, która uruchamia bezpłatne przejazdy! Od 10 lutego linią nr 107 mieszkańcy pojadą za darmo po zmodyfikowanej trasie. Umożliwi to im poruszanie się po terenie gminy, dojechanie do urzędu lub wygodną przesiadkę do autobusów MZK jadących do Torunia.

- Linię nr 107 nazywamy roboczo „Wsiądź i jedź” – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Na tym dokładnie to polega, nie trzeba kupować biletu ani tłumaczyć się kierowcy. Wystarczy przyjść na przystanek i pojechać w miejsce, do którego chcemy dotrzeć.

Ideą wprowadzenia darmowej „sto siódemki” było przede wszystkim połączenie miejscowości leżących na krańcach gminy z Lubiczem Dolnym i Lubiczem Górnym, gdzie znajduje się większość instytucji, a także z innymi miejscowościami, z których autobusy MZK regularnie odjeżdżają w stronę Torunia.

Trasa linii 107 została zachowana, ale i przedłużona - do tej pory bus poruszał się wahadłowo, teraz pojedzie po okręgu (Lubicz Górny, Krobia, Mierzynek, Młyniec Drugi, Młyniec Pierwszy, Jedwabno, Rogówko, Rogowo, Grębocin, Lubicz Dolny, Lubicz Górny). Pojazd będzie oznakowany, a jego aktualny rozkład jazdy znajdzie się na przystankach, witrynie przewoźnika, czyli firmy Pol-Bus, załączamy go także niżej w formacie pdf.

Bezpłatna „sto siódemka” to pilotaż. Na terenie gminny Lubicz, po wygranym przetargu, kursują jeszcze dwie linie tego samego przewoźnika – 105 i 106, które także na nowo zostaną oznakowane. Gmina również analizuje możliwości finansowe i logistyczne uruchomienia tych połączeń dla mieszkańców za darmo.

- Wszystkie te linie nazwaliśmy „Gminne linie autobusowe” – wyjaśnia Jarosław Nadolski, kierownik referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Lubicz. – To nie oznacza, że stworzyliśmy jakąś nową spółkę, to wyłącznie nazwa projektu, a także początek inicjatywy, która ma zaowocować nowoczesnymi rozwiązaniami dla naszych mieszkańców.

Przypomnijmy, że wiejska gmina Lubicz wiele lat temu komunikację publiczną uruchomiła jako pierwsza w powiecie. Usługi dla samorządu świadczy toruński Miejski Zakład Komunikacji oraz wspomniany prywatny przewoźnik busami. W ostatnich latach Lubicz do przejazdów mieszkańców rocznie dopłaca łącznie obu spółkom ok. 3 mln zł. – Mimo wprowadzenia bezpłatnego kursu nie zwiększamy tej kwoty, dzięki uporządkowaniu i przeorganizowaniu trasy, co zrobiliśmy wspólnie z Pol-Busem – wyjaśnia wójt Marek Nicewicz.  

Gmina będzie monitorować funkcjonowanie linii 107, ale urząd zwraca się także do mieszkańców z prośbą o przekazywanie swoich opinii dotyczących tego kursu. Należy je przesyłać na e-maila info@lubicz.pl z tytułem w temacie „107”.

Efektem porządkowania i analizowania połączeń komunikacyjnych na terenie gminy jest również dodatkowy kurs linii 46 o godz. 7.27 z Grabowca do Torunia. Udało się go wprowadzić z inicjatywy mieszkańców, pani sołtys i rady sołeckiej, po wielu negocjacjach gminy z MZK, na okres próbny od 10 lutego do 30 kwietnia (z perspektywą przedłużenia).

5.02.2020

drukuj (Bezpłatna linia autobusowa dla mieszkańców)

 • Mapa trasy: Lubicz Górny, Krobia, Mierzynek, Młyniec...

Rusza budowa ulicy Toruńskiej w Grębocinie

Od 6 lutego na ulicy Toruńskiej w Grębocinie będą występowały utrudnienia w ruchu pojazdów spowodowane rozbudową tej ulicy.

W pierwszej kolejności zostaną wykonywane roboty rozbiórkowe i kanalizacja deszczowa, w dalszej roboty branży elektrycznej i teletechnicznej.

Ulica będzie przejezdna dla mieszkańców i służb, a maksymalna długość odcinka prac wyniesie 100 m.

O postępach prac oraz utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu powstałych w trakcie trwania robót będziemy Państwa informować na bieżąco.

Planowane zakończenie całego zadania: 31.12.2021 r.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia.

Zadanie pn. „Rozbudowa ul. Kresowej w Toruniu/ul. Toruńskiej w Grębocinie, od drogi krajowej nr 15 do ulicy Iławskiej w Toruniu"  jest dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych pod nazwą „Rozbudowa drogi gminnej o numerze 100707C na długości 0+0,000 mb do 0+0,976 mb – ulica Toruńska w Grębocinie"

5.02.2020

drukuj (Rusza budowa ulicy Toruńskiej w Grębocinie)

To jest budżet, który pozwala budować

- To jest budżet ambitny, rozwojowy i mocno inwestycyjny – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. Gmina Lubicz na drogi wyda rekordowe 12 mln zł.

Tegoroczny budżet gminy dysponuje 118,8 mln zł, a zaplanowane wydatki to 121,5 mln zł.

- Jeszcze nigdy w historii tego samorządu nie przeznaczono aż 22 mln zł na inwestycje – mówi wójt Marek Nicewicz. – Przy rosnącym obciążeniu finansowym samorządów uważam to za sukces. Zgodne przyjęcie budżetu było efektem współpracy całej rady i konstruktywnej dyskusji. Oczywiście nie obyło się bez ścierania poglądów, ale ostatecznie wszyscy uznali, że należy uwzględnić priorytety.

Aż 12 mln zł to budowa gminnych dróg.

To konsekwentne działanie, które władze Lubicza zapowiadały tuż po wyborach. Dlatego w ubiegłym roku przygotowano harmonogram modernizacji dróg na całą 5-letnią kadencję.

Poza drogami samorząd Lubicza będzie kontynuował budowę kanalizacji – za ponad 5 mln zł, przeprowadzi dalszy ciąg rewitalizacji Lubicza Górnego, budując za ok. 1 mln zł miejsce rekreacji z nowoczesnym placem zabaw dla dzieci, pumptrackiem dla młodzieży oraz publiczną toaletą. 1 mln zł gmina wyda na budowę ścieżek rowerowych, zajmie się także przebudową remizy w Złotorii, na co zaplanowano na to 0,5 mln zł. Ok. 3 mln zł zagwarantowano także na dopłaty do komunikacji publicznej – dla MZK i prywatnego przewoźnika.

Najwyższe kwoty zostały przeznaczone na realizację ustawowych zadań w zakresie pomocy społecznej – prawie 35 mln zł i edukacji - 33 mln zł.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zadowolimy wszystkich, ale nie da się zrobić wszystkiego na raz. Na dodatek co roku na samorządy nakłada się coraz więcej obowiązków, które wymagają dodatkowych środków – podsumowuje Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz.

- Finanse gminy są w dobrej kondycji i jesteśmy bezpieczni pod względem zadłużenia – zapewnia wójt Marek Nicewicz. - Zdecydowaliśmy wraz z radnymi o nieznacznym powiększeniu długu gminy, aby móc zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Nie czekamy z tym do roku wyborczego, co jest w polityce samorządowej częstą i smutną praktyką. Po prostu robimy swoje.

Uchwalony 30 stycznia tegoroczny budżet gminy Lubicz, to pierwszy samodzielny budżet wybranego w ostatnich wyborach wójta Marka Nicewicza.

4.02.20

drukuj (To jest budżet, który pozwala budować)

 • Dochody - z wolnymi środkami 118,8 mln zł; wydatki - 121,5...
 • Najważniejsze wydatki - pomoc społeczna 28 proc.,...

Informacja o polowaniach zbiorowych

Zarząd Kola Łowieckiego Młodnik w Zlotorii informuje, że w dniach 08.02.2020 i 22.02.2020 roku planuje zorganizować polowania zbiorowe.

Polowania rozpoczną się o godz. 8.00, a zakończenie planowane jest na godz.16.00.

Miejscem polowania będą remizy środpolne znajdujące się na terenie obwodu nr 164 (Grabowiec, Nowa Wieś, Złotoria i Kopanino).

3.02.2020

drukuj (Informacja o polowaniach zbiorowych)

Rekrutacja do przedszkola publicznego i szkół

11 lutego rusza rekrutacja do publicznego przedszkola "Chatka Puchatka", oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach naszej gminy.

Dokładną informację oraz wnioski znajdziecie tutaj

Wątpliwości wyjaśniają sekretariaty poszczególnych placówek oraz Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli - tel. 884 808 953.

3.02.20

drukuj (Rekrutacja do przedszkola publicznego i szkół)

Budowa kanalizacji w Złotorii. Gdzie i jak można się podłączać?

Po rozwiązaniu problemów formalno-prawnych, które pojawiły się po stronie wykonawcy, gmina zakończyła budowę kanalizacji sanitarnej wraz z odgałęzieniami bocznymi w Złotorii w ciągu ulic: Sportowej, Pocztowej, Szkolnej, Flisackiej, Pomorskiej, Nowej, Ciechocińskiej, Piaskowej, Sosnowej i Wodniackiej.

Od stycznia mieszkańcy tych ulic mogą się zgłaszać do Zakładu Usług Komunalnych w Lubiczu Dolnym (dawniej Lubickie Wodociągi) z wnioskami o wydanie warunków technicznych na podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Jak to zrobić?

Krok 1

Z siedziby Lubickich Wodociągów/Zakładu Usług Komunalnych pobieramy wniosek o przyłącze kanalizacji sanitarnej (wydanie warunków technicznych) oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oba druki znajdziecie też na stronie internetowej spółki.

Krok 2

Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem oraz mapką geodezyjną (sytuacyjno-wysokościową skala 1:500 lub 1:1000) swojej działki składamy w ZUK. Mapka jest do uzyskania w Starostwie Powiatowym – pok. nr 8 na parterze.

Krok 3

ZUK na podstawie wniosku wydaje warunki wykonawcze. Koszt 50 zł.

Krok 4

Wykonawca robót zgodnie z kontraktem realizuje podprowadzenie do granicy działki rury przyłączeniowej kanalizacyjnej.

Krok 5

Właściciel nieruchomości może wykonać przyłącze do wyprowadzonej przez ZUK rury na dwa sposoby:

 1. We własnym zakresie, sugerowane jest zamontowanie na terenie posesji prostej studzienki rewizyjnej fi 315. Po wykonaniu przyłącza, ale przed zasypaniem wykopów, należy zgłosić wykonanie do ZUK; przyjedzie pracownik, dokona odbioru.
 2. Zlecenia do ZUK, wówczas wszystko kompletnie wykonują jego ekipy; koszt usługi zostanie oszacowany i uzgodniony odrębnie dla każdego przyłącza na podstawie projektu.

Krok 6

Likwidacja dotychczasowego szamba, tj. całkowite opróżnienie i np. zasypanie jest konieczne i można wykonać je samodzielnie we własnym zakresie lub zlecić ZUK. Koszt w zależności od objętości zostanie indywidualnie uzgodniony z zleceniodawcą.

Krok 7

To podpisanie z ZUK umowy na odbiór ścieków, a po oddaniu sieci do użytkowania możliwa jest codzienna eksploatacja.

Inwestycja p.n. "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Złotorii, gmina Lubicz" powstała przy współudziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

30.01.20

drukuj (Budowa kanalizacji w Złotorii. Gdzie i jak można się podłączać?)

 • Logo Funduszu

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego

W Urzędzie Gminy znajduje się punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, który mieści się w budynku B, ul. Toruńska 21, Lubicz Dolny.

 • Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
  Punkt prowadzony przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe
  • Wtorek 10:00-14:00 Aleksandra Lubowicka - doradca obywatelski
 • Nieodpłatna pomoc prawna
  Punkt prowadzony przez Fundację Togatus Pro Bono
  • Poniedziałek 10:00-14:00  Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator
  • Czwartek 10:00-14:00  Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator,
   Beata Rataj - radca prawny
  • Piątek 10:00-14:00  Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator.

Z bezpłatnego poradnictwa prawnego można skorzystać także w innych punktach w powiecie toruńskim. Ich wykaz można znaleźć tutaj.

30.01.19

drukuj (Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego)

Informacja dla hodowców drobiu

W związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną w Polsce i zwiększającą się liczbą ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu prosi hodowców drobiu przyzagrodowego o przestrzeganie określonych nakazów i zakazów. 

Wybrane nakazy i zakazy dla hodowców  drobiu przyzagrodowego na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.2016 poz.2091).

ZAKAZY:

 1. Pojenie ptaków , drobiu utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników ,do których dostęp mają dzikie ptaki,
 2. Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa , w którym utrzymywany jest drób , zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych,

NAKAZY:

 1. Odosobnienie drobiu i innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami.
 2. Zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
 3. Utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający dostęp do zbiorników wodnych , do których dostęp mają dzikie ptaki.
 4. Przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami.
 5. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wyjściami i wejściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób – zapewnienie skutecznego działania środka dezynfekującego.
 6. Stosowanie odzieży ochronnej w budynkach w których utrzymywany jest drób –przeznaczonej tylko do użytku w danym budynku.
 7. Stosowanie higieny osobistej  osób obsługujących drób, mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich.
 8. Czyszczenie i dezynfekowanie sprzętu do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.
 9. Powstrzymanie się przez osoby , które w ciągu 72 godz. uczestniczyły w polowaniach na ptaki łowne od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu.
 10. Dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu – spadek nieśności, spadek pobierania paszy.
 11. Posiadacz drobiu obowiązany jest zawiadomić  organ Inspekcji Weterynaryjnej  o zwiększonej śmiertelności drobiu, znaczącego spadku nieśności i pobierania paszy , objawów chorobowych jak duszności, objawy nerwowe, sinicy wybroczyn czy biegunki. 

24.01.20

drukuj (Informacja dla hodowców drobiu)

Gdzie można oddać odpady rolnicze bez opłat?

Prezentujemy propozycję bezpłatnego przyjmowania odpadów rolniczych poprodukcyjnych, typu folia czy sznurki. Firmy, które mają w swojej ofercie podobną działalność prosimy o kontakt z Referatem Gospodarki Odpadami, nr tel. 56 621 2 128 lub e-mail go@lubicz.pl.

Odpady przyjmuje:

Hermes Recycling

ul. Przemysłowa 3, Koronowo

nr tel. 52 360 01 19

www.hermesrecycling.com

22.01.20

drukuj (Gdzie można oddać odpady rolnicze bez opłat?)

Czym zajmie się Zakład Usług Komunalnych?

W gminie Lubicz powstaje Zakład Usług Komunalnych, do którego zadań należy m.in. utrzymanie i remonty dróg, sprawy związane z kanalizacją i wodociągami czy utrzymanie świetlic i placów zabaw.  

Od początku roku nie ma już Zarządu Dróg Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Mienie zlikwidowanej  jednostki  budżetowej zostało  wniesione aportem na pokrycie udziałów w kapitale gminnej spółki Lubickie Wodociągi, na której bazie powstaje Zakład Usług Komunalnych. W tej chwili trwają formalności związane z zarejestrowaniem nowej nazwy spółki.

Z dniem likwidacji zarządu spółka przejęła też pracowników i większość dotychczasowych zadań zlikwidowanej jednostki.

Zakład Usług Komunalnych ma w swoim zakresie:

 • zadania związane z utrzymaniem i eksploatacją (w tym odśnieżaniem) gminnych dróg, chodników i innych urządzeń; remontami, a także zapewnieniem usług (robocizna na zlecenie) związanych z realizacją funduszy sołeckich
 • zarządzania i gospodarowania nieruchomościami, gdzie prawo przysługuje gminie
 • utrzymania świetlic, obszarów sportowych, placów zabaw i siłowni zewnętrznych
 • gospodarki komunalnej, a w szczególności utrzymania czystości i porządku na gminnych drogach, ulicach, placach i obszarach gminnej zieleni
 • likwidacji dzikich wysypisk śmieci
 • sprzątania po imprezach organizowanych przez gminę
 • wyłapywania bezpańskich psów
 • zapewnienie obsługi i funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

W spółce pozostają także sprawy związane z wodociągami i kanalizacją.

Zakład Usług Komunalnych  mieści się przy ul. Toruńskiej 56 (budynek Lubickich Wodociągów) w Lubiczu Dolnym, nr tel. 56 678 53 14.

Pozostała część zadań ZDGKiM, wraz z pracownikami, została przejęta przez Urząd Gminy Lubicz.

 • W urzędzie są teraz załatwiane wszystkie tematy związane z przygotowywaniem decyzji na zajęcie pasa drogowego, m.in. w celu prowadzenia robót ziemnych w pasach drogowych dróg gminnych, uzgadniających lokalizację urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanej z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (wodociągi, kanalizacja, gazociągi, linie elektroenergetyczne) oraz wskazanie warunków odtworzenia pasów drogowych do stanu pierwotnego po wykonaniu prac budowlanych, a także realizacja wniosków w zakresie wycinki drzew w pasie drogowym dróg gminnych.
 • To także rozpatrywanie wniosków dotyczących warunków i zgody na wykonanie zjazdów z dróg gminnych.
 • Realizacja prac związanych z oznakowaniem dróg gminnych.
 • Zaliczanie dróg do kategorii drogi gminnej publicznej.

Kontakt: Urząd Gminy Lubicz, pok. nr 13 (I piętro), tel. 56 621 21 98, t.rafinski@lubicz.pl.

Druga część tematów przejętych przez urząd:

 • ustalanie numerów porządkowych budynków na terenie gminy Lubicz,
 • nadawanie nazw ulic,
 • prowadzenie ewidencji nazw ulic i numerów porządkowych – aktualizowanie w programach ewidencyjnych (Geoportal Powiatu Toruńskiego, e-mapa gminy Lubicz),
 • koordynowanie prac związanych z bieżącym utrzymaniem dróg (czyli, np. wyrównanie drogi gruntowej, przewrócony znak drogowy, itp.) i zlecanie wykonawstwa do ZUK
 • prowadzenie spraw związanych ze szkodami powstałymi na drogach gminy Lubicz (ubezpieczenie OC),
 • prowadzenie ewidencji dróg, obiektów mostowych, przepustów, sporządzanie informacji o gminnych drogach publicznych, sporządzanie wymaganych sprawozdań
 • prowadzenie inwestycji drogowych.

Kontakt: Urząd Gminy Lubicz, pok. nr 13 (I piętro), tel.  56 621 21 98, m.jarosz@lubicz.pl.

16.01.20

drukuj (Czym zajmie się Zakład Usług Komunalnych?)

Cykliczne zajęcia w świetlicach wiejskich

Brzezinko:

zajęcia plastyczne i sportowe dla dzieci, w budynku OSP Brzezinko, w czwartki w godz. 16.00 – 18.00 (prowadzi Urszula Witkowska).

Krobia świetlica wiejska (ul. Olimpijska 14): 

 • zajęcia z tkactwa dla dorosłych w świetlicy wiejskiej w poniedziałki  w godz. 17.00 – 18.30 (Beata Kalotka)
 • zajęcia z ceramiki (figurki, wypalanie, zdobienie) w świetlicy wiejskiej w czwartki  w godz. 16.00 – 18.00 (Firma Eko-Ceramika 2).

Lubicz Dolny: 

zajęcia z ceramiki (figurki, wypalanie, zdobienie) w świetlicy środowiskowej (ul. Toruńska 56) w poniedziałki i środy w godz. 16.00 - 18.00 (Firma Eko-Ceramika 2). 

Młyniec Pierwszy:

zajęcia artystyczno-plastyczne w budynku SP w poniedziałki w godz. 14.30 – 15.30 i piątki w godz. 13.30 – 15.30 (Magdalena Specjalska-Klassen).

Złotoria:

zajęcia tenisa stołowego (z trenerem ekstraligowym Rafałem Utylskim) w sali gimnastycznej SP Złotoria dla dzieci w poniedziałki w godz. 18.30 – 19.30 i piątki w godz. 18.30 - 20.30.

Grębocin:

zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży (Magdalena Specjalska-Klassen) w poniedziałki w godz. 15.45 – 17.15 w świetlicy środowiskowej (ul. Szkolna 8).

W Lubiczu Dolnym przy ul. Toruńskiej 56  w świetlicy środowiskowej (siedziba Lubickich Wodociągów) mieści się Punkt konsultacyjny dla uzależnionych i współuzależnionych, w którym w każdy piątek w godz. 10.30 – 17.00 przyjmuje terapeuta. Natomiast pół godziny później, tj. od  godz. 17.30 odbywają się spotkania grupy AA.

W Lubiczu Górnym świetlica wiejska (ul. Boczna 4) - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zaprasza od poniedziałku do piątku w godz.12.00 - 17.30.

Psycholog dla dzieci i dorosłych

Spotkania z psychologiem Patrycją Łączkowską:

Złotoria, SP, wtorki w godz. 15.30 – 17.30.

Krobia, świetlica wiejska (ul. Olimpijska 14), środa w godz. 15.00 – 16.30.

Lubicz Górny, świetlica wiejska (ul. Boczna 4), czwartki w godz. 15.00 – 16.30.

Rozpiska jest aktualna do końca bieżącego roku szkolnego.

Szczegółowych informacji udzieli: Dorota Balejko, tel. 56 674 40 16, e-mail: d.balejko@lubicz.pl

15.01.20

drukuj (Cykliczne zajęcia w świetlicach wiejskich)

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

W roku 2020 każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. 

Wnioski w tej sprawie składa się do wójta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2020 r. została ustalona w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

Terminy składania wniosków:

 • od 3 lutego 2020 r do 2 marca 2020 r.  wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.
 • od 3 sierpnia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2020 r. wynosi: 100,00 zł * ilość  ha użytków rolnych oraz 30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Pieniądze wypłacane będą w terminach:

 • 1-30 kwietnia 2020 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
 • 1-30 października 2020 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie - na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Gminy w zakładce "Formularze".

Więcej informacji: Referat Rolnictwa i Ochrona Środowiska, nr tel. 56 621 21 29.

15.01.20

drukuj (Zwrot podatku akcyzowego dla rolników)

Gmina Lubicz ma wielkie, dobre serce

133 292,01 zł, 54 Euro, 80 koron szwedzkich i inna drobna obca waluta – tyle zebraliśmy w gminie Lubicz podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ugotowanie obiadu przez wójta Marka Nicewicza sprzedało się za 3200 zł!

Zarówno zebrana kwota, jak i udział mieszkańców w Orkiestrze przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Przypomnijmy, że gminne szkoły w WOŚP grały od wielu lat, ale po raz pierwszy stworzyliśmy oficjalny sztab gminny i dzięki zaangażowaniu wielu środowisk w wośpowy weekend przygotowaliśmy aż kilka dużych wydarzeń.

W sobotę odbył się I Lubicki Bieg dla WOŚP „Z Biegiem Drwęcy”. Z zaproszenia Gminy Lubicz i gminnego lubickiego sztabu WOŚP skorzystało ok. 200 osób, które zmierzyły się na dwóch dystansach 1-kilometrowym dla dzieci i 5-kilometrowym dla młodzieży i dorosłych. Cały dochód z wpisowego – 4055 zł - zostanie przeznaczony dla Orkiestry. W biegu krótszym pierwszy na metę przybiegł Tymon Jasiński, przed Sławomirem Balickim i Kamilem Bunczkiewiczem. Na dłuższym dystansie zwyciężył Łukasz Kalata, II był Sławomir Foremski, a III Mariusz Dudek. Najlepsze panie to Sylwia Rok-Szpala i Anna Araseniuk.

Przy okazji wydarzenia oddano także 11 litrów krwi.

W sobotę Złotoria z sukcesem zorganizowała charytatywny bal „Dar serca”. W niedzielę po południu wydarzenia orkiestrowe z dużą mocą wybrzmiały w kilku sołectwach. Do akcji przystąpiła Złotoria, Krobia, Rogowo, Rogówko, Grębocin oraz szkoła w Lubiczu Górnym. W Józefowie dołączyli morsowie. Pieniądze zbierano także w Gronowie, Grabowcu i Młyńcach.

O 16.30 ruszył gminny Finał w szkole w Lubiczu Dolnym, gdzie sala pękała w szwach. Zobaczyliśmy występ uczniów wraz z rodzicami oraz zespołu Moms from the heart, pokaz tańca towarzyskiego, udzielania pierwszej pomocy i judo, a także ekscytujący pokaz użycia narzędzi hydraulicznych przez lubickich strażaków i bańkowe szaleństwo. Nie zabrakło także kiermaszu, animacji dla dzieci, przejażdżek oldtimerami, a na zakończenie o 20.00 „Światełka do nieba” z wykorzystaniem zimnych ogni, latarek i świateł samochodowych.

Dzięki ludziom ogromnego serca lubicki sztab na licytacje zebrał aż kilkadziesiąt, często wartościowych, przedmiotów i innych atrakcji, m.in. drewniane kanu (wylicytowane za 3600 zł), ugotowanie obiadu przez wójta Marka Nicewicza (3200 zł), oprawioną reprodukcję pocztówki przejścia granicznego w Lubiczu wraz oryginalnym rosyjskim bagnetem z czasów zaborów (2400 zł), a także m.in. cenne gadżety od sportowców, „podwózkę” oldtimerem na okolicznościową imprezę, dwa kombinezony lotnicze, akwarele, vouchery na lot widokowy nad Toruniem czy na nurkowanie w syrenim ogonie, a także zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie, tort w kształcie serca, rękodzieło od osób niepełnosprawnych, itd. 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania mieszkańców – mówi wójt Marek Nicewicz. – W niedzielę odwiedziłem kilka wydarzeń i w każdej z miejscowości spotkałem mnóstwo osób. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację wydarzeń, zarówno w sołectwach, jak i w sztabie gminnym. Dziękuję mieszkańcom za niezwykłą hojność i sponsorom za wsparcie oraz darczyńcom, którzy bez wahania przeznaczali cenne oraz wartościowe przedmioty na kiermasze i licytacje. Zebraliśmy ich tak dużo, że nie jesteśmy w stanie indywidualnie podziękować wszystkim darczyńcom. Wośpowy weekend okazał się nie tylko wielkim świętem dobra i pomagania, ale także wspaniałej integracji mieszkańców naszej gminy. Dziękuję.  

Więcej zdjęć znajdziecie na FB Gmina Lubicz, Sztab Wośp Lubicz Dolny, a także na fejsbukach sołeckich i szkolnych.

13.01.20

drukuj (Gmina Lubicz ma wielkie, dobre serce)

 • Gminny Finał WOŚP w Lubiczu Dolnym
 • Gminny Finał WOŚP w Lubiczu Dolnym
 • Gminny Finał WOŚP w Lubiczu Dolnym
 • Gminny Finał WOŚP w Lubiczu Dolnym
 • Gminny Finał WOŚP w Lubiczu Dolnym
 • Gminny Finał WOŚP w Lubiczu Dolnym

Nowa stawka za śmieci

Opłata za śmieci w przyszłym roku w naszej gminie wyniesie 19 zł od osoby. Taka stawka wynika wprost z ponoszonych kosztów. Gmina nie zarabia na śmieciach, ale także nie może do nich dokładać.

Stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w naszej gminie została ustalona w 2013 r. i od tej pory nie była zmieniana. 28 listopada Rada Gminy Lubicz podniosła opłatę, ponieważ systematycznie wzrastają koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami: odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie. Właściciele nieruchomości wytwarzają też coraz więcej śmieci, rosną wydatki związane ze składowaniem i magazynowaniem odpadów. Wzrastają opłaty środowiskowe, a poddanie procesowi recyklingu staje się trudniejsze i droższe. Na wzrost kosztów miało wpływ również zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów niesegregowanych (zmieszanych) i bioodpadów stanowiących odpady komunalne dla nieruchomości jednorodzinnych i budynków wielolokalowych.

Zmiana stawki wynika również ze zmiany przepisów, które nakładają na gminy więcej obowiązków związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, a segregację uznają za obowiązkową.

W 2020 roku w naszej gminie miesięczna stawka opłaty za segregowane odpady komunalne wyniesie 19 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że to o kilka złoty więcej niż dotychczas, jednak to i tak jedna z niższych stawek w porównaniu z podobnymi jak nasza gminami – mówi wójt Marek Nicewicz.

Wójt i rada dołożyli wszelkich starań, aby opłata w gminie była możliwie jak najmniejsza.

– Wysokość naszej stawki wynika z ponoszonych kosztów – wyjaśnia wójt. - Gmina za wywóz płaci firmie, która ten przetarg wygrała, samemu nic na tym nie zarabiając. Z drugiej strony do odbioru śmieci nie możemy dopłacać, ponieważ nowa ustawa nam na to nie pozwala. System gospodarowania odpadami komunalnymi musi się bilansować. Tak mówi prawo.

Prawo wprowadza też obowiązek segregacji odpadów. Jeżeli więc właściciel nieruchomości nie zastosuje się do tego obowiązku, to zapłaci 38 zł od osoby, co stanowi dwukrotność uchwalonej przez radę stawki (czyli w naszej gminie najmniej ile przepisy dopuszczają).

W zamian za wyższą stawę mieszkańcy otrzymają jednak więcej usług.

 • Od 1.04.2020 r. bioodpady będą odbierane we wszystkich porach roku, według częstotliwości ustalonej dla poszczególnej zabudowy jednorodzinnej;
 • Nastąpi zwiększenie częstotliwości odbioru niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla jednorodzinnej zabudowy rozproszonej na wszystkie miejscowości gminy - raz w tygodniu, przez 3 miesiące (czerwiec – sierpień);
 • Zwiększamy także częstotliwości odbioru bioodpadów i niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla zabudowy wielolokalowej;
 • Rozszerzamy też odbiór odpadów w PSZOK o kolejne frakcje (odzież, strzykawki i igły);
 • Gmina wprowadza ulgę - 1 zł (od osoby) dla właścicieli nieruchomości, którzy w kompostowniku przydomowym kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne (dotyczy zabudowy jednorodzinnej).

Ofertę w przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2020 roku w gminie Lubicz złożyła tylko jedna firma - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczalnia w Toruniu, które wywozi śmieci z naszego terenu od kilku lat. 

Więcej informacji związanych z tematem można uzyskać w Referacie Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz (pok. nr 1), tel. 56 621 2 128.

2.12.19, edyt.

drukuj (Nowa stawka za śmieci)

Bezpłatne szkolenia "Komputer na świat"

Gmina Lubicz informuje, że przystąpiła do realizacji projektu grantowego pn. "Komputer na świat" w ramach projektu "Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego" (nr projektu POPC.03.01.00-00-0081/18),  współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, w partnerstwie z Fundacją Klucz do Przyszłości z siedzibą w Toruniu - inicjatorem współpracy.  Gmina zdecydowała się realizować projekt z uwagi na jego cele, które służyć będą mieszkańcom Lubicza - tj. podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców, w tym w szczególności wzrost umiejętności obsługi komputera i stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych u 144 uczestników. Partnerem wiodącym w projekcie jest Gmina Lubicz.

Uwaga! Mamy jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy do udziału. Warsztaty są dwudniowe, darmowe. Do wyboru macie jeden z modułów:

 1.  „Rodzic w Internecie” 
 2. „Mój biznes w sieci” 
 3. „Moje finanse i transakcje w sieci” 
 4. „Działam w sieciach społecznościowych” 
 5. „Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów” 

Więcej na temat modułów pisaliśmy tutaj

Zapisy (dla osób powyżej 25. lat) e-mailowo: pr@lubicz.pl (proszę podać imię, nazwisko, miejscowość oraz wybrać jeden moduł), telefonicznie 56 674 40 15 lub osobiście - pok. nr 7, budynek B Urzędu Gminy Lubicz.

27.06.19

drukuj (Bezpłatne szkolenia "Komputer na świat")

 • Informacja o projekcie z logotypami

Harmonogram budowy i przebudowy dróg gminnych (2019-2023)

Po raz pierwszy w historii gmina Lubicz ma harmonogram budowy i modernizacji dróg rozpisany na całą kadencję, czyli do 2023 roku. 

Wstępna wersja harmonogramu na prawie pięć lat została opublikowana w maju. Wójt Marek Nicewicz zapowiedział to zaraz po wyborach.

Władze gminy, opracowując harmonogram wspólnie z zarządem dróg gminnych, wzięły pod uwagę m.in. wnioski mieszkańców, radnych, sołtysów i rad sołeckich.

Po upublicznieniu planu jego robocza wersja została poddana konsultacjom społecznym. Do urzędu dotarło kilkadziesiąt wniosków mieszkańców, a na specjalny dyżur w tej sprawie wójta i przewodniczącego rady Zbigniewa Barcikowskiego przyszło kilkanaście osób. W rozmowach uczestniczyła także kierownik Zarządu Dróg Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu Grażyna Buczeń. Zainteresowanych tematem przyjmował również wicewójt Wojciech Rakowiecki.

- Dziękuję za tak duży odzew, zarówno mieszkańcom, którzy się ze mną skontaktowali, jak i sołtysom, radom sołeckim i radnym – mówi wójt. – Co mnie ogromnie cieszy, uwagi były merytoryczne, a dyskusja rozsądna. Wszystkie głosy dokładnie przeanalizowaliśmy, choć ze względów finansowych nie wszystkie zostały uwzględnione. Rozmawiałem o tym z mieszkańcami i wielokrotnie spotykałem się ze zrozumieniem. Mieszkańcy doceniają fakt, że po raz pierwszy w naszej gminie powstał taki dokument, który w jasny i transparentny sposób informuje o terminarzu prac. Wiem, co jesteśmy w stanie zrobić i nie chcę nikomu obiecać więcej niż mogę, ponieważ byłyby to wyłącznie puste obietnice. Tym bardziej, że na dyżurze zjawiły się takie osoby, które w poprzednich latach takie obietnice otrzymywały, a które, mimo upływu kolejnych lat, nigdy nie zostały zrealizowane. Proszę jednak nie tracić nadziei, bo jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, pieniądze na inwestycje staramy się zdobywać z najmniej spodziewanych źródeł, zawsze więc jest szansa na rozszerzenie ustalonego harmonogramu.

Drogi ujęte w harmonogramie będą budowane przede wszystkim z budżetu gminy, przy współpracy z innymi samorządami, a także z pieniędzy unijnych i Funduszu Dróg Samorządowych. Na drogowe inwestycje wójt i rada co roku chcą przeznaczyć ponad 10 mln zł.

– Trzeba mieć świadomość, że potrzeby są przeogromne i w kilka lat jest niezwykle trudno nadrobić wieloletnie zaległości – dodaje Marek Nicewicz.

Dlatego harmonogram ustalono w oparciu o obiektywne kryteria. Przypomnijmy.

 • Plan zakłada równomierne, zrównoważone remontowanie dróg w całej gminie, co oznacza, że w każdym sołectwie będą realizowane modernizacje.
 • W pierwszej kolejności gmina zajmie się drogami, pod którymi istnieje już infrastruktura wodno-kanalizacyjne, gazowa itp. aby uniknąć niepotrzebnego i kosztownego wielokrotnego rozkopywania tych samych ulic.
 • Istotna jest również funkcjonalność, czyli łączenie ze sobą istniejących już fragmentów dróg, w celu uzupełniania luk w systemie komunikacyjnym.
 • Pilniejsze w harmonogramie są drogi i ulice prowadzące do skupisk, osiedli mieszkańców niż do pojedynczych domostw oraz okres historycznego oczekiwania na utwardzenie.
 • Ważną przesłanką w planie jest też potrzeba techniczna ratowania istniejących ulic przed ich całkowitą degradacją.

Po społecznych konsultacjach i szczegółowej analizie poprawek, przedstawiamy Państwu ostateczną wersję harmonogramu modernizacji gminnych dróg do roku 2023 (załącznik pdf).

26.06.19

drukuj (Harmonogram budowy i przebudowy dróg gminnych (2019-2023))

Jak podłączyć się do kanalizacji. Krok po kroku

Nowa sieć kanalizacyjna powstała w Złotorii. W tej chwili budowa sieci trwa w Krobi. A jeszcze w tym roku ma być realizowana w Lubiczu Górnym. Co należy zrobić, aby przyłączyć się do kanalizacji? Wyjaśniamy.

Krok 1

Z siedziby Lubickich Wodociągów pobieramy wniosek o przyłącze kanalizacji sanitarnej (wydanie warunków technicznych) oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oba druki znajdziecie też tutaj

Krok 2

Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem oraz mapką geodezyjną (sytuacyjno-wysokościową skala 1:500 lub 1:1000) swojej działki składamy w Lubickich Wodociągach. Mapka jest do uzyskania w Starostwie Powiatowym – pok. nr 8 na parterze.

Krok 3

Lubickie Wodociągi na podstawie wniosku wydają warunki wykonawcze. Koszt 50 zł.

Krok 4

Wykonawca robót zgodnie z kontraktem realizuje podprowadzenie do granicy działki rury przyłączeniowej kanalizacyjnej fi 150.

Krok 5

Właściciel nieruchomości może wykonać przyłącze do wyprowadzonej przez Wodociągi rury na dwa sposoby:

 1. We własnym zakresie, sugerowane jest zamontowanie na terenie posesji prostej studzienki rewizyjnej fi 315. Po wykonaniu przyłącza, ale przed zasypaniem wykopów, należy zgłosić wykonanie do LW; przyjedzie pracownik, dokona odbioru.
 2. Zlecenia do LW, wówczas wszystko kompletnie wykonują ekipy LW; koszt usługi zostanie oszacowany i uzgodniony odrębnie dla każdego przyłącza na podstawie projektu.

Krok 6

Likwidacja dotychczasowego szamba, tj. całkowite opróżnienie i np. zasypanie jest konieczne i można wykonać je samodzielnie we własnym zakresie lub zlecić LW. Koszt w zależności od objętości zostanie indywidualnie uzgodniony z zleceniodawcą.

Krok 7

To podpisanie z Lubickimi Wodociągowej umowy na odbiór ścieków, a po oddaniu sieci do użytkowania możliwa jest codzienna eksploatacja.

Czy to się opłaca?

Wywóz szamba w skali miesiąca kosztuje 120 - 150 zł, a ta sama ilość nieczystości odprowadzona do gminnej kanalizacji, to koszt ok. 75 zł (6,31 zł brutto za m3).

Więcej:  Joanna Tempińska - Bicz (Lubickie Wodociągi): nr tel. 56 678 53 14, e-mail biuro@lubickie-wodociagi.pl.

29.05.19

drukuj (Jak podłączyć się do kanalizacji. Krok po kroku)