Treść strony

Kwalifikacja wojskowa. Młodzi na komisję

Od 3 do 10 czerwca rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn z naszej gminy. Z kolei kobietom wyznaczono termin na 29 czerwca. 

Kto jest zobowiązany stawić się do kwalifikacji wojskowej?

Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat. Obowiązkowi podlegają również kobiety, poczynając od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dziewiętnasty rok życia i w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę:

 1. w publicznych i niepublicznych uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria;
 2. w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Do kwalifikacji wojskowej mogą stawić się również ochotnicy od osiemnastego roku życia do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.

Osoby wezwane w bieżącym roku do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Toruniu  zgłaszają się w wyznaczonym terminie do siedziby komisji przy ul. Władysława Łokietka 3 w Toruniu (Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży).

Rodziców lub opiekunów osoby wzywanej, która nie porusza się samodzielnie albo posiada znaczny stopień niepełnosprawności prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr 530 854 664 (czynnym od 26 maja do 29 czerwca 2022 r.).

Na potrzeby ewidencj należy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
 • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
 • dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (np. legitymacja szkolna/studencka, prawo jazdy, certyfikaty i świadectwa ukończenia kursów),
 • posiadaną dokumentację medyczną w oryginale lub zaświadczenie lekarskie (w przypadku występowania chorób przewlekłych, urazów i innych czynników wpływających na Pana/Pani stan zdrowia).

W gabinecie lekarskim istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną.

W przypadku przebywania w izolacji domowej, na kwarantannie lub objawów infekcji należy skontaktować się tel. z Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Toruniu w celu umówienia innego terminu stawiennictwa.

drukuj (Kwalifikacja wojskowa. Młodzi na komisję)

 • data: 2022-05-18

Konkurs na najlepszego sołtysa

Ruszyła X edycja konkursu „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego". Kandydatów mogą zgłaszać zarówno mieszkańcy sołectwa, rady sołeckie i parafialne, koła gospodyń wiejskich czy organizacje pozarządowe, jak również radni.
 
W naszej gminie mamy 17 pań sołtys i panów sołtysów, dlatego zachęcamy doceńcie pracę i zaangażowanie gospodarzy swoich miejscowości. 

Starostwo Powiatowe w Toruniu na zgłoszenia czeka do 31 maja. Szczegóły na stronie powiatu - tutaj.

drukuj (Konkurs na najlepszego sołtysa)

 • data: 2022-05-17

„Starter – Młodzi w biznesie"

Masz mniej niż 30 lat i pomysł na działalność gospodarczą? Szukasz środków na jej otwarcie? Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu wraz z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy zapraszają do udziału w projekcie.

Nabór do projektu "Starter – Młodzi w biznesie" jest ciągły.

Formularze rekrutacyjne mogą składać zamieszkujący lub uczący się na terenie całego województwo kujawsko-pomorskiego.

Kryteria: osoby w wieku 18-29 lat (nieukończony 30 r.ż.), bierne zawodowo lub niezarejestrowane w PUP.

Kwota bezzwrotnej dotacji 23 050,00 zł + ok. 1 900,00 zł wsparcie pomostowe przez 6 m-cy (działalność nie może być zawieszona lub zamknięta przez conajmniej rok).

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się się na stronie IPH Toruń - tutaj

drukuj („Starter – Młodzi w biznesie")

 • data: 2022-05-16

Wody Polskie przypominają o oświadczeniach

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Nadzór Wodny w Aleksandrowie Kujawskim informuje, że podmioty, które korzystają z usług wodnych są zobowiązane składać oświadczenia "celem ustalenia opłaty zmiennej za usługi wodne".

Dotyczy to również wszystkich rolników, którzy korzystają ze studni głębinowych. 

W załączeniu pismo ze szczegółami.

Oświadczenia, o których mowa w piśmie można pobrać z witryny Wód Polskich - tutaj.

drukuj (Wody Polskie przypominają o oświadczeniach)

 • data: 2022-05-16

Zaproszenie dla przedsiębiorców

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza, zaangażowane w organizację misji gospodarczej z krajów Azji Centralnej (Uzbekistan, Kazachstan, Azerbejdżan), zaprasza do udziału w spotkaniach bilateralnych, które odbędą się 20 maja w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć pod linkiem: https://www.tarr.org.pl/node/368

drukuj (Zaproszenie dla przedsiębiorców)

 • data: 2022-05-13

Uwaga na fałszywe SMS-y w sprawie zadłużenia

Resort finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Ministerstwo nie wysyła do podatników żadnych wiadomości tego typu. To próba wyłudzenia danych lub środków finansowych.

Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność.

Przykład fałszywego SMS-a niżej.

 

drukuj (Uwaga na fałszywe SMS-y w sprawie zadłużenia)

 • data: 2022-05-13
 • Przykład fałszywego SMS-a
  Materiał zewnętrzny otrzymany od Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy

Prośba o wypełnienie ankiety

Studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na kierunku menedżersko-prawnym o specjalizacji marketing internetowy i e-commerce pisze pracę magisterską na temat dzialań promocyjnych podejmowanych m.in. naszą gminę.

Za naszym pośrednictwem autorka prosi mieszkańców o wypełnienie ankiety: https://forms.gle/9vx1jryp84DF1hJ88.

drukuj (Prośba o wypełnienie ankiety)

 • data: 2022-05-10

Rolniczy handel Detaliczny. Szkolenie

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie informuje o szkoleniu pt. "Rolniczy handel tetaliczny - aktualny stan prawny", które odbędzie się 18 maja w godz. 12.00-14.00 w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Minikowie.

Szczegóły są zamieszczone w piśmie. Informacje można uzyskać też pod nr tel. 52 386 72 13 lub 723 692 545.

drukuj (Rolniczy handel Detaliczny. Szkolenie)

 • data: 2022-05-09

Bieg Strażaka i wspólny piknik

W charytatywnym I Lubickim Biegu Strażaka na dystansie 5 km zwyciężył Damian Olkowski z Lipienicy, a wśród pań najlepsza była Sylwia Rok-Szpala z Lubicza Górnego.

Dzieci i młodzież mieli do pokonania kilometr i świetnie dali sobie radę, łącznie z najmłodszą 18-miesięczną zawodniczką. W kategorii do 10 lat I miejsce zdobył Vadimir, II Makar, a III Artur. W kategorii młodzieżowej do 15 lat zwyciężył Seweryn przed Borysem i Tymoteuszem.

Najliczniejsza była grupa dorosłych. Pierwszy do mety dobiegł Damian Olkowski i to on wybiegał imponujący puchar ufundowany przez Marka Nicewicza, wójta gminy Lubicz. Na podium stanęli także Krzysztof Retecki oraz Sławomir Bartkowski.

Wśród pań najlepsza była Sylwia Rok-Szpala, a za nią przybiegły Joanna Kalota i Klaudia Różycka.

A po biegu wszyscy znakomicie bawiliśmy się na pikniku rodzinnym, zajadając lody i ukraińskie specjały. Dochód z imprezy, 5745,50 tys. zł, zostanie przeznaczony na pomoc obywatelom Ukrainy.

Wydarzenie przygotowali OSP Lubicz, Sołectwo Lubicz Dolny, Szkoła Podstawowa w Lubiczu Dolnym, Toruńska Fundacja Nadziei oraz Fundacja Pomocy Społecznej Okruszek Szczęścia przy współudziale Urzędu Gminy Lubicz.

Więcej zdjęć znajdziecie na FB Gmina Lubicz.

drukuj (Bieg Strażaka i wspólny piknik)

 • data: 2022-05-09
 • Stoiska na pikniku polsko-ukraińskim
 • Zwycięzcy w kategorii najmłodszej
 • Najlepsi wśród młodzieży
 • To oni byli najszybsi na 5 km
 • Trzy panie pierwsze na mecie
 • Wspólna zabawa na pikniku

Życzenia od władz gminy z okazji Dnia Bibliotekarza

drukuj (Życzenia od władz gminy z okazji Dnia Bibliotekarza)

 • data: 2022-05-06
 • Życzenia
  Tłumu wdzięcznych czytelników, setek przeczytanych książek oraz wielu kolejnych fantastycznych pomysłów życzą wójt Marek Nicewicz i przewodniczący rady Zbigniew Barcikowski

Nową linią dojazd w 39 minut

Od maja gmina Lubicz wspólnie w MZK wprowadziły nową linię autobusową 114 z Krobi do Torunia. Wczoraj testowaliśmy przejazd tą linią, sprawdzając m.in. czas dojazdu na Plac św. Katarzyny.

Pilotażowa linia autobusowa nr 114 ma przede wszystkim skrócić czas dojazdu do Placu św. Katarzyny i urealnić rozkład jazdy. Teraz autobus pomija wjazd do Lubicza Górnego, generujący dodatkowe korki. Do tej pory jeżdżąca na trasie Krobia – Lubicz Górny – Toruń linia nr 35 z powodu opóźnień często przekraczała czas przejazdu jednego biletu, czyli 45 minut. Wczorajsze testy potwierdziły, ze autobus 114 z Krobi na Plac św. Katarzyny dojeżdża w 39 minut, z uwzględnieniem przesiadki na tramwaj przy Szpitalu Dziecięcym.

Linię nr 114 będziemy testować także w przyszłym tygodniu.

Wyjaśniamy również, że posiadanie biletu miesięcznego na linię 35 uprawnia także do kursu linią 114 oraz innymi po przesiadce jadącymi na Plac św. Katarzyny. Na trasie Krobia czy Lubicz – Plac św. Katarzyny nadal więc jedziemy, korzystając z jednego biletu miesięcznego – tak, jak do tej pory, natomiast szybciej.

Ważne. Jak już informowaliśmy, zarówno na naszej stronie, jak i w „Gońcu”, Toruń niebawem zmieni zasady funkcjonowania komunikacji publicznej, budując węzły i centra przesiadkowe m.in. przy ul. Olimpijskiej i ul. Dziewulskiego. To do nich dojadą linie spoza miasta, skąd będzie można przesiąść się na inne docelowe autobusy w ramach tego samego biletu. Dodatkowo uruchomiono linię kolejową Toruń – Sierpc, budując nowe przystanki. Wszystko po to, aby wzorem innych dużych miast polskich i europejskich ograniczyć wjazdu wielu pojazdów (i samochodów, i autobusów) do centrum miasta.

Linia nr 114 jest linią testującą nowe rozwiązania, a nasza gmina sprawdza je jako pierwsza. Dzięki temu mogliśmy mieszkańcom zaproponować dodatkową linię do Torunia w godzinach szczytu, skracając im czas dojazdu i urealniając rozkład jazdy.

Analizujemy wszystkie uwagi mieszkańców, a uzasadnione zgłoszenia będą wprowadzane w rozkładach jazdy jako korekty.

drukuj (Nową linią dojazd w 39 minut)

 • data: 2022-05-05

Życzenia od władz gminy z okazji Dnia Strażaka

drukuj (Życzenia od władz gminy z okazji Dnia Strażaka)

 • Grafika z życzeniami
  Drodzy strażacy z gminy Lubicz
  Doceniamy. Dziękujemy. Bądźcie bezpieczni.
  Wójt gminy Marek Nicewicz
  Przewodniczący Rady Gminy Lubicz Zbigniew Barcikowski

Podłącz się do kanalizacji. Wyjaśniamy jak to zrobić

Mieszkańców ulic, na których została założona kanalizacja zachęcamy do wystąpienia do Zakładu Usług Komunalnych o warunki podłączenia do sieci. Kogo szczególnie?

Lubicz Dolny, ulice: Ogrodowa, Kolejowa, Cicha, Rekreacyjna, Źródlana, Szmaragdowa, Podgórna, Miodowa, Ceramiczna, Spokojna, Strumykowa, Dworcowa,

Krobia, ulice:  Cytrynowa, Krótka, Poprzeczna, Jaśminowa, Olszynowa, Oliwkowa, Leszczynowa, Osiedlowa, Długa, Malinowa,

O wypełnienie obowiązku i przyłączenie swoich posesji do sieci prosimy także wszystkich pozostałych mieszkańców, którzy do dziś tego nie zrobili, mimo że mają dostęp do kanalizacji.

Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.

Krok 1

Pobrać wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci ze strony www.zuk-lubicz.pl lub bezpośrednio z Biura Obsługi Klienta ZUK w Lubiczu (Wniosek nazywa się formalnie: zlecenie wykonania usługi - wydanie warunków przyłączenia).

Krok 2

Udać się do BOK i złożyć, podpisując osobiście wypełniony druk: zlecenie wykonania usługi - wydanie warunków przyłączenia.

BOK znajduje się w Lubiczu Dolnym przy ul.Toruńskiej 56, czynny jest w: poniedziałki, środy, czwartki  7-15, wtorki w godz. 7-16, piątki w godz. 7-14.

Krok 3

ZUK wydaje na podstawie wniosku warunki projektowe lub wykonawcze.

Krok 4

BOK powiadamia SMS-em o możliwości odbioru warunków w siedzibie ZUK-u w Lubiczu Dolnym.

Krok 5

Właściciel nieruchomości może wykonać przyłącze do wyprowadzonej przez ZUK rury na dwa sposoby:

 1. We własnym zakresie, sugerowane jest zamontowanie prostej studzienki rewizyjnej fi 315 zgodnie z wydanymi warunkami. Po wykonaniu przyłącza, ale przed zasypaniem wykopów, należy zgłosić wykonanie do ZUK, wówczas pracownik, dokona odbioru.
 2. poprzez zlecenie ZUK-owi usługi odpłatnej, wówczas wszystko kompletnie wykonują ekipy ZUK-u na ustalonych warunkach. Możliwość i termin realizacji oraz koszt usługi zostanie oszacowany i uzgodniony odrębnie dla każdego przyłącza.

Krok 6

Likwidacja dotychczasowego szamba tj. całkowite opróżnienie i zasypanie. Należy wykonać je samodzielnie we własnym zakresie.

Krok 7

To podpisanie z ZUK umowy na odbiór ścieków, a po oddaniu sieci do użytkowania możliwa jest codzienna eksploatacja.

Informacje: 56 678 53 14 w. 30

drukuj (Podłącz się do kanalizacji. Wyjaśniamy jak to zrobić)

 • data: 2022-04-29
 • Grafika - jak podłączyć się do kanalizacji
  Graficzna prezentacja opisanych w tekście kroków postępowania

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach

Od niedzieli 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

W komunikacie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy napisano m.in.: „Zwracamy się również z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności”.

Pełen tekst komunikatu w załączeniu.

drukuj (Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach)

 • data: 2022-04-28
 • Grafika
  Nie przekazuj i nie upubliczniaj żadnych informacji i filmów o działaniach wojska

Zmiany w komunikacji miejskiej. Nowa linia

Od 1 maja mieszkańcy Lubicza Górnego, Dolnego oraz Krobi będą mogli w godzinach szczytu szybciej, sprawniej i zgodnie z rozkładem jazdy dotrzeć do Torunia.

Jak zapowiadaliśmy, uruchamiamy planowaną od kilku miesięcy nowa linię autobusową, którą roboczo nazywaliśmy nr 135, ale ostatecznie otrzymała od MZK numer 114.

Autobus nr 114 rano, tylko w godzinach szczytu (między 5.00 a 7.00) w dni nauki szkolnej, pojedzie na trasie: Krobia - Lubicz Górny przy DK nr 10 - Lubicz Dolny - Szosa Lubicka - Ligi Polskiej - Konstytucji 3-go Maja - Wyszyńskiego - pętla Rubinkowo II (Dziewulskiego). Przystanek przy ul. Ligi Polskiej stanie się dodatkowym, oprócz pętli Rubinkowo II, punktem przesiadkowym dla pasażerów udających się do centrum miasta lub pozostałych osiedli Torunia. Na tym przystanku można przesiąść się m.in. na tramwaje linii nr 1 lub 5 do centrum miasta, autobusy linii nr 16 i 31 na Wrzosy, autobusy linii nr 25, 34 i 40 w kierunku UMK, linie nr 33 i 42 w kierunku ul. Mazowieckiej i linie nr 29 i 44 w kierunku Podgórza.

Wracając do domu, w godzinach szczytu (między 13.00 a 17.00) w dni nauki szkolnej, pojedziemy na trasie: pętla Rubinkowo II (Dziewulskiego) – Wyszyńskiego – Konstytucji 3-go Maja – Ligi Polskiej (węzeł przesiadkowy pod Szpitalem Dziecięcym) – Szosa Lubicka – Lubicz Dolny – Krobia.

Autobusy linii nr 114 nie będą obsługiwać przystanków Lubicz Osiedle i Bankowa w Lubiczu Górnym. W dni feryjne i dni wolne oraz poza godzinami szczytu linia nr 114 nie kursuje, więc należy korzystać z linii nr 35 według jej nowego rozkładu. 

Wprowadzenie nowej linii do Krobi to rozwiązanie, które daje nie tylko krótszy czas przejazdu do centrum, ale co bardzo istotne urealnia rozkłady jazdy – podkreśla wójt Marek Nicewicz. - Obecnie opóźnienia w rozkładach jazdy sięgają 20 minut.

Posiadanie biletu miesięcznego na linię 35 uprawnia także do kursu linią 114 oraz innymi po przesiadce jadącymi na Plac św. Katarzyny.

Linia nr 114 jest rozwiązaniem pilotażowym, wpisującym się zmiany komunikacyjne, jakie niebawem, po zakończeniu budowy parkingu przy ul. Dziewulskiego, zostaną wprowadzone w Toruniu. To oznacza, że musimy zacząć zmieniać nasze stare przyzwyczajenia. Władze gminy Lubicz współpracują w tej sprawie z Toruniem, tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy naszych mieszkańców.

MZK już zapowiada, że kolejne zmiany w trasach przejazdu i numeracjach linii komunikacyjnych będą wprowadzane w maju. Linie podmiejskie, a więc także obsługujące teren naszej gminy, zostaną oznaczone trzycyfrowymi oznaczeniami od nr 111.

Uwaga! W związku z wydłużonym weekendem w dniach 1 i 3 maja komunikacja miejska funkcjonuje według świątecznych rozkładów jazdy.

Rozkłady jazdy linii nr 35 i 114 umieszczamy poniżej, również do pobrania jako pdf. Pełen rozkład jazdy MZK znajduje się na stronie przewoźnika - tutaj

drukuj (Zmiany w komunikacji miejskiej. Nowa linia)

 • data: 2022-04-28
 • Mapka trasy linii nr 114
 • Rozkład jazdy linii nr 35. Lubicz Górny
 • Rozkład jazdy linii nr 35. Krobia
 • Rozkład jazdy linii nr 114. Krobia
 • Rozkład jazdy linii nr 114. Rubinkowo

Znajdź swoją pasję. Propozycja dla młodzieży

Działająca na naszym terenie grupa Młodzieżowe Spotkania Fotograficzne zaprasza już w najbliższa sobotę 30 kwietnia w godz.11.00-13.00 do świetlicy w Młyńcu Drugim na bezpłatne warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 19 lat.

Jeśli ktoś ma, to niech zabierze ze sobą swój aparat fotograficzny, jeśli nie – wystarczy smartfon.

Tematem pierwszego spotkania będzie kompozycja, budowa i rodzaje aparatów fotograficznych, ekspozycja, ustawienia i pokrętła na aparatach itp. To konieczny wstęp do dalszych warsztatów.

A te dalsze, już w terenie:

Spotkanie nr 2: warsztaty z makrofotografii

Spotkanie nr 3: warsztaty fotograficzne - portret

Spotkanie nr 4: fotografowanie aparatami w telefonach komórkowych - kreatywnie

Spotkanie nr 5: warsztaty wieczorne - malowanie światłem

- Zapraszamy wszystkich chętnych. Mamy nadzieję, że odwiedzą nas koledzy z Ukrainy. Rozmawiamy po angielsku i międzysłowiańsku. Na pewno się dogadamy - zachęca Katarzyna Rubiszewska, szefowa MSF.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

 

drukuj (Znajdź swoją pasję. Propozycja dla młodzieży)

 • data: 2022-04-28

Wsparcie dla rolników. Nawozy mineralne

Informacja w sprawie pomocy na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny zakupił w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Wniosek o udzielenie pomocy składa się raz w nieprzekraczalnym terminie do 16 maja 2022 r. w Biurze Powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania  albo siedzibę producenta rolnego.

Pomoc skierowana jest do producenta rolnego , który do dnia złożenia wniosku o tę pomoc złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r.

Do wniosku dołącza się :

- kopie faktury , ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości  dowodowej dokumentujące zakup w okresie  od 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez,

- dodatkowo w celu wyliczenia pomocy producent rolny może  dołączyć do wniosku kopie faktury, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości  dowodowej dokumentujące zakup w okresie  od 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w przypadku gdy rolnik  nie dostarczy takich faktur, wyliczenie  pomocy  nastąpi na podstawie średniej  ceny danego typu nawozu mineralnego ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie  Informacjo Publicznych na stronie  przedmiotowej obsługującego go urzędu.

Pomoc przyznawana jest w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na wniosek tego producenta złożony na formularzu udostępnionym  na stronie internetowej ARiMR - tutaj.

drukuj (Wsparcie dla rolników. Nawozy mineralne)

 • data: 2022-04-28

Początek maja ze zmianami w terminie odpadów

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o. o. w Toruniu informuje, że ze względu na długi weekend majowy zmianie ulegną terminy odbioru odpadów zmieszanych.

Poniedziałek (02.05) – odbieramy odpady tak, jak w każdy poniedziałek oraz Lubicz Dolny z trasy wtorkowej

Wtorek (03.05) – dzień wolny

Środa (04.05) – odbieramy tak, jak w każdą środę oraz Grębocin, Jedwabno, Brzezinko, Gronowo, Gronówko z trasy wtorkowej.

Przypominamy, że w styczniu 2021 roku uruchomiliśmy dostęp do aplikacji na telefon: Kiedy śmieci?, która przypomni o zbliżającym się terminie wywozu, uwzględniając również takie zmiany. Ściągniecie ją za pośrednictwem Google Play czy App Store.

 

drukuj (Początek maja ze zmianami w terminie odpadów)

 • data: 2022-04-28

Kwietniowa sesja Rady Gminy Lubicz

XLII sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 28 kwietnia o godz. 12.00 w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz. Dla osób zainteresowanych zamieszczamy proponowany porządek obrad.

>>> Proponowany porządek obrad znajdziecie Państwo tutaj.

>>> Transmisja na żywo będzie dostępna tutaj.

drukuj (Kwietniowa sesja Rady Gminy Lubicz)

 • data: 2022-04-25

Bieg Strażaka. Nie tylko dla strażaków

Strażaków oraz wszystkich innych wielbicieli biegania w każdym wieku serdecznie zapraszamy na "I Lubicki Bieg Strażaka im. Świętego Floriana o Puchar Wójta Gminy Lubicz". To już 7 maja.
 
Najważniejsze informacje:
• Bieg jest charytatywny – całość dochodu z biegu zostanie przeznaczona na pomoc dla Ukrainy
• Data: 7 maja parking za Urzędem Gminy w Lubiczu Dolnym
• Start biegu dla dzieci (1 kilometr): godzina 13.30, wpisowe 10 zł
• Start biegu dla dorosłych (5 kilometrów - kategoria kobiety i mężczyźni): godzina 14.00, wpisowe 20 zł;
uwaga: wpłat można dokonywać tylko gotówką
• Biuro zawodów czynne w dniu zawodów od godz. 12.00. Zapisy na miejscu. Każdy zawodnik otrzyma numer startowy oraz pamiątkowy gadżet (ilość pakietów ograniczona)
• Nagroda główna: puchar wójta; statuetki również dla zawodników zajmujących I, II oraz III miejsce w każdej kategorii.
 
Bieg strażaka jest częścią festynu rodzinnego w Lubiczu Dolnym (od 14.00 za urzędem), na którym czeka Was także wiele innych atrakcji, zwłaszcza dla dzieci, pokazów i przysmaków, również ukraińskich.
 • data: 2022-04-22
 • Plakat z informacją o biegu
  Plakat zapraszający na Bieg Strażaka
 • Plakat z informacją o pikniku
  Początek godz. 14.00, parking za urzędem w Lubiczu Dolnym. Wśród atrakcji m.in. dmuchańce dla dzieci, pokazy, przysmaki ukraińskie.

Zajęcia w sołectwach. Zobaczcie rozpiskę! [Aktualizacja 4]

Wolisz zajęcia kreatywne czy ruchowe? W naszych wiejskich świetlicach, salach i na boiskach każdy znajdzie coś dla siebie. Do udziału i integracji zachęcamy także obywateli Ukrainy.

Brzezinko świetlica OSP:

 • zajęcia świetlicowe dla dzieci w poniedziałki w godz.17.00-19.00 ; startują 25 kwietnia, zapisy pod nr tel. 604 658 152.

Grabowiec:

 • treningi piłkarskie dla wszystkich chętnych, pod okiem klubowego trenera Juventusu, w soboty o godz. 10:00, boisko, zapisy: tel. 506 203 265 lub e-mail k.jurgielski@jacademy.pl.

Grębocin:

- świetlica ul. Szkolna 8

 • spotkania KGW w środy od godz.14.00,
 • zajęcia świetlicowe dla dzieci w czwartki i piątki w godz. 14.30-16.30,
 • spotkania Klubu Kobiet Kreatywnych każdy ostatni piątek miesiąca od godz.18.00
 • zajęcia taneczno-fitnessowe dla całych rodzin w poniedziałki w godz. 19.00-20.00; od 2 maja, zapisy pod nr tel. 793 988 269.

- kaplica przy kościele w Grębocinie:

 • spotkania Klubu Seniora „Złota Jesień” w czwartki w godz.17.00-19.00.

Gronowo świetlica:

- terapeuta uzależnień we wtorki 16.30 – 17.30,

- zajęcia świetlicowe dla dzieci w poniedziałki w godz.15.00-18.30; ruszają 9 maja, zapisy pod nr tel. 505 287 518 lub w czasie zajęć,

- zajęcia biblioterapii dla dzieci i młodzieży w każdą 1. i 3. sobotę miesiąca w godz. 10.00-12.00; od 7 maja, zapisy u Natalii Konkol pod nr tel. 517 251 368.

Kopanino świetlica:

- zajęcia świetlicowe dla dzieci w piątki w godz.16.30 – 18.30;

Krobia świetlica:

- zajęcia sportowe – brydż w poniedziałki w godz. 17.00-21.00,

- zajęcia sportowe ping-pong + szachy we wtorki w godz. 16.30-20.00,

- spotkania Kobiet Aktywnych w Krobi w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godz. 17.30-20.00,

- spotkania DKK w ostatni wtorek lub czwartek miesiąca w godz.18.00-20.30,

- zajęcia sportowe – joga w środy w godz. 17.00-18.30,

- zajęcia sportowe – tenis + szachy w czwartki w godz.16.30-20.00,

- spotkania KGW w czwartki w godz. 17.00-21.00,

- zajęcia taneczne (tańce w kręgu) - grupa początkująca w piątki od godz.17.00.

Lubicz Dolny:

- sala gimnastyczna SP Lubicz Dolny:

 • zajęcia taneczno-ruchowe dla dzieci i całych rodzin w poniedziałki w godz.17.00-18.00;
 • zbiórki zuchowe w poniedziałki od godz.18.00
 • zbiórki harcerek w soboty w godz.10.00-12.30.

- świetlica ul. Toruńska 56:

 • spotkania z terapeutą uzależnień we wtorki w godz. 9.00-16.00,
 • spotkania Stowarzyszenia Pokolenia we wtorki od godz.16.00,
 • spotkania Stowarzyszenia One Passion One Love WP w środy od godz.16.00,
 • spotkania Klubu Seniora Arka w czwartki od godz.16.00,
 • spotkania grupy AA w piątki od godz.17.30,

- boisko orlik przy SP:

 • zajęcia sportowe w weekendy w godzinach popołudniowych.

Lubicz Górny świetlica przy ul. Bocznej 4:

- zajęcia świetlicowe dla dzieci poniedziałek-piątek w godz.14.00-18.00,

- spotkania Klubu Seniora „Lubiczanie” w poniedziałki w godz.17.00-20.00,

- spotkania Klubu Seniora GOPS poniedziałek -czwartek w godz.8.15-14.15,

- spotkania Stowarzyszenia „Lubiczanie” co druga środa w godz.17.00-20.00,

- spotkania Klubu Seniora „Dolina Drwęcy” w czwartki w godz.17.00-20.00,

- spotkania Stowarzyszenia Miłośników Lubicza Górnego co drugi piątek od godz.18.00.

Mierzynek świetlica:

- zajęcia taneczno-fitnessowe dla całych rodzin w czwartki w godz. 18.00-19.00; od 5 maja, zapisy pod nr tel. 533 435 453.

Młyniec Drugi świetlica:

- zajęcia świetlicowe dla dzieci poniedziałek i czwartek w godz. 16.30-19.00;

- warsztaty fotograficzne ostatnia sobota miesiąca od godz.11.00.

Rogowo świetlica OSP:

- zajęcia taneczno-fitnessowe dla całych rodzin we wtorki w godz.18.00-19.00; od 10 maja, zapisy pod nr tel. 533 435 453.

Złotoria sala gimnastyczna SP:

- zajęcia sportowe dla dzieci – tenis – w poniedziałki w godz.18.30-19.30 i piątki w godz. 18.00-20.00.

drukuj (Zajęcia w sołectwach. Zobaczcie rozpiskę! [Aktualizacja 4])

 • data: 2022-04-22

GDOŚ w sprawie inwazyjnych gatunków obcych

Osoby przetrzymujące rośliny i zwierzęta należące do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) powinny sprawdzić czy posiadają ważne zezwolenia. Z nowymi przepisami powinni zapoznać się też posiadacze zapasów IGO – np. osoby prowadzące sklepy zoologiczne lub ogrodnicze.

Szczegółowe informacje w tym zakresie są opublikowane na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na prośbę której udostępniamy tę informację. Link - tutaj.

Więcej informacji na temat inwazyjnych gatunków można znaleźć na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - tutaj oraz na stronie GDOŚ - tutaj

drukuj (GDOŚ w sprawie inwazyjnych gatunków obcych)

 • data: 2022-04-22

Budynek B urzędu ma nowe numery telefonów

W piątek 22 kwietnia w Urzędzie Gminy Lubicz zaczęła działać nowa centrala telefoniczna, a to oznacza zmianę niektórych numerów. Dotyczy to referatów i stanowisk w budynku B urzędu (USC, meldunki, dowody osobiste, promocja, kultura, sport, pełnomocnik ds. przeciwdziałania alkoholizmowi, archiwum).

Aktualny wykaz kontaktów znajdziecie Państwo TUTAJ.

Nowa centrala, to nie tylko możliwość sprawniejszego kontaktu z urzędnikiem, bezpośredniego połączenia do żądanego referatu, ujednolicenie numeracji, ale także rejestrowanie rozmów. To także zminimalizowanie awarii, jakie zdarzały się w dotychczasowej starej centrali.

drukuj (Budynek B urzędu ma nowe numery telefonów)

 • data: 2022-04-22

Wsparcie finansowe dla klubów sportowych

Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Toruniu informuje o Rządowym Programie "Klub". Można otrzymać 10 lub 15 tys. zł, np. na organizację obozu szkoleniowego. Nabór wniosków już ruszył.

Szczegóły w załączonym piśmie.

 • data: 2022-04-20

Urząd gminy. 21 kwietnia dodzwonisz się na komórkę

W czwartek 21 kwietnia od godz.13.00 centrala telefoniczna Urzędu Gminy Lubicz nie będzie działała z powodu prac technicznych. W godz. 13.00-15.00 będą nieaktywne numery do budynku głównego. W zamian zostaną uruchomione telefony zastępcze: 609 707 166 – sekretariat, 501 927 549 – biuro podawcze.

Telefony w budynku B (USC, meldunki, dowody osobiste, promocja, kultura, sport) pozostaną tego dnia aktywne.

Uwaga!

Od piątku 22 kwietnia w Urzędzie Gminy Lubicz zacznie funkcjonować nowa centrala telefoniczna, a to oznacza zmianę niektórych numerów. Dlatego po zmianie zachęcamy do sprawdzenia na naszej stronie internetowej wykazu telefonów.

Co do zasady, główne numery w urzędzie pozostaną, jak dotychczas tj. 56 621 21 01. Zmienią się natomiast końcówki do poszczególnych referatów, a także znikną stare numery w budynku B (USC, meldunki, dowody osobiste, promocja, kultura, sport). Zostaną one zastąpione numeracją z nowymi końcówkami podstawowego 56 621 2……

Ważne!

Nowa centrala, to nie tylko możliwość sprawniejszego kontaktu z urzędnikiem, bezpośredniego połączenia do żądanego referatu, ujednolicenie numeracji, ale także rejestrowanie rozmów. To także zminimalizowanie awarii, jakie zdarzały się w dotychczasowej starej centrali.

drukuj (Urząd gminy. 21 kwietnia dodzwonisz się na komórkę)

 • data: 2022-04-19

Przedłużenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Stopnie alarmowe obowiązują na terytorium całego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 88 w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP ) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 87 w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego).

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

 • Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
 • Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:

 • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, 
 • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
 • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów,
 • Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Informacja pochodzi ze strony gov.pl

drukuj (Przedłużenie stopni alarmowych BRAVO oraz CHARLIE-CRP)

 • data: 2022-04-15

Chcesz porozmawiać ze swoim radnym?

Po okresie przerwy spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi Rada Gminy Lubicz wznawia bezpośrednie dyżury dla mieszkańców, zarówno w urzędzie, jak i w okręgach wyborczych.

W Urzędzie Gminy Lubicz przedstawiciele Rady Gminy Lubicz (przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz przewodniczący komisji stałych) od 19 kwietnia będą pełnić dyżury naprzemiennie w każdy wtorek w godz. 15.00 – 16.00 w pokoju nr 15 (I piętro).

Poza tym pod tym linkiem prezentujemy możliwe terminy spotkań z poszczególnymi radnymi, numery telefonów oraz adresy e-mail.

drukuj (Chcesz porozmawiać ze swoim radnym?)

 • data: 2022-04-14

Komunikacja miejska w okresie świątecznym

14-15 kwietnia (Wielki Czwartek – Wielki Piątek)

Ruch tramwajowy i autobusowy wg rozkładów jazdy obowiązujących od poniedziałku do piątku w dni feryjne.

16 kwietnia (Wielka Sobota)

Ruch tramwajowy i autobusowy bez zmian – tj. według rozkładów jazdy obowiązujących w soboty.

17 i 18 kwietnia (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny)

Ruch tramwajowy i autobusowy ograniczony:

 • autobusy linii nr C, 21, 23, 29, 31, 32, 35, 44, 45, 46 kursować będą według świątecznych rozkładów jazdy - nie będą wykonane kursy oznaczone w rozkładach jazdy literą „b”,
 • tramwaje linii nr 1, 2 i 5 oraz autobusy linii nr 0, 10, 11, 12, 14, 15, 20, 26, 27, 30, 34, 36, 38, 40, 53 kursować będą według rozkładów jazdy obowiązujących w niedziele,
 • nie będą kursować tramwaje linii nr 4 oraz autobusy linii nr 24

19 kwietnia 2022 r. 

Ruch tramwajowy i autobusowy wg rozkładów jazdy obowiązujących od poniedziałku do piątku w dni feryjne.

Żródło: Urząd Miasta Torunia

drukuj (Komunikacja miejska w okresie świątecznym)

 • data: 2022-04-14

CEEB. Zdeklaruj się czym palisz

Coraz mniej czasu zostało mieszkańcom na złożenie deklaracji do CEEB dotyczącej używanego źródła ciepła w domu. Przypominany, że ten ogólnopolski obowiązek dotyczy każdego właściciela lub zarządcy nieruchomości.

Termin doręczenia deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) upływa z końcem czerwca.

Deklarację możemy przekazać w dwóch formach: elektronicznej, czyli przez Internet na stronie https://zone.gunb.gov.pl lub w papierowej – dostarczając wypełniony dokument do Urzędu Gminy Lubicz.

Stosowne wzory deklaracji oraz informator dla właścicieli i zarządców budynków znajdziecie Państwo tutaj.

drukuj (CEEB. Zdeklaruj się czym palisz)

 • data: 2022-04-13

Dopłaty bezpośrednie - 2022 rok

Trwa przyjmowanie wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2022. Rolnicy maja czas na złożenie wniosków do 16 maja br.

Wnioski o płatności przesyłamy wyłącznie elektronicznie.

Możliwy jest kontakt osobisty z doradcą, wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Zapisy: Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, nr tel. 507 928 092 lub ODR Chełmża, nr tel. 56 675 22 60 albo Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Lubicz, nr tel. 56 621 21 29.

Zachęcamy, by nie odkładać tego na później.

drukuj (Dopłaty bezpośrednie - 2022 rok)

 • data: 2022-04-13

Ponad 23 tys. zł bezzwrotnej dotacji!

Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy rozpoczęły rekrutację do projektu "Młodzi w biznesie".

Wejdź pod podane niżej linki, jeśli masz pomysł na działalność gospodarczą, nie więcej niż 29 lat i jesteś bierny zawodowo, niezarejestrowany w urzędzie pracy.

 

drukuj (Ponad 23 tys. zł bezzwrotnej dotacji!)

 • data: 2022-04-12

Odbiór odpadów. Zmiana terminów

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o. o. w Toruniu informuje, że ze względu na Święta Wielkanocne zmienią się terminy odbioru odpadów zmieszanych.

Poniedziałek (18.04) – dzień wolny. 

Wtorek (19.04) – odbieramy odpady tak, jak w każdy poniedziałek oraz Lubicz Dolny, Jedwabno, Brzezinko, Gronowo, Gronówko z trasy wtorkowej

Środa (20.04) – odbieramy odpady tak, jak w każdą środę oraz Grębocin z trasy wtorkowej.

drukuj (Odbiór odpadów. Zmiana terminów)

 • data: 2022-04-12

Przydomowe oczyszczalnie. Pieniądze wyczerpane

Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska informuje, że środki finansowe przeznaczone na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków zostały wyczerpane.

W związku z powyższym złożenie wniosku skutkować będzie odmową przyznania dotacji.

(Zgodnie z § 6 ust. 8  Załącznika nr 1 ww. uchwały  Nr XXXVIII/510/21 Rady Gminy Lubicz z dnia 30 grudnia 2022 r. w sprawie zasad i trybu udzielania i rozliczania dotacji celowej na realizację zadań związanych z ochroną środowiska w zakresie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Lubicz (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2022 r., poz. 312), zmienionej Uchwałą Nr XXXIX/538/22 Rady Gminy Lubicz z dnia 02.02.2022 r. (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2022 r., poz. 538) ).

drukuj (Przydomowe oczyszczalnie. Pieniądze wyczerpane)

 • data: 2022-04-11

Kwietniowe wydanie "Gońca gminnego"

Tradycyjnie, zanim "Goniec" przyjedzie do nas z drukarni, udostępniamy Państwu najnowszy numer w formie zapisu cyfrowego, a  pod koniec tygodnia będzie dostępny także w papierze w naszych stałych punktach dystrybucji.

W numerze m.in. o nowej linii MZK nr 135 do Krobi, o nowych inwestycjach m.in. w Grabowcu i Gronowie, naszej wspólnej pomocy dla uchodźców, a w nowym cyklu "Ciekawi ludzie" Mariusz Węgrzyn - mieszkaniec Lubicza Dolnego, który wygrywa w telewizyjnych teleturniejach. 

Najnowszy numer "Gońca gminnego" znajdziecie >>> tutaj 

drukuj (Kwietniowe wydanie "Gońca gminnego")

 • data: 2022-04-11

Grabowiec. Nowa pętla przy kościele

Od 11 kwietnia wsiadanie do autobusów MZK jadących z Grabowca w stronę Torunia odbędzie się w zmienionej lokalizacji. Chodzi o nowy przystanek wybudowany na nowej pętli pod kościołem.

Uwaga! Przystanek dla wsiadających w stronę Osieka, czy też wysiadających w Grabowcu w drodze z Torunia, pozostaje na razie bez zmian.

Zakończyła się budowa nowej pętli autobusowej w Grabowcu pod kościołem. Pętli, która na przyszłość daje możliwość wydzielania odrębnych kursów tylko do Grabowca bez dalszej jazdy do Osieka.

- Przewidujemy, że w przyszłym roku trzeba będzie zwiększyć częstotliwość kursów na trasie Grabowiec – Toruń, chociażby z racji przepełnienia pojazdów. Pętla pozwoli na wprowadzenie dodatkowych kursów tylko na terenie naszej gminy – mówi wójt Marek Nicewicz.

Dodatkową zaletą nowej pętli jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców wsiadających do autobusów. Zamiast przy ruchliwej drodze wojewódzkiej 654, na spokojnym przystanku poza tą jezdnią.

drukuj (Grabowiec. Nowa pętla przy kościele)

 • data: 2022-04-08
 • W Grabowcu jest nowy przystanek
 • Schemat graficzny rozmieszczenia przystanków
  Schemat graficzny rozmieszczenia przystanków

Referat Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Dróg

Wójt Marek Nicewicz przeorganizował strukturę urzędu. Referat Gospodarki Odpadami przekształcił w Referat Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Dróg. Do zespołu byłego referatu odpadów dołączyli pracownicy zajmujący się komunalką i drogami, którzy dotąd pracowali m.in. w referacie inwestycji.

Wszystkie najważniejsze telefony i e-maile do nowego, a także innych referatów znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej pod hasłem Kontakt.

Przypominamy także, że główny budynek Urzędu Gminy Lubicz funkcjonuje tak, jak przed ogłoszeniem pandemii.

Przed dłuższy czas przyjmowaliśmy mieszkańców w specjalnie do tego zaadaptowanej sali od tyłu budynku. Miesiąc temu wróciliśmy do dawnych rozwiązań. Do urzędu wchodzimy już głównym wejściem od strony ul. Toruńskiej. Biuro Podawcze znajduje się na parterze, w pokoju nr 9, tel. 56 621 21 40.

drukuj (Referat Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Dróg)

 • data: 2022-04-08

Program "Czyste Powietrze" z takimi efektami!

Te statystyki są imponujące. Nasi mieszkańcy do Programu „Czyste Powietrze” złożyli wnioski o dotacje na ponad 10 mln zł! Dotacje i pożyczki dotyczą m.in. wymiany pieców, docieplenia budynków czy wymiany stolarki.

Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Lubicz zaangażował się w pomoc mieszkańcom w zdobyciu finansowania na wymianę „kopciuchów” i inne przedsięwzięcia z Programu „Czyste Powietrze”. W urzędzie powstał specjalny punkt informacyjno-konsultacyjny programu. Mieszkańcy gminy mogą tu skorzystać ze wsparcia pracowników w procesie składania wniosków o dofinansowanie i ich rozliczanie.

Szczegółowe informacje na ten temat są zamieszczone na naszej stronie internetowej w zakładce Informator/Punkt Programu „Czyste Powietrze”. Informacji udzielają także pracownicy Urzędu Gminy Lubicz: pod numerem telefonu 56 621 21 29 bądź poprzez e-mail: czystepowietrze@lubicz.pl.

Do tej pory odbyły się także cztery spotkania informacyjne z mieszkańcami poświęcone programowi. Ostatnie, 29 marca, w Lubiczu Dolnym poprowadził doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Karol Adamek w ramach programu: „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE". Dotyczyło ono ogólnych zasad „Czystego Powietrza” oraz zmian obowiązujących od 25 stycznia br. Kolejne spotkanie planowane jest pod koniec drugiego kwartału, a o jego dokładnym terminie na pewno poinformujemy, m.in. na naszej stronie i FB Gmina Lubicz.

A oto kilka interesujących statystyk.

Punkt konsultacyjno-informacyjny w Urzędzie Gminy Lubicz działa od czerwca 2021 r. Za jego pośrednictwem złożono 142 wnioski na kwotę prawie 2 mln zł, a 63 wnioski o płatność już rozliczono.

Natomiast od początku istnienia programu, czyli od września 2018 r., mieszkańcy naszej gminy złożyli 649 wniosków o przyznanie dotacji na prawie 10,5 mln zł oraz o udzielenie pożyczek na przeszło 550 tys. zł. Do tej pory łącznie zawarto 568 umów na ponad 9,2 mln zł.

drukuj (Program "Czyste Powietrze" z takimi efektami!)

 • data: 2022-04-08
 • Spotkanie marcowe otworzył zastępca wójta Wojciech Rakowiecki, a poprowadził Karol Adamek z WFOŚiGW w ramach programu...
 • logotypy

15 kwietnia urząd czynny do 12.00

Informujemy, że 15 kwietnia (piątek) Urząd Gminy Lubicz będzie pracował w skróconym czasie, czyli od 7.15 do 12.00 (zamiast do 14.15). W pozostałe dni urząd jest otwarty do godz. 15.00, a we wtorki do godz. 17.00.

drukuj (15 kwietnia urząd czynny do 12.00)

 • data: 2022-04-05

Wsparcie dla KGW. Nie warto zwlekać

1 kwietnia ruszył nabór wniosków o środki na KGW. Dokumenty do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy składać do 30 września. Na działalność statutową koła mogą otrzymać od 5 do 7 tys. zł.

Od roku 2021 roku kwoty pomocy finansowej zostały zwiększone o 2 tys. zł i wynoszą:

 • 5 tysięcy złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich liczących do 30 członków,
 • 6 tysięcy złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich liczących od 31 do 75 członków,
 • 7 tysięcy złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich liczących ponad 75 członków.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez agencję.

Szczegóły tutaj.

 

drukuj (Wsparcie dla KGW. Nie warto zwlekać)

 • data: 2022-04-05

Krwiodawcy, zbliża się kolejna akcja

9 kwietnia do Lubicza Dolnego przyjedzie krwiobus. Specjalny autobus, w którym można oddać krew będzie na chętnych czekał na parkingu przed USC w godzinach 10.00-14.00.

Dawcy krwi z naszej gminy co roku oddają około 70 litrów tego cennego płynu, ratując życie potrzebującym.

Klub Honorowych Dawców Krwi Gminy Lubicz w tym roku rozpoczyna już siódmy rok swojej działalności. To dzięki niemu kilka razy w roku przyjeżdża do gminy krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

W klubie jest ok. 40 członków, którzy oddają krew tak często, jak tylko mogą. W tym gronie znajdują  się także krwiodawcy posiadający odznaczenie Zasłużony dla Zdrowia Narodu, z Dariuszem Kowalskim z Lubicza Górnego na czele, który potrzebującym oddał już ok. 60 litrów swojej krwi.

W akcjach biorą udział także osoby niezrzeszone w klubie. W ostatniej po raz pierwszy krew oddało pięć osób. Odbyła się ona 29 stycznia w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Brzydka pogoda nie odstraszyła chętnych. 40 osób podzieliło się cząstką siebie, co dało 18 litrów – mówi Mariola Falkowska, prezes lubickiego klubu, dziękując tym osobom razem z sołtys Lubicza Dolnego Alicją Zielińską i radną Teresą Klawińską, która była inicjatorką powstania gminnego koła. To właśnie te trzy panie od lat czuwają nad przebiegiem każdej akcji krwiodawstwa w gminie.

W tym roku akcje zaplanowano na 9 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia i 29 października.

Mariola Falkowska oddających krew zachęca do wstąpienia do koła. Teresa Klawińska dodaje: - Raz w roku spotykamy się w szerszym gronie, także m.in. z radnymi i panem wójtem, by wymienić się doświadczeniami i po prostu porozmawiać.

Kto może oddać krew? Jak przygotować się do tego? Czytajcie tutaj.

drukuj (Krwiodawcy, zbliża się kolejna akcja)

 • data: 2022-04-01

Tętni życiem kilku pokoleń

Taka placówka, jak w Gronowie jest ewenementem w skali województwa, a może i kraju. W budynku po byłej szkole uroczyście otwarto Dzienny Dom Senior+, który sąsiaduje z przedszkolem, biblioteką i świetlicą wiejską.

Teraz to miejsce tętni życiem kilku pokoleń. Pierwsze było przedszkole. Gmina zaadoptowała część budynku szkoły podstawowej w Gronowie na oddziały dla najmłodszych, proponując kolorowe i przyjazne przestrzenie oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne. To miało przyciągnąć do szkoły więcej uczniów, których liczba od wielu lat spadała. Jednak zdecydowana większość rodziców zdecydowała się posłać dzieci do innych placówek. W Gronowie w ostatnim roku funkcjonowania szkoły pozostało 21 uczniów, których uczyło 21 nauczycieli.

Decyzja o likwidacji szkoły była bardzo trudna dla władz gminy, zarówno dla wójta, jak i radnych, ale wydawała się jedyną racjonalną. Wójt Marek Nicewicz obiecał, że budynek zostanie przeznaczony na potrzeby społeczności lokalnej. I dokładnie tak się stało.

Po gruntownym remoncie budynku byłej szkoły od początku tego roku zaczęły urządzać się w nim kolejne środowiska. W przestronnych i komfortowych wnętrzach powstały Dzienny Dom Senior+, filia biblioteki publicznej (czytelników od razu przybyło), a także świetlica wiejska.

30 marca odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego obiektu. Zarówno on, jak i panująca w nim atmosfera zrobiły pozytywne wrażenie na wielu znamienitych gościach, a uczestnicy placówki nie kryli zadowolenia.

- Robimy różne różności, co tylko przyjdzie do głowy naszym opiekunkom, to nam pokażą, a my takie zdolne jesteśmy, że naprawdę wszystko wykonujemy – opowiadała Telewizji Polskiej Elżbieta Żerkowska, uczestniczka Dziennego Domu Senior+.

- Chcieliśmy stworzyć miejsce, które po prostu przyda się mieszkańcom – podkreślał wójt Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz.

- Obiekt posiada pomieszczenie ogólnodostępne, pełniące funkcję sali spotkań, pomieszczenie poradni indywidualnej, pomieszczenie socjalne, pralnię, poza tym aneksy kuchenne ze sprzętem i urządzeniami do przygotowywania posiłków, łazienkę i toalety oraz szatnię. Jest też pomieszczenie do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych – wymienia radny z Gronowa Krzysztof Zając, który cieszy się, że sołectwo, w którym mieszka zyskało tak potrzebny i funkcjonalny obiekt.

Osoby po 60. roku życia mogą tutaj skorzystać m.in. z prowadzonych przez animatorów warsztatów rozwijania umiejętności i zainteresowań, fizjoterapii, poradnictwa zdrowotnego, psychologicznego, prawnego oraz socjalnego. Ćwiczą i chodzą na spacery. - Działania te mają na celu aktywizację seniorów, zagospodarowanie im czasu wolnego, a w konsekwencji dłuższe zachowanie sprawności psychofizycznej – mówi Marta Rębska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu, który prowadzi placówkę.

- Wykorzystanie pewnej wiedzy, doświadczenia życiowego, pewnej mądrości życiowej ludzi starszych, którzy mogą również młodszym mówić, co faktycznie w życiu jest ważne, to wszystko można zapewnić również w tego typu ośrodkach – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Wszystkie skupione w byłej szkole środowiska już zaczęły ze sobą współpracować, dając sobie nawzajem wiele radości i wzbogacając swoją codzienność.

Na tym nie koniec. W pobliżu odnowionego budynku, na boisku szkoły, powstanie nowy obiekt, od podstaw – Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowe, o którym szerzej pisaliśmy tutaj.

drukuj (Tętni życiem kilku pokoleń)

 • data: 2022-04-01
 • Otwarcie wyremontowanej placówki w Gronowie, w której znajduje się m.in. Dom Senior+ i przedszkole
 • Otwarcie wyremontowanej placówki w Gronowie, w której znajduje się m.in.przedszkole
 • Otwarcie wyremontowanej placówki w Gronowie, w której znajduje się m.in. filia biblioteki gminnej
 • Otwarcie wyremontowanej placówki w Gronowie, w której znajduje się m.in. Dom Senior+
 • Otwarcie wyremontowanej placówki w Gronowie, w której znajduje się m.in. Dom Senior+
 • Otwarcie wyremontowanej placówki w Gronowie, w której znajduje się m.in. Dom Senior+

W soboty pamiętajcie o bioodpadach

Od kwietnia bioodpady w naszej gminie będą odbierane częściej. W miejscowościach o zabudowie zwartej co sobotę, a w miejscowosciach o zabudowie rozproszonej dwa razy w miesiącu (w lipcu trzy).

Dokładne terminy wywozu bioodpadów znajdziecie w harmonogramie na 2022 rok.

Przypominamy również, że na naszej stronie znajduje się stała zakładka Wywóz odpadów, gdzie umieściliśmy wszystkie najważniejsze informacje związane z gospodarką odpadami.

drukuj (W soboty pamiętajcie o bioodpadach)

 • data: 2022-04-01

Chcesz wynająć mieszkanie komunalne?

Przypominamy, że 30 kwietnia mija termin składania wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w sprawie ubiegania się o najem lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubicz.

Dokumenty do uzupełnienia można pobrać tutaj.

drukuj (Chcesz wynająć mieszkanie komunalne?)

 • data: 2022-04-01

Wójt odznaczony medalem WOPR za kąpielisko Józefowo

Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy z okazji 60-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wójt Marek Nicewicz został  odznaczony brązowym medalem za zasługi dla WOPR.

Wyróżnienie zostało przyznane za zorganizowanie, wyposażenie i profesjonalne zarządzanie kąpieliskiem w Józefowie w okresie ostatnich trzech lat. Nie bez znaczenia jest fakt, że przez ten okres nie zanotowano żadnego utonięcia, choć było 7 niebezpiecznych sytuacji opanowanych przez dyżurujących ratowników.

Od samego początku pomysłowi utworzenia kąpieliska w Józefowie przyświecał jeden nadrzędny cel - zorganizowanie bezpiecznego wypoczynku mieszkańców nad jedynym w naszej gminie jeziorem. Wójt chciał tchnąć życie w jedyne na terenie naszej gminy, dzikie kąpielisko. Stąd już w kampanii wyborczej zapowiadał, że zrobi wszystko, aby kąpielisko Józefowo zafunkcjonowało jako zorganizowane i jednocześnie bezpieczne miejsce do kąpieli. Tak też się stało. Ratownicy WOPR, po trzech latach funkcjonowania kąpieliska, docenili zaangażowanie i wkład jaki władze i pracownicy gminy wnieśli w ten projekt. Służy on z powodzeniem mieszkańcom, dając  im możliwość przyjemnego, a co najważniejsze bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

-Pragnę w tym miejscu wyrazić ogromne podziękowania dla zarządu WOPR za przyznane  wyróżnienie, jak również podziękowania dla pracowników Urzędu Gminy Lubicz, bez których ten projekt nie miał by szans powodzenia – komentuje wójt Marek Nicewicz.

drukuj (Wójt odznaczony medalem WOPR za kąpielisko Józefowo)

 • data: 2022-03-30
 • Jezioro w Józefowie, gm. Lubicz
 • Jezioro w Józefowie, gm. Lubicz
 • Jezioro w Józefowie, gm. Lubicz

Świetlice wiejskie proponują cykl zajęć

Rusza cykl stałych zajęć różnego rodzaju w naszych gminnych świetlicach.

Mowa nie tylko o tradycyjnych spotkaniach, grach świetlicowych, ale także o propozycjach artystycznych, hobbystycznych, kulinarnych, fitness, nordic walking, taneczno-ruchowych, fitness itp. Dzięki temu mieszkańcy poszczególnych sołectw mogą skorzystać z oferty świetlicowej od ręki, na miejscu lub skierować się na zajęcia które im odpowiadają w innym sołectwie. Mogą także polecić swoim znajomym, rodzinie, dzieciom, młodzieży z innych miejscowości coś co dzieje się w ich świetlicy. Taka między sołecka i miedzy pokoleniowa wymiana i integracja.

W pierwszym etapie od 1 i 4 kwietnia ruszają świetlice w Kopaninie, Młyńcu Drugim i Lubiczu Dolnym,

Młyniec Drugi - nowa świetlica

różnorodne zajęcia świetlicowe dla dzieci od 4.04

poniedziałki i czwartki w godz.16.30-19.00

Zapisy na zajęcia: Anna Łowicka, tel.505 287 518

Kopanino - świetlica wiejska

różnorodne zajęcia świetlicowe dla dzieci od 1.04

piątki w godz.16.30-18.00

Lubicz Dolny - sala gimnastyczna przy OSP

zajęcia taneczno-ruchowe dla dzieci i całych rodzin od 4.04

poniedziałki w godz.17.30-18.30

Zapisy do grupy: Nicoletta Nijak, tel.506 443 482

Po Wielkanocy uruchamiamy kolejne placówki, o czym szczegółowo poinformujemy.

Zachowujemy także bez zmian te dotychczasowe, sprawdzone formy spędzania czasu w świetlicach w Grębocinie, Krobi, Lubiczu Górnym i w obiektach sportowych w Złotorii, Lubiczu Dolnym.

Wsłuchujemy się także w propozycje napływające od mieszkańców, dzięki czemu naszą gminną ofertę będziemy wzbogacać i modyfikować do potrzeb. Propozycje można nadsyłać na e-mail:kultura@lubicz.pl

drukuj (Świetlice wiejskie proponują cykl zajęć)

XLI sesja Rady Gminy Lubicz

XLI sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 31 marca 2022 r. (czwartek) o godz.
12.00 w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Proponowany program sesji >>> tutaj

Transmisja z obrad sesji >>> tutaj

drukuj (XLI sesja Rady Gminy Lubicz)

 • data: 2022-03-28

Nieodpłatna pomoc prawna

Od poniedziałku 28 marca doradca oraz prawnicy, którzy w Urzędzie Gminy Lubicz udzielają nieodpłatnej pomocy prawnej powracają do spotkań osobistych: od poniedziałku do piątku (poza środą) w godz. 10.00-14.00 ( budynek główny urzędu na parterze, wejście z tyłu od strony prakingu. ).

 • Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
  Punkt prowadzony przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe
 • Wtorek 10:00-14:00 Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator, tel. 537 233 391
 • Nieodpłatna pomoc prawna
  Punkt prowadzony przez Fundację Togatus Pro Bono
 • Poniedziałek 10:00-14:00 Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator, tel. 537 233 391
 • Czwartek 10:00-14:00 Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator, tel. 537 233 391
 • Piątek 10:00-14:00 Karolina Sokołowska - radca prawny/mediator, tel. 537 233 391

drukuj (Nieodpłatna pomoc prawna)

 • Budynek urzędu gminy

Kwalifikacja wojskowa w gminie

Szanowni mieszkańcy gminy Lubicz, zgodnie z Ustawą z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a także rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 r., informujemy, iż od 4 kwietnia do 8 lipca 2022 r. na terytorium RP odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa dla osób z rocznika 2003 (jest to rocznik podstawowy) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa dla osób zamieszkujących w gminie Lubicz zostanie przeprowadzona w terminie 03.06-10.06.2022 r. dla mężczyzn oraz dla kobiet w dniu 29.06.2022 r. Kwalifikacja Wojskowa odbędzie się w Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 2 w Toruniu w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, ul. Łokietka 3, 87-100 Toruń.

Stawiennictwo osób podlegających kwalifikacji wojskowej w myśl przywołanych aktów prawnych jest OBOWIĄZKOWE.

Bliższych informacji można uzyskać pod nr telefonu 56 621 21 12.

drukuj (Kwalifikacja wojskowa w gminie)

 • data: 2022-03-23

Specjalny dyżur pracownika ZUS

Jutro 24 marca w budynku B Urzędu Gminy, pokój 3 , od 8.00 do 14.00, pracownik ZUS pełnił będzie dyżur dla uchodźców z Ukrainy w związku ze świadczeniami 500+. Niezbędne jest posiadanie numeru Pesel.

 Dodatkowo informujemy, że kilka dni temu ruszyła specjalna infolinia ZUS w języku ukraińskim i polskim dla uchodźców z Ukrainy. Dzwoniąc pod numer 22 444 02 55, można uzyskać informacje w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu wojny. Konsultanci wyjaśnią krok po kroku jak zarejestrować profil na PUE ZUS, wypełnić i wysłać wniosek o świadczenie. Na infolinię dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.00

Warto wiedzieć !

Informacje w języku ukraińskim są również dostępne na stronie internetowej Zakładu. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc. Są tam także informacje o świadczeniach rodzinnych, e-usługach czy emeryturach i rentach.

drukuj (Specjalny dyżur pracownika ZUS)

 • data: 2022-03-23

Ważne informacje z Ochrony Środowiska

Przypominamy, że do końca czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Deklarację składamy:

 • w formie elektronicznej, czyli przez internet na stronie https://zone.gunb.gov.pl

– jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia on oszczędność czasu, a także pieniędzy, niewątpliwą jego zaletą jest również fakt, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu;

 • lub w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo przynieść osobiście do Urzędu Gminy Lubicz.

Stosowne wzory deklaracji oraz informator dla właścicieli i zarządców budynków znajdziecie Państwo na stronie: https://zone.gunb.gov.pl

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z  2021 r. poz. 554 ze zm.) za brak złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń.

Wzory deklaracji zamieszczamy poniżej:

Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne na temat Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, które odbędzie się w Urzędzie Gminy Lubicz (sala nr 4) w dniu 29.03.2022 r. o godz. 17.00.

Spotkanie poprowadzi doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

drukuj (Ważne informacje z Ochrony Środowiska)

 • data: 2022-03-23

Konkurs fotograficzny

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii, którzy ukończyli 16 rok życia, do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”.

Do konkursu można zgłosić nie więcej niż 15 prac fotograficznych wykonanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 najciekawszych prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno i różnorodność przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.

Zwieńczeniem konkursu będzie przyznanie cennych nagród rzeczowych oraz umieszczenie zwycięskich fotografii i nazwisk laureatów w publikacjach Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, m.in. w albumie.

Na zgłoszenia czekamy do dnia 4 maja 2022 r., można je przesyłać na adres e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl za pomocą wybranego, ogólnodostępnego serwisu do przesyłania dużych plików  (np. WeTransfer.com, TransferXL.com, fromsmash.com, itp.), po uprzednim zapoznaniu się z Regulaminem.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy: https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/przyroda-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego---konkurs-fotograficzny-wojewody--edycja-2022 .

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!

Kontakt z Organizatorem:

Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy 

tel. 523497587 lub 604060204

e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl

link do strony internetowej Konkursu: https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/przyroda-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego---konkurs-fotograficzny-wojewody--edycja-2022

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

drukuj (Konkurs fotograficzny)

 • data: 2022-03-21

Nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy

Aby przyjść do urzędu gminy Lubicz po nadanie numeru PESEL, trzeba najpierw zarejestrować się i umówić na spotkanie. Jest do tego dedykowany specjalny numer telefonu:

tel. +48 501 927 579

Należy zadzwonić pod ten telefon gdzie zostanie podana data i godzina wizyty.

Przychodząc w wyznaczonym terminie należy mieć ze sobą

- wypełniony formularz 

- zdjęcie jak do dowodu osobistego

- dokument potwierdzający tożsamość

drukuj (Nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy)

 • data: 2022-03-16
 • UA_pesel

Weszła w życie specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Jak wynika z informacji nadesłanych przez Urząd Wojewódzki, wchodząca w życie od dziś (środa 16.03.2022 roku) specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, dotyczy TYLKO uchodźców przekraczających granicę polsko-ukraińską. Osoby przybywające do Polskich z innych krajów np. Węgier, Czech itp. nie podlegają przepisom tej ustawy.

Zapisy art. 1 ust. 1  specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (...), dotyczą tych obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio z terytorium Ukrainy przekroczyli granicę Polski w związku z działaniami wojennymi. Przekroczenie granicy z innym państwem niż Polska – jako pierwszym bezpiecznym – uniemożliwia skorzystanie z ustawy „wojennej”.
Po przyjeździe do Polski z innego „bezpiecznego” kraju obywatel Ukrainy może legalizować swój pobyt na ogólnych zasadach ustawy o cudzoziemcach lub innych związanych z ochroną uzupełniającą i azylem.

Więcej w zakładce UKRAINA

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – dostępna w załączniku

drukuj (Weszła w życie specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy)

 • data: 2022-03-16

Kompleks sportowo-kulturalny w Złotorii ?

Marzenia i wizje o nowym obiekcie sportowym na terenie gminy, będącym częścią większego kompleksu sportowo-kulturalnego, mają szansę spełnić się. Złotoria bardzo na to czeka.

Pomysł budowy kompleksu służącego wydarzeniom kulturalnym i sportowym z jakim władze gminy, ale i animatorzy sportowi i kulturalni noszą się od kilku lat, może stać się realny. Plan zakłada zlokalizowanie takiej inwestycji w Złotorii, gdzie od lat prężnie funkcjonuje środowisko tenisa stołowego, a rada sołecka zabiega o kolejny krok w rozwoju miejscowości - wybudowanie amfiteatru. Z pewnością przydałyby się jeszcze pomieszczenia do gier umysłowych, na stoły bilardowe i tory kręgielni. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie terenu zewnętrznego na specjalny tor do nauki jazdy rowerem.  Wszystko to może w przyszłości składać się na kompleks kulturalno-sportowy, o którym w dniu 9.03.2022 rozmawiano w Starostwie Powiatowym.

- Odczuwamy rzeczywistą potrzebę wsparcia doskonałej pracy animatorskiej w zakresie tenisa stołowego jaką od lat prowadzi Marcin Cieślewicz,  ale także aspiracji sportowców innych dyscyplin. Stąd chęć doprowadzenia do wybudowania nowoczesnego i uniwersalnego obiektu służącego sportowi. Jeśli dodać do tego możliwość skomponowania tej inwestycji z potrzebami społeczności lokalnej i marzeniami sołtys Złotorii Barbary Kisielewskiej np. o amfiteatrze z prawdziwego zdarzenia, to możemy mówić o planach powstania we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Toruniu pięknego kompleksu sportowo-kulturalnego - mówi biorący udział w spotkaniu ze strony władz gminy Lubicz Wojciech Rakowiecki, zastępca wójta.

Inwestycja miałaby opierać się na wspólnym tworzeniu tego miejsca przez Powiat Toruński i Gminę Lubicz. Wstępnie Starosta Marek Olszewski zadeklarował sfinansowanie znaczącej części przedsięwzięcia, pozostały wkład w inwestycję wniesie Gmina Lubicz, która dysponuje gruntem pod taką lokalizację i oczywiście jest skłonna przeznaczyć ją na ten cel.  Szczegóły współpracy i partycypacji w realizacji tego pomysłu, a w dalszej kolejności funkcjonowania samego obiektu określone zostałyby w stosownym porozumieniu oraz umowie.

Jeden z inicjatorów tego projektu, Marcin Cieślewicz prezes Stowarzyszenia Promocji Zdrowia "Salus" jednocześnie mieszkaniec Złotorii, trener i sędzia tenisa stołowego, przedstawił uczestnikom spotkania opracowaną przez siebie koncepcję ośrodka. Przewiduje ona m.in. budowę obiektu, w którym rozgrywki w tenisa stołowego można jednocześnie prowadzić na ośmiu stołach. Dodatkowo przewidziano pełne zaplecze sanitarne, gastronomiczne a także antresolę dla widzów. Mogłaby ona  umożliwiać również niezależne rozgrywanie zawodów w darta. Rozważa się poszerzenie funkcjonalności obiektu dla sportowców innych dyscyplin i aktywności jak np. kręgielni, sali bilardowej, sali gier umysłowych i interaktywnych, toru do nauki jazdy na rowerze.

W planach są jeszcze konsultacje z radą sołecką i mieszkańcami na temat amfiteatru z prawdziwego zdarzenia i innych pomysłów, które mogłyby realizować tak bardzo oczekiwane potrzeby kulturalne złotorian i turystów odwiedzających tę historyczną miejscowość.

Na zakończenie spotkania ustalono, że strony przeanalizują swoje stanowiska, a niebawem zostanie podjęta decyzja co do dalszej, ewentualnej współpracy w tym zakresie.

drukuj (Kompleks sportowo-kulturalny w Złotorii ?)

 • data: 2022-03-14

Chcesz mieć wpływ- wypełnij ankietę

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy poniżej 25 roku życia do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, dzięki któremu będą mieć realny wpływ na rozwój infrastruktury na terenie LSR.

W związku z aktualizacją Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Podgrodzie Toruńskie” w zakresie dodania nowego przedsięwzięcia dot. Aktywności lokalnej młodzieży (do 25 roku życia) rozpoczęła się diagnoza, która odpowie na pytanie: jakie potrzeby mają młodzi ludzie, aby zdrowo i aktywnie spędzać czas wolny oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Do udziału w diagnozie zapraszamy wszystkich mieszkańców gmin: Lubicz, Obrowo, Wielka Nieszawka poniżej 25 roku życia. Informacja o badaniu ankietowym w linku poniżej:

http://www.podgrodzie-torunskie.pl/374/aktywnosc-lokalnej-mlodziezy-projekty-odpowiadajace-na-potrzeby-dzieci-i-mlodziezy-d

Wypełnioną ankietę należy odesłać do dnia 21.03.2022r. na adres biuro@podgrodzietorunskie.pl

Link do ankiety tutaj

drukuj (Chcesz mieć wpływ- wypełnij ankietę)

 • data: 2022-03-12

Chcesz odebrać dowód osobisty?

Uwaga!

W dniu 14 marca br. (poniedziałek) przyjmowanie wniosków o wydanie dowodu osobistego, a także odbiór dowodów osobistych będzie możliwy tylko do godz. 12.45, z powodu szkolenia.

drukuj (Chcesz odebrać dowód osobisty?)

Ważna informacja dla osób podejmujących decyzje o przyjęciu pod swój dach uchodźców z Ukrainy

Dziękujemy za niezwykły zryw i ogromną pomoc jaką oferujecie Państwo uchodźcom wojennym z Ukrainy. Po raz kolejny Polacy pokazują prawdziwe znaczenie słowa „SOLIDARNOŚC”. To piękne i ważne. Niestety zalew wielu informacji, szczególnie tych, które pojawiają się w przestrzeni medialnej, powoduje występowanie różnych, kłopotliwych sytuacji. Prosimy zatem, szczególnie te osoby, które przyjęły lub zdecydowały się na przyjęcie pod swój dach uchodźców, o uważne przeczytanie uwag tutaj

Szanowni Państwo, mieszkańcy gminy Lubicz !

 Od pierwszych dni zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spotkała się z niezwykłą reakcją Polaków skierowaną w kierunku uchodźców z ogarniętego wojną kraju. Nie inaczej było w przypadku mieszkańców naszej gminy. Z wielkim sercem zaangażowaliście się Państwo w wszelką pomoc, czy to w zbieraniu i wysyłaniu na granicę środków pierwszej potrzeby, czy w przyjmowaniu pod swój dach uchodźców – matek z dziećmi, osób starszych. Dziękujemy za ten niezwykły Państwa zryw i ogromną pomoc jaką oferujecie uchodźcom wojennym z Ukrainy, która to pomoc trwa nieprzerwanie. Po raz kolejny Polacy pokazują prawdziwe znaczenie słowa „SOLIDARNOŚC”. To piękne i ważne. Niestety zalew wielu informacji, szczególnie tych, które pojawiają się w przestrzeni medialnej, powoduje występowanie różnych, kłopotliwych sytuacji. Prosimy zatem, szczególnie te osoby, które przyjęły lub zdecydowały się na przyjęcie pod swój dach uchodźców, o uważne przeczytanie poniższych uwag.

Podejmując decyzję o przyjęciu pod swój dach uchodzących przed wojną mieszkańców Ukrainy pamiętajmy o tym, że:

 1. Przybywające osoby to nie turyści przyjmowani na krótkie wakacje. To uchodźcy wojenni szukający bezpiecznego schronienia. Ich pobyt u Państwa może trwać tygodnie, miesiące a może i dłużej. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo. Oczywistym jest, że sytuacja taka generuje dodatkowe koszty (zużycie wody, gazu, prądu, konieczność zapewnienie wyżywienia, itd.) Administracja rządowa zadeklarowała pomoc finansową tym, którzy udzielają schronienia uchodźcom (instytucjom, samorządom, osobom prywatnym). Należy jednakże pamiętać, że pomoc ta będzie możliwa dopiero po wejściu w życie niezbędnych uregulowań prawnych a w szczególności tzw. specustawy „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”.  Szczegóły i zakres tej pomocy nie są jeszcze znane. Ustawa jest procedowana w Parlamencie. Udzielając pomocy uchodźcom należy mieć zatem świadomość konieczności zabezpieczenia wspomnianych kosztów we własnym zakresie, przynajmniej do czasu wejścia w życie odpowiednich uregulowań prawnych. Kiedy i w jakim zakresie one wejdą nikt dzisiaj nie wie. Co ważne – gminy mają być w przeważającej części dysponentem tej pomocy rządowej.
 2. Media publikują informacje rządu RP o możliwych rekompensatach za ugoszczenie uchodźców w wysokości 40 zł od osoby dziennie. Nie ma jednak na razie żadnych uregulowań prawnych, które umożliwiałyby samorządom wypłacanie jakichkolwiek środków finansowych, np. na pokrywanie kosztów pobytu uchodźców. Podejmując decyzję o przyjęciu uchodźców pod swój dach nie należy zatem kierować się możliwością uzyskania z gminy ewentualnych rekompensat z tego tytułu.
 3. Odnosząc się do pytań w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych (wywóz śmieci) i opłat z tym związanych informujemy, że w chwili obecnej gmina Lubicz nie wymaga korygowania i składania nowych deklaracji co oznacza, że nie będą pobierane dodatkowe opłaty z tytułu goszczenia u Państwa uchodźców.
 4. W urzędzie gminy Lubicz, oraz jednostkach podległych (GOPS, szkoły, przedszkole) udzielana jest pomoc m.in. w zakresie zameldowania, nadawania numeru PESEL, pomocy psychologicznej, podjęcia nauki, pobytu w przedszkolu, udziału w zajęciach organizowanych na terenie naszej gminy, itp.
 5. Udostępniane będą również wszelkie aktualne informacje o możliwości podjęcia pracy zarobkowej przez uchodźców.
 6. Prosimy również o przekazywanie informacji odnośnie przyjętych pod swój dach gości zgodnie z wytycznymi jakie znajdziecie Państwo pod linkiem https://www.lubicz.pl/7777,ukraina?tresc=70400

drukuj (Ważna informacja dla osób podejmujących decyzje o przyjęciu pod swój dach uchodźców z Ukrainy)

 • data: 2022-03-11

Dzień Sołtysa

Być Sołtysem to wyzwanie, to posiadanie dużych pokładów cierpliwości i życzliwości,

to zmysł organizacyjny i sprawność działania, to umiejętność przekonywania

i godzenia różnych potrzeb mieszkańców, to także nieskazitelność swoich poczynań

i dbanie o autorytet.

Dziś, Drodzy Sołtysi gminy Lubicz, z okazji Waszego święta

kłaniamy się Wam nisko, dziękując za trud i wysiłek

jaki wkładacie w pełnienie swej trudnej funkcji.

Życzymy Wam sił, wytrwałości, zdrowia i sukcesów w rozwijaniu

Waszych sołectw.

Niech mieszkańcy docenią to co dla nich robicie

drukuj (Dzień Sołtysa)

 • data: 2022-03-11

Dzień Kobiet na sportowo

Za nami Dzień Kobiet, ale my zachęcamy do dalszego świętowania wszystkie Panie z gminy Lubicz. Tym razem na sportowo.

W najbliższą niedzielę 13 marca organizujemy wydarzenie rekreacyjno-towarzyskie pn.”Dzień Kobiet na sportowo”. Jest to marsz nordic walking (czyli z kijkami) lub też po prostu spacer bez kijków po pięknej trasie leśnej z Lubicza Górnego do Kopanina. To 8 kilometrowa przechadzka wiodąca częściowo wzdłuż dawnej granicy zaborów, ale tym razem nie o walory historyczne nam chodzi, a o aktywne świętowanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zakończone w miłej i słodkiej atmosferze w świetlicy w Kopaninie.

Na mecie naszego spaceru, poczęstujemy Panie kawą, herbatą, pysznymi ciastkami, zrobimy pamiątkowe fotografie, obdarujemy upominkami i oczywiście odwieziemy na miejsce startu zorganizowanym transportem.

Zachęcamy wszystkie Panie bez względu na wiek i kondycję, tempo będzie raczej spokojne i rekreacyjne, a i tak nikogo nie zostawimy  samego. Na trasie będzie kilku przewodników-opiekunów, którzy poprowadzą do celu. Na wszelki wypadek przygotujemy możliwość podwózki na finał.

Żeby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy zadzwonić na nr tel. 56 674 40 16 w godzinach pracy urzędu gminy lub napisać na e-mail: kultura@lubicz.pl i podać swoje nazwisko. W zamian poinformujemy szczegółowo o wszystkim.

Do zobaczenia na miejscu zbiórki – o szczegółach informujemy przy zapisach.

drukuj (Dzień Kobiet na sportowo)

 • data: 2022-03-09

Dziś Dzień Kobiet

Z okazji przypadającego dziś święta wszystkich wspaniałych Kobiet, spieszymy z najlepszymi życzeniami.

 • data: 2022-03-08
 • Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Urząd gminy otwiera się

Urząd gminy otwiera się- znosimy obostrzenia sanitarne związane z pandemią dotyczące wstępu do obydwu budynków.

Od poniedziałku 7 marca wracamy do normalnego funkcjonowania obydwu budynków urzędu gminy Lubicz czyli przywracamy dostęp dla mieszkańców poprzez wejście główne od ul.Toruńskiej, a punkt obsługi interesantów wraz z biurem podawczym wraca do pok.nr 9 na parterze budynku A przy wejściu głównym. Mamy nadzieję, że ta normalność wraca już na stałe.

drukuj (Urząd gminy otwiera się)

 • data: 2022-03-03

O pieniądzach w gminnym portfelu

W tym roku gmina Lubicz na inwestycje planuje przeznaczyć 22 miliony złotych. Najważniejsze to budowa dróg oraz sieci wodociągowej pod Drwęcą, która ma poprawić ciśnienie wody w kranach.

Budżet gminy Lubicz po stronie wydatków w tym roku wyniesie ponad 113 mln zł. Kwota wydaje się bardzo duża, ale część z tych środków, to pieniądze celowe, które muszą być wydane na określone zadania i nie ma możliwości przeznaczenia ich na inne. Takimi dziedzinami są również dwie największe pozycje w budżecie, czyli pomoc społeczna z 20 mln zł oraz oświata pochłaniająca 39 mln zł. W tym roku do edukacji gmina dodatkowo dopłaci 12 mln zł, ponieważ dotacja przekazywana przez państwo, co dzieje się od wielu lat, nie starcza na wszystkie potrzeby.

Władze gminy, mimo uszczuplających się dochodów, starają się jak najwięcej pieniędzy wykroić na inwestycje. W tegorocznym budżecie to 22 mln zł. - Znaczną część przeznaczymy na nowe obiekty kubaturowe, czyli przedszkole ze żłobkiem w Lubiczu Górnym za 7,2 mln zł oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowe w Gronowie za 4,6 mln zł – mówi wójt Marek Nicewicz.

Bardzo istotnym, ale też kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem będzie budowa wodociągu pod Drwęcą między Lubiczem Dolnym a Górnym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw wody w gminie, a przede wszystkim sprawić, że ciśnienie w kranach będzie odpowiednie.

 - Niestety, wszystko drożeje, znacznie podrożał również koszt budowy kilometra drogi, w związku z czym musieliśmy zweryfikować nasze plany dotyczące tego roku – mówi wójt Marek Nicewicz. - Na pewno powstanie bardzo potrzebna i oczekiwana ul. Szkolna w Grębocinie, droga do jednostki w Gronowie, ul. Olszynowa w Krobi, ale także inne ważne dla poszczególnych miejscowości.

Gospodarka odpadami kosztuje nas 4,7 mln zł, utrzymanie dróg 4,2 mln zł, kursowanie komunikacji publicznej (MZK i busy) 2,7 mln zł, oświetlenie ulic – 2,2 mln zł.

Warto wiedzieć, że każda gmina dysponuje określonym budżetem pochodzącym m.in. z podatków, dotacji i subwencji, a w jego ramach jest zobowiązana do wykonania zadań, które nakładają na nas przepisy, z czego co roku jest rozliczana przez powołane do tego instytucje.

Pełen budżet gminy jest dostępny na www.lubicz.pl w zakładce Rada/Uchwały. Tegoroczna uchwała budżetowa została przez radnych przegłosowana 30 grudnia 2021 roku.

drukuj (O pieniądzach w gminnym portfelu)

 • data: 2022-03-01

Wiosenne godziny pracy PSZOK-u

Od 1 marca Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Lubiczu Górnym będzie czynny od wtorku do piątku od godz. 10.00 do godz. 18.00, a w soboty między 9.00 a 14.00.

PSZOK przyjmuje selektywnie zebrane odpady komunalne z gospodarstw domowych wytworzone wyłącznie przez mieszkańców gminy Lubicz.

Sprawdźcie szczegóły >>> tutaj.

drukuj (Wiosenne godziny pracy PSZOK-u)

 • data: 2022-02-28

Pomagamy dotkniętym wojną uchodźcom z Ukrainy [Aktualizacja 3]

Wobec sytuacji w Ukrainie i napływających do Polski tysięcy ukraińskich uchodźców, w sobotę po południu zebrał się w rozszerzonym składzie gminny sztab kryzysowy.

O koordynacji różnych inicjatyw w zakresie przyjmowania obywateli Ukrainy uciekających z miejsc objętych wojną rozmawiali sołtysi wszystkich 17 sołectw, władze gminy i szefowie instytucji gminnych.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, konieczne jest sprawne działanie nas wszystkich – ocenia zastępca wójta gminy Lubicz Wojciech Rakowiecki. - Tu nie powinno być miejsca na chaos. Tym bardziej, że już w najbliższych godzinach pojawią się w naszej gminie pierwsze rodziny przybywające z ogarniętego wojną kraju. Na razie są to przybysze w ramach prywatnych kontaktów w jednym z sołectw, ale wiemy także o podróżujących do nas rodzinach przebywających tu i pracujących już od jakiegoś czasu na terenie gminy ponad 100 ukraińskich obywateli. Spodziewamy się także kierowania do nas obywateli ukraińskich za pośrednictwem centrów państwowych i wojewódzkich.

Dlatego wyznaczamy trzy płaszczyzny koordynacji akcji pomocowej:

 1. Baza mieszkaniowa – domy prywatne, mieszkania, hotele i pensjonaty, agroturystyki na terenie gminy Lubicz, które mogą i chcą przyjąć uchodźców. Właściciele takich lokali proszeni są o podanie adresów, możliwej ilości osób do przyjęcia, deklarowanego okresu pobytu gości, warunków jakie mogą zapewnić itp. informacji. Zostaną one przekazane do wykorzystania w ramach działań ogólnopolskich i wojewódzkich. Gmina Lubicz, dysponując pomieszczeniami z własnych zasobów (szkoły, świetlice itp.) również przekazuje je do centrum zarządzania. Informacje należy kierować do koordynatora zarządzania kryzysowego gminy Lubicz Kamila Czopa, e-mail k.czop@lubicz.pl, tel. 661 253 491.

 2. Baza pracownicza – przedsiębiorcy, którzy mogą zaoferować pracę obywatelom Ukrainy (obecnie wiadomo, że głównie są to kobiety oraz mężczyźni po 60. roku życia), proszeni są o zgłaszanie takiej gotowości do Marty Rębskiej z GOPS, e-mail mrebska@gopslubicz.home.pl, tel. 516 142 013 lub Moniki Wysockiej, e-mail  mwysocka@gopslubicz.home.pl, tel. 501 957 855.
  Wiadomo już, że trafiający do nas uchodźcy nie chcą czekać bezczynnie, a praca nie tylko zapewni im środki do życia na dłuższą metę, ale jest także elementem psychoterapii wobec traumy wojennej.
 1. Baza społeczna – a więc możliwości zapewnienia wyposażenia we wszystko, co może być potrzebne do codziennego życia w obcym kraju, żywności, osób ze znajomością języka ukraińskiego, transportu oraz wszelkie inne pomysły wsparcia. W tym aspekcie prosimy o kontakt z Dawidem Lewandowskim z GOPS, e-mail dlewandowski@gopslubicz.home.pl, tel. 56 674 21 55 oraz 501 957 906; Anną Warlikowską, e-mail annawarlikowska@gopslubicz.home.pl, tel. 509 485 803 lub Karoliną Sobierajską, e-mail ksobierajska@gopslubicz.home.pl, tel. 500 299 107.

  GOPS w Lubiczu podejmie się opieki nad dziećmi, zorganizowania dodatkowych zajęć adaptacyjnych, zagospodarowania czasu wolnego oraz opieki psychologicznej.

Dodatkowo, spodziewając się wzmożonych wizyt uchodźców z Ukrainy w Urzędzie Gminy Lubicz w sprawach urzędowych - pozyskania numeru PESEL czy też zgłoszenia pobytu czasowego, przygotowaliśmy specjalne oznakowania w języku ukraińskim. Są już też wyłożone wzory formularzy (висновки) z wyjaśnieniami po ukraińsku, dla łatwiejszego i prawidłowego wypełnienia.

Na stronie internetowej www.lubicz.pl pojawiła się specjalna zakładka Ukraina (Україна), gdzie będziemy publikować wszelkie aktualne informacje w tym zakresie. Poszukujemy także kontaktu z osobami, które mogą pełnić rolę tłumacza z języka ukraińskiego. Na zbieranie informacji i propozycji, którymi chcecie Państwo zainteresować służby gminne przeznaczyliśmy skrzynkę e-mail: info@lubicz.pl.

Ważnym elementem w koordynowaniu działań i rozwiązywania problemów są nasi sołtysi. Proszę zwracać się również do nich – są członkami gminnego sztabu kryzysowego i z pewnością będą wiedzieli jak reagować na konkretne sytuacje. Sołtysa swojej miejscowości można znaleźć tutaj.

Aktualizacja nr 5 z dnia 2 marca:

Od piątku 4.03.2022 r. uruchamiamy GMINNY PUNKT ZBIÓRKI DARÓW dla UKRAINY w świetlicy w Brzeźnie

Zbiórka darów odbywać się będzie w środy i piątki w godzinach od 18.00 do 19.00.

Osobą odpowiedzialną za zbiórkę jest Jadwiga Rafińska. Tel kontaktowy:  609 839 994.

Wykaz potrzenych rzeczy w załączniku 

drukuj (Pomagamy dotkniętym wojną uchodźcom z Ukrainy [Aktualizacja 3])

 • data: 2022-02-26
 • Dzisiejsze zebranie gminnego sztabu kryzysowego w rozszerzonym składzie

Lutowe wydanie „Gońca gminnego”

Akurat na weekend mamy dla Państwa najnowsze wydanie „Gońca gminnego”. Na razie można go przeczytać elektronicznie, a pod koniec przyszłego tygodnia będzie dostępny w naszych stałych punktach dystrybucji.

Taki nowy punkt mamy w Grębocinie - kwiaciarnię naprzeciwko szkoły. Jeżeli ktoś z naszych Czytelników chciałby mieć „Gońca” do dystrybucji także w swoim sklepie, zakładzie, salonie, itp., to prosimy o kontakt e-mailowy pr@lubicz.pl.

A o czym przeczytacie w lutowym „Gońcu”? Zobaczcie tutaj.

drukuj (Lutowe wydanie „Gońca gminnego”)

 • data: 2022-02-25

Toaleta w Lubiczu Górnym. Wejście za złotówkę

Skorzystanie z toalety publicznej w Lubiczu Górnym kosztuje teraz symboliczną złotówkę. Przez wiele miesięcy nie trzeba było za to płacić, ale ze względu na coraz poważniejsze akty wandalizmu musieliśmy ją zamknąć.

Toaleta publiczna w centrum Lubicza Górnego, obok kompleksu sportowo-rekreacyjnego bez wątpienia jest bardzo potrzebna. Niestety, kosztowny i nowoczesny obiekt postawiony dla wygody mieszkańców notorycznie był niszczony. Ubiegłoroczne poważne akty wandalizmu  i konieczność napraw doprowadziły do zamknięcia jej na wiele tygodni.

Tak jak zapowiadaliśmy, ponownie otwarta toaleta jest już płatna. Korzystanie z niej kosztuje 1 zł. Zapłacić można monetą (automat nie wydaje reszty) lub kartą. Blokada zamka rozłączana jest po 15 minutach, co ma umożliwić udzielenie pomocy osobie, która sama nie jest w stanie wyjść na zewnątrz, ponieważ np. zasłabła, a także przeszkodzić w nocowaniu w tym miejscu, co wcześniej się zdarzało.

Jednocześnie apelujemy o dbałość o wszystkie obiekty użyteczności publicznej.

drukuj (Toaleta w Lubiczu Górnym. Wejście za złotówkę)

 • data: 2022-02-25
 • Toaleta publiczna w Lubiczu Górnym jest teraz płatna
 • Toaleta publiczna w Lubiczu Górnym jest teraz płatna
 • Toaleta publiczna w Lubiczu Górnym jest teraz płatna

W sobotę wywóz śmieci segregowanych

Jutro, czyli jak zwykle w naszej gminie w ostatnią sobotę miesiąca, odbędzie się odbiór odpadów segregowanych. Przypominamy, że worki należy wystawić przed godz. 6.00 rano.

Zasady reklamacji >>> w zakładce Wywóz odpadów

drukuj (W sobotę wywóz śmieci segregowanych)

 • data: 2022-02-25

Okażmy solidarność i pomoc Ukraińcom

Dziś obudziliśmy się w nowej, gorszej rzeczywistości. Naszego sąsiada, wolną i niepodległą Ukrainę zaatakowała Rosja. Wojna toczy się za naszą granicą. To jest czas próby także dla nas wszystkich.

Okażmy solidarność i pomoc Ukraińcom mieszkającym w Polsce, także tym, dla których nasza gmina jest teraz domem, a jak na razie jest ich  kilkuset. Wielu z nich przeżywa teraz chwile grozy, bo ich rodziny pozostały w Ukrainie. Władze gminy Lubicz, w miarę możliwości, również włączą się w pomoc dla naszych ukraińskich sąsiadów.

Liczymy także na Waszą solidarność, drodzy mieszkańcy. Nawet drobne gesty, jeśli są liczne, mają wielką moc.

W związku z trwającą od godzin rannych wojną w Ukrainie, przestrzegamy także przed pobieraniem, klikaniem we wszelkie materiały i linki dotyczące tego konfliktu. Takie odnośniki mogą zawierać, po pierwsze, fałszywe newsy lub spreparowane wideo, a po drugie złośliwe oprogramowanie.

drukuj (Okażmy solidarność i pomoc Ukraińcom)

 • data: 2022-02-24

Premier wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Ostrzeżenie jest związane z sytuacją na Ukrainie i zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

W związku z sytuacją w Ukrainie Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2234) podpisał Zarządzenie nr 40 z dnia 21 lutego 2022 roku w sprawie zmiany stopnia alarmowego CRP – obowiązujące od dnia 21 lutego 2022 roku, od godz. 21.00, do dnia 4 marca 2022 roku do godz. 23.59.

- Na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w miejsce 1. stopnia alarmowego ALFA-CRP, obowiązującego od 15 lutego 2022 roku, został wprowadzony stopień 3. CHARLIE-CRP – podkreśla Kamil Czop – inspektor ds. Obrony Cywilnej, Nadzwyczajnych Zagrożeń i Ochrony P. Pożarowej Urzędu Gminy Lubicz.

Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę?

- Ostrzeżenie dotyczy przestrzeni teleinformatycznej – wyjaśnia Kamil Czop. – Uważajmy na naszą działalność w sieci –  bądźmy czujni w przypadku otrzymania e-maili z nieznanych adresów, nie otwierajmy podejrzanych załączników, zastanówmy się kilka razy zanim klikniemy w link.

- Generalnie zwracajmy uwagę na wszelkie treści odstające od „normy”, pisane łamaną polszczyzną czy z dziwnymi ikonkami jako załącznikami – dodaje Waldemar Kawczyński, informatyk z Urzędu Gminy Lubicz.

Czujność należy zachować także w czasie korzystania z mediów społecznościowych i komunikatorów, ponieważ zdarzają się włamania na konta użytkowników oraz próby wyłudzenia pieniędzy. Przykład? – Prośba od znajomego o szybki przelew blikiem – wyjaśnia Waldemar Kawczyński. - Oczywiście to nie znajomy tę prośbę wysyła. Chwila nieuwagi i możemy stracić kilkaset złotych. Jeśli natomiast ktoś wykrada nam hasło do Facebooka, a takie samo mamy do e-maila lub (o zgrozo) również do banku, to łatwo może przejąć nasze oszczędności.

drukuj (Premier wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP)

 • data: 2022-02-22

Wichura nad regionem. Ostrzegamy!

Zjawisko: Silny wiatr

Stopień zagrożenia: 3
Ważność: od godz. 22:00 dnia 18.02.2022 do godz. 19:00 dnia 19.02.2022
Obszar: Miasto Toruń, powiat toruński
Przebieg: Od godzin wieczornych silny wiatr o średniej prędkości 30 km/h od 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa, szybko wzrastający na 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 110 km/h, pojedyncze porywy do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie burze.
Uwagi: W związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną ostrzeżenie może być aktualizowane.

Źródło informacji: Kujawsko – Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego

drukuj (Wichura nad regionem. Ostrzegamy!)

 • data: 2022-02-18

Pomoc dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu prowadzi rekrutację uczestników do dwóch programów finansowanych w ramach Funduszu Solidarnościowego:

 •  „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” –  edycja 2022. Pomoc w postaci usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej ma na celu zapewnienie wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności w miejscu zamieszkania oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
 •  „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022. Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o  znacznym stopniu niepełnosprawności.

Więcej o programach można przeczytać na stronie internetowej GOPS: tutaj (opieka) i tutaj (asystent).

Szczegółowe informacje: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu, ul. Toruńska 56, 87-162 Lubicz Dolny, tel. 56 674 21 55, adres e-mail: gopslubicz@home.pl.

drukuj (Pomoc dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin)

 • data: 2022-02-18

Psycholog przyjmuje cztery razy w tygodniu

Psycholog przyjmuje w siedzibie GOPS w Lubiczu Dolnym, przy ul. Toruńskiej 56 w następujących terminach:
 
wtorek 7.00 -16.00
środa 7.00 -16.00
czwartek 7.00 -17.00
piątek 7.00 -16.00
 
Spotkanie można umówić bezpośrednio, kontaktując się z psychologiem (Eweliną Makowską: tel. 519 577 798, e-mail: e.makowska@gopslubicz.home.pl), poprzez kontakt z pracownikiem socjalnym lub dzwoniąc do GOPS-u pod numer 56 674 21 55.
 
Praca psychologa jest finansowana z budżetu gminy, w tym środków przeznaczonych na profilaktykę alkoholową i narkotykową.

drukuj (Psycholog przyjmuje cztery razy w tygodniu)

 • data: 2022-02-17

Uwaga! Silny wiatr, możliwa burza

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE nr 17/02/2022

Zjawisko: Silny wiatr
Stopień zagrożenia: 2
Ważność: od godz. 03:00 dnia 17.02.2022 r. do godz.18:00 dnia 17.02.2022 r.
Obszar: Miasto Toruń, powiat toruński
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h w porywach do 100 km/h, z zachodu. Możliwa burza.
Uwagi: Ostrzeżenie prawdopodobnie będzie kontynuowane z niższym stopniem.

Źródło informacji: Kujawsko–Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział
Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego. 

drukuj (Uwaga! Silny wiatr, możliwa burza)

 • data: 2022-02-16

Jest nowa pętla, autobusy 35 znikną z ul. Lipnowskiej

Od 26 lutego autobus MZK nie będzie jeździł ul. Lipnowską w Lubiczu Górnym. Zmiana może wejść w życie dzięki wybudowaniu obiecanej przez wójta pętli przy ul. Piaskowej.

Poruszanie się autobusu linii nr 35 po ul. Lipnowskiej powodowało liczne problemy związane m.in. z bezpieczeństwem pieszych i kierowców. Dochodziło też do stłuczek i szkodzeń pojazdów, dlatego wójt Marek Nicewicz zdecydował się zmienić organizację ruchu na tej ulicy, a w tym czasie wybudować pętlę autobusową z prawdziwego zdarzenia. Mówił o tym tutaj. [YouTube]

Przy okazji warto zaznaczyć, że gmina szykuje się do modernizacji tej najstarszej, zabytkowej ulicy w Lubiczu Górnym.

Pętla autobusowa na Piaskowej już jest, a więc od 26 lutego linia nr 35 może zmienić trasę. Autobus zamiast w Lipnowską, wjedzie w Bankową, zatrzyma się na nowym przystanku naprzeciwko Polomarketu, a następnie pojedzie  na nową pętlę przy ul. Piaskowej. Tam będzie przystanek dla wysiadających i miejsce oczekiwania autobusu na rozpoczęcie nowego kursu. W drodze do Torunia „35" zabierze mieszkańców z dotychczasowego przystanku na wysokości ul. Rataja 8, a następnie z przystanku przy Rossmanie. Opisaną trasę prezentujemy także na mapce.

- Będziemy się przyglądać, jak funkcjonuje to rozwiązanie i czy na przykład nie wpłynie ono na tamowanie ruchu na ul. Bankowej – mówi wójt Marek Nicewicz.

To nie wszystkie zmiany związane z usprawnieniem komunikacji publicznej w gminie Lubicz. O reszcie będziemy informowali na bieżąco, wstępnie mówił o nich także wójt na wczorajszym spotkaniu live na FB – do obejrzenia tutaj.

Warto jednak już teraz zaznaczyć, że gmina zamierza wprowadzić nową linię o roboczej nazwie 135, której celem będzie szybsze, zgodne z rozkładem dowiezienie pasażerów z Krobi do Torunia, bez zbędnego krążenia po osiedlu w Lubiczu Górnym.

Ta zmiana powinna nastąpić pod koniec kwietnia. W Urzędzie Miasta Torunia (MZK jest spółką miejską) trwają prace nad opracowaniem szczegółów, w tym rozkładu jazdy. Linia nr 135 będzie pilotażową, wpisującą się jako jedna z pierwszych, w kompleksowe zmiany komunikacyjne Torunia.

Toruń rozpoczyna ograniczanie wjazdu pojazdów do centrum miasta, m.in. na Plac Katarzyny, budując centra przesiadkowe Park & Ride przy ul. Olimpijskiej i ul. Dziewulskiego (szerzej o tym na stronie Torunia). To do nich dojedzie linia 135, skąd będzie można przesiąść się na inne docelowe linie w ramach tego samego biletu. Tak samo w przyszłości, zgodnie z założeniami władz Torunia i spółki komunikacyjnej, mają funkcjonować inne linie z naszej gminy.

Władze gminy Lubicz współpracują w tej sprawie z Toruniem, tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy naszych mieszkańców.

drukuj (Jest nowa pętla, autobusy 35 znikną z ul. Lipnowskiej)

 • data: 2022-02-10
 • Opis nowej trasy autobusu nr 35, obowiązującej od 26 lutego 22 r.
  Autobus nie będzie wjeżdżał w ulicę Lipnowską, tylko pojedzie ul. Bankową do pętli przy ul. Piaskowej

Informacja dla byłych i obecnych strażaków ochotników

Zamieszczamy w załączniku informację o Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lutego 2022 r. w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego wraz ze wzorem wniosku i oświadczenia świadka.

drukuj (Informacja dla byłych i obecnych strażaków ochotników)

 • data: 2022-02-10

Deklaracja źródeł ciepła i spalania paliw

Przypominany, że każdy właściciel lub zarządca nieruchomości do końca czerwca 2022 r. musi złożyć deklarację źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To obowiązek ogólnopolski. 

Budowę systemu powierzono Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego.

Deklarację składamy:

 • w formie elektronicznej, czyli przez internet na stronie https://zone.gunb.gov.pl. – jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia on oszczędność czasu, a także pieniędzy, niewątpliwą jego zaletą jest również fakt, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu;
 • lub w formie papierowej – wypełniony dokument będzie można wysłać listem albo przynieść osobiście do Urzędu Gminy Lubicz.

Na wysłanie deklaracji jest czas do końca czerwca 2022 r. w przypadku budynków już istniejących, a w przypadku nowo powstałych obiektów 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Stosowne wzory deklaracji oraz informator dla właścicieli i zarządców budynków znajdziecie Państwo tutaj.

drukuj (Deklaracja źródeł ciepła i spalania paliw)

 • data: 2022-02-04

Rekrutacja do Przedszkola Publicznego ,,Chatka Puchatka”

Trwa rekrutacja do Przedszkola Publicznego ,,Chatka Puchatka” w Lubiczu Górnym na rok szkolny 2022/2023.

Informacje na temat rekrutacji wraz z wzorami druków (wniosek i załączniki) znajdują się na stronie bip.puchatek.lubicz.pl.

Formularze należy wypełnić i w wersji papierowej dostarczyć do Przedszkola Publicznego "Chatka Puchatka" w Lubiczu Górnym, ul. Piaskowa pomiędzy 7 a 25 lutego 2022 roku w godzinach 8.00 – 16.00 . Dnia 14.03.2022 o godz.9.00 w holu przedszkole opublikuje listę zakwalifikowanych dzieci. Rodzice powinni pamiętać o złożeniu oświadczenia woli (będzie dostępne w przedszkolu dnia 14 marca). To bardzo ważne w procedurze naboru. Jak informuje dyrektor przedszkola Elżbieta Światowska, brak pisemnego oświadczenia woli stanowiącego potwierdzenie uczęszczania dziecka, spowoduje skreślenie dziecka z listy kandydatów zakwalifikowanych.

drukuj (Rekrutacja do Przedszkola Publicznego ,,Chatka Puchatka”)

Zagraliśmy koncertowo -  ponad 125 tysięcy w skarbonkach

Nasz gminny sztab WOŚP melduje, że zebrał 125.068 zł i 21 groszy oraz 44 euro i 4 funty. To dużo więcej niż w poprzednim roku, ale nie o rekord tu chodziło. Cel jakim było zebranie funduszy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, został osiągnięty. Dziękujemy wszystkim, bez wyjątku.

W tym roku po raz trzeci wspólnymi siłami sołectw z gminy Lubicz stworzyliśmy sztab gminny WOŚP pod wodzą mieszkanki Lubicza Dolnego, strażaczki OSP, nauczycielki - Kasi Gałki. To grono liczyło ponad 100 osób, na które składało się 31 wolontariuszy mobilnych oraz 19 punktów z puszkami stacjonarnymi. Pozostali to strażacy, przedsiębiorcy, mieszkańcy, radni, sołtysi, urzędnicy, wójtowie – po prostu organizatorzy. Efektem jest 125.068 zł i 21 groszy oraz 44 euro i 4 funty, które dzisiaj po ponownym przeliczeniu trafiło do banku. To dużo więcej niż w poprzednim roku, ale nie o rekord tu chodziło. Cel jakim było zebranie funduszy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, został osiągnięty.

W ramach naszego gminnego finału w orkiestrze graliśmy biegając, spacerując z kijkami lub zwierzakami, morsując, grając w futsal, tenis stołowy, oddając krew, licytując, kupując, śpiewając, czytając …..długo by wymieniać. Najlepiej po prostu obejrzeć fotorelację z wydarzeń, która znajduje się tutaj>>>

Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy choć trochę przyczynili się do końcowego sukcesu. Wszystkim bez wyjątku.

Więcej szczegółów znajduje się w relacjach lubickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czyli @Sztab WOŚP Lubicz  https://www.facebook.com/Sztab-WO%C5%9AP-Lubicz-105581217560449

 

 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu
 • WOŚP w Lubiczu

Stypendia sportowe Funduszu Natalii Partyki – V edycja

Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z Fundacją Enea uruchomił V edycję programu stypendialnego dla młodych zdolnych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery. Każde stypendium to 10 000 zł na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.

W czterech dotychczasowych edycjach programu stypendialnego zostały przyznane 43 stypendia o wartości 10 tys. złotych każde. Wśród stypendystów są m.in. Maria Andrejczyk, wicemistrzyni olimpijska z Tokio w rzucie oszczepem oraz Renata Śliwińska, zdobywczyni złotego medalu w pchnięciu kulą na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio

Kto może dostać stypendium z Funduszu Stypendialnego Natalii Partyki?

Sportowcy w wieku od 17 do 22 lat, którzy osiągają wysokie wyniki w sporcie na poziomie klasy sportowej odpowiedniej do ich kategorii wiekowej, w dyscyplinach indywidualnych lub grach zespołowych, w dyscyplinach olimpijskich lub paraolimpijskich.

Stypendium otrzymają kandydaci, którzy z różnych przyczyn mają problemy z rozwojem kariery, ale jednocześnie mają sprecyzowane cele sportowe.

Stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie będą wypłacane przez 10 miesięcy. Kandydaci, prócz wypełnionego formularza zgłoszeniowego, muszą przesłać także link do około minutowej prezentacji wideo. Wnioski stypendialne należy składać do 8 lutego 2022 r.

Więcej o Funduszu Natalii Partyki: http://fundusznataliipartyki.pl/konkurs-stypendialny/

Facebook: https://www.facebook.com/fundusznataliipartyki

drukuj (Stypendia sportowe Funduszu Natalii Partyki – V edycja)

 • data: 2022-01-31
 • Natalia Partyka

Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada m. in. obniżkę VAT na żywność, nawozy i paliwa. Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. wiążących informacji stawkowych wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT.

Oznacza to, że stawki w kasach rejestrujących muszą zostać dostosowane do zmian od 1 lutego 2022 r. na sześć miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.

Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0 wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.

Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj.

np.

 • mięso i ryby oraz przetwory z nich;
 • produkty mleczarskie;
 • warzywa i owoce i przetwory z nich;
 • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
 • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Wiążące informacje stawkowe (WIS)

Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT.

Zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) – ta nie ulega zmianie.

Klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 lutego 2022 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią.

Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu.

Więcej informacji o Tarczy 2.0 tutaj

drukuj (Tarcza Antyinflacyjna 2.0)

 • data: 2022-01-29

Sztab WOSP #5490 Lubicz zagra ponownie

Przed nami 30.finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który podobnie jak w ubiegłych latach odbędzie się również w miejscowościach gminy Lubicz. Warunki jakie narzuca nam sytuacja pandemiczna są trudne, ale nie poddajemy się i będziemy grać w sobotę 29.01 oraz w niedzielę 30.01. Mamy do dyspozycji 50 puszek.

Wszystkie wydarzenia 30.finału WOŚP są przeprowadzane w reżimie sanitarnym, ale i tak musieliśmy zrezygnować np. ze spektakularnego wydarzenia jakim był Bal w Złotorii. Przygotowaliśmy więc wiele wydarzeń głównie na świeżym powietrzu łącznie z finałem gminnym w lubickim amfiteatrze.

Na szczególną uwagę zasługuje „Spacer ze zwierzakiem” dzięki któremu możemy poruszać się na świeżym powietrzu, dać radość pupilowi i przyłączyć się do WOŚP. Dla zwierzakowych spacerowiczów mamy przygotowane specjalne pakiety za wrzut do puszki.

Atrakcyjnie zapowiadają się wydarzenia sportowe: sobotnie biegi dla dzieci i dorosłych, nordic walking oraz niedzielne morsowanie. Można także stać się bohaterem oddając krew w krwiobusie przed urzędem gminy.

Tegoroczny finał gminny rozegra się w amfiteatrze w Lubiczu Górnym. Tam możemy liczyć na kiermasze, loterie, pokazy oraz kiełbaski z grilla i bigos szefowej sztabu. Tam również można sfinalizować swój spacer ze zwierzakiem, wziąć udział w animacjach, wylicytować atrakcyjny przedmiot, a zakończyć ten świąteczny dzień światełkiem do nieba. W tym roku czeka nas feria barw i kolorów bez użycia fajerwerków oraz jak zawsze zimne ognie dla uczestników wieczoru. Muzycznie oprawią dzień DJ-e Rafał i Edek, zespół Atut, Duet Ania i Michał, raper Watson.

Ciekawe licytacje:

- Statuetka lubickiego finału z wyjątkową historią i bohaterką w tle. Dziewczynka 10 lat, mieszkanka naszej gminy, która mówi otwarcie: „Dzięki sprzętom zakupionym przez WOŚP jestem na tym świecie, dzięki nim żyję”, przygotowała z rodzicami specjalną statuetkę. Jest tam wklejone własnoręcznie serce z modeliny, które symbolizuje bezinteresowność i zaangażowanie, oddanie, prostotę i prawdę – cechy każdego dziecięcego serduszka.

- Unikatowa pamiątkowa puszka wolontariacka WOŚP 30. Finału w złotych barwach

- Moneta okolicznościowa od Jurka Owsiaka z certyfikatem i autografem 2022

- Maskotka MIŚ Strażak z bogatym życiorysem licytacyjnym

- Zaproszenia Wójta Gminy Marka Nicewicza do historycznego zamknięcia lubickiej oczyszczalni i

przełączenia gminnej sieci kanalizacyjnej do nowego kolektora toruńskiego.

- udział w spływie kajakowym dla 4 osób

- trzygodzinny kurs strzelania z luku pod okiem mistrza polski

- ikony drewniane, krajobrazy namalowane przez Panią Ewa Awianowicz z Lubicza Dolnego.

- koszulki i bluzy sportowe znanych hokeistów, piłkarzy, żużlowców w tym m.in. koszulka Jarosława Maćkiewicza z autografem polskiego piłkarza, napastnika urodzonego w Toruniu grającego również we Flisaku Złotoria, koszulka KH ENERGA Toruń - Michała Plaskiewicza z autografami drużyny (warto nadmienić, że koszulka wraca do naszych aukcji WOŚP-owych już trzeci rok!) oraz kij hokejowy z autografem Mariusza Siudka znanego łyżwiarza figurowego.

- wiele voucherów na różnorodne zabiegi zdrowotne i upiększające zarówno dla ludzi jak i zwierząt

W naszym sztabie działa 31 wolontariuszy z puszkami, 19 puszek stacjonarnych oraz prawie 100 pomocników i organizatorów. Ta armia ludzi jest do Państwa dyspozycji już w najbliższy weekend.

Zagrajmy razem ! Szczegółowy program tutaj

Więcej informacji i bieżące relacje https://www.facebook.com/Sztab-WO%C5%9AP-Lubicz-105581217560449

drukuj (Sztab WOSP #5490 Lubicz zagra ponownie)

 • data: 2022-01-27
 • Voucher
 • Koszulka sportowa
 • Moneta okolicznościowa WOŚP

Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych z zasobów Gminy Lubicz

Uchwała NR XXXVIII/518/21 Rady Gminy Lubicz z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubicz – obowiązuje od dnia 27.01.2022 r.

Uchwała reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubicz.

Najważniejsze postanowienia:

 1. Osoba ubiegająca się o najem lokalu zobowiązana jest do złożenia wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.
 2. Wnioski można składać w terminie od 1 marca do 30 kwietnia danego roku.
 3. Wnioski złożone w terminie wcześniejszym lub późniejszym niż wskazany nie będą rozpatrywane.
 4. Wnioski spełniające wymogi ujęte w uchwale wpisywane zostaną na listę roczną.
 5. Projekty list rocznych podaje się do publicznej wiadomości w terminie do 31 lipca każdego roku poprzez ich publikację na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy oraz poprzez wywieszenie w siedzibie Urzędu Gminy Lubicz na okres 14 dni.W
 6. W sytuacji, gdy wnioskodawca złożył wniosek o najem lokalu przed wejściem w życie niniejszej uchwały i spełnia warunek wysokości dochodu oraz nie przydzielono mu lokalu mieszkalnego, w przypadku złożenia nowego wniosku o najem lokalu mieszkalnego w terminie od dnia 1 marca 2022 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. wniosek umieszczony zostanie na liście rocznej z pierwszeństwem przed wnioskami złożonymi przez wnioskodawców po wejściu w życie niniejszej uchwały.

Dokumenty do uzupełnienia można pobrać https://www.bip.lubicz.pl/7849,najem-lokali-mieszkalnych-wchodzacych-w-sklad-mieszkaniowego-zasobu-gminy-lubicz

Więcej informacji udziela Agnieszka Kozak, UG Lubicz, tel. 56 621 21 11, e-mail: a.kozak@lubicz.pl.

drukuj (Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych z zasobów Gminy Lubicz)

 • data: 2022-01-26

Ptasia grypa i afrykański pomór świń- rozporządzenia Wojewody

Rozporządzenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem  wystąpienia m.in. na terenie powiatu toruńskiego ognisk ptasiej grypy oraz  sanitarnego odstrzału dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Szczegóły w załącznikach.

drukuj (Ptasia grypa i afrykański pomór świń- rozporządzenia Wojewody)

 • data: 2022-01-26

Styczniowa sesja Rady Gminy Lubicz

XXXIX sesji Rady Gminy Lubicz, która odbędzie się dnia 27 stycznia 2022 r. (czwartek)
o godz. 12.00 w świetlicy wiejskiej w Krobi (ul. Olimpijska 14).Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Proponowany program sesji >>> tutaj

Transmisja z obrad sesji >>> tutaj

komentarze (0) (Styczniowa sesja Rady Gminy Lubicz)

Życzenia dla Babć i Dziadków

drukuj (Życzenia dla Babć i Dziadków)

 • data: 2022-01-21
 • Życzenia
  Kochane Babcie, kochani Dziadkowie!
  Spieszymy do Was z bukietem najpiękniejszych życzeń: zdrowia, szczęścia, niewyczerpanych pokładów energii i spełnienia najskrytszych marzeń.

Zmiana w składaniu wniosków na dodatek osłonowy

Dla zdrowia i komfortu mieszkańców, chcących złożyć wniosek na świadczenia osłonowe dla rodzin, od jutra zmieniamy miejsce i organizację przyjmowania dokumentów.

W głównym budynku Urzędu Gminy Lubicz, w dawnej sali obrad obecnie funkcjonującej jako Punkt Obsługi, zorganizowaliśmy trzy dodatkowe stanowiska do obsługi tylko w zakresie dodatku osłonowego. Są one specjalnie oznakowane, a dyżurujący tam pracownicy GOPS będą zajmować się wyłącznie tą procedurą.

To oznacza, że od 20 stycznia 2022 r. nie należy kierować się do biur GOPS-u, a bezpośrednio do urzędu.

Więcej o dodatkach osłonowych tutaj: https://www.lubicz.pl/7840,2022?tresc=70273.

drukuj (Zmiana w składaniu wniosków na dodatek osłonowy)

 • data: 2022-01-19

"Feryjny" rozkład jazdy autobusów MZK

Autobusy MZK już od poniedziałku pojadą jak w ferie.

W związku z zimowymi feriami szkolnymi, od 17 do 30 stycznia 2022 r. w dni robocze komunikacja MZK funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy, tj.:
- linie nr 21, 23, 35, 37, 45 i 46 - kursować będą wg rozkładów jazdy obowiązujących w ferie.

drukuj ("Feryjny" rozkład jazdy autobusów MZK)

 • data: 2022-01-14

Dodatek osłonowy

Od 1 stycznia w GOPS można uzyskać dodatek osłonowy. Oto zasady:

Wysokość świadczenia i kryteria przyznawania:

- dodatek przysługuje osobom prowadzącym gospodarstwo jednoosobowe oraz osobom prowadzącym gospodarstwo wieloosobowe

- kryterium dochodowe kwalifikujące do przyznania świadczenia wynosi: w gospodarstwie jednoosobowym 2100zł, w gospodarstwie wieloosobowym 1500zł na osobę.

- wysokości dopłat wynoszą w zależności od deklarowanego źródła ciepła: 400 zł / 500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, 600 zł / 750 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego, 850 zł / 1062,50 zł dla gospodarstwa 4-5 osobowego, 1150 zł /1437,50 zł dla gospodarstwa 6 i więcej osobowego.

Miejsce złożenia i forma wniosku:

- forma tradycyjna papierowa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej – Referat Świadczeń Rodzinnych ul. Toruńska 24, wniosek dostępny na miejscu bądź do pobrania ze strony internetowej GOPS (godziny urzędowania: pon, śr, czw od 7 do 15, wt od 7 do 17, pt od 7-14). W związku z obostrzeniami preferuje się wrzucanie wypisanych wniosków do skrzynki podawczej GOPS umieszczonej na budynku B (Urząd Stanu Cywilnego) lub przesłanie ich za elektronicznie przez platformę e-PUAP.

Uwaga! Aktualizacja z 19.01.22: Od 20 stycznia wnioski przyjmujemy w budynku głównym Urzędu Gminy Lubicz. Więcej tutaj.

Termin złożenia wniosku:

- wniosek należy złożyć do 31 października 2022r. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

- świadczenia przyznane na wnioski złożone do 31 stycznia 2022r. wypłacane będą w dwóch równych ratach (do 31 marca i do 2 grudnia)

- świadczenia przyznane na wnioski złożone od 1 lutego 2022r. wypłacane będą w jednej transzy i realizowane do 2 grudnia 2022 r.

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerami: 500280473, 500280657.

drukuj (Dodatek osłonowy)

 • data: 2022-01-10

Regularnie pozbywamy się azbestu

Urząd Gminy Lubicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest w 2022 roku.

Wnioski należy składać na formularzu, który jest do pobrania tutaj  w terminie od 15 stycznia do 15 lutego:

 • bezpośrednio w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Lubicz, od poniedziałku do piątku, w godzinach przyjmowania interesantów;
 • pocztą na adres Urzędu Gminy Lubicz, ul. Toruńska 21, 87-162 Lubicz Dolny, z  dopiskiem na kopercie „Dofinansowanie azbest” (decyduje data wpływu korespondencji do Urzędu);
 • drogą elektroniczną poprzez elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (EPUAP) po podpisaniu certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Złożony wniosek powinien zawierać następujące załączniki:

1.Kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości;

2.Kopię zgłoszenia robót w Starostwie Powiatowym w Toruniu;

3.Zaświadczenie o pomocy de minimis – (druk do pobrania w Urzędzie Gminy Lubicz - pokój nr 1, lub na stronie internetowej urzędu).

Mieszkańcy, aby mogli skorzystać z darmowego odbioru azbestu muszą być ujęci w  „Bazie azbestowej zawierającej informację z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest”.

W 2021 roku dotację z urzędu gminy na likwidację 37 dachów z eternitu otrzymało 27 właścicieli nieruchomości.

Na realizację zadania pn. „Demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Lubicz w latach 2021-2023” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu pozyskaliśmy 17 200,21 zł - to 40 procent kosztów kwalifikowanych. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 43 000,62 zł. Pozostała część w wysokości 25 800,41 zł pochodziła z budżetu gminy Lubicz. Uzyskany efekt ekologiczny to 80,45 Mg (ton).

drukuj (Regularnie pozbywamy się azbestu)

 • data: 2022-01-09

PSZOK zamknięty w poniedziałki

Od stycznia Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest otwarty od wtorku do soboty. Przypominamy, że mieszkańcy gminy odpady komunalne z gospodarstw domowych mogą tu zostawić bezpłatnie.

Oto jak PSZOK będzie czynny w tym roku:

marzec  – październik:

wtorek –  piątek 

10.00 – 18.00

sobota 9.00 – 14.00

listopad  – luty:

wtorek –  piątek 

8.00 – 16.00

sobota 9.00 – 14.00

Tel. 797 999 886
(czynny w godzinach funkcjonowania PSZOK)

 1. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmuje selektywnie zebrane odpady komunalne z gospodarstw domowych wytworzone wyłącznie przez mieszkańców gminy Lubicz. Są to:
 • papier i tektura,
 • tworzywa sztuczne,
 • metale,
 • opakowania wielomateriałowe,
 • szkło,
 • chemikalia,
 • przeterminowane leki,
 • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
 • sprzęt elektryczny i elektroniczny, który musi być przekazywany kompletny (w całości),
 • odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, w tym styropian i papa, za wyjątkiem odpadów zawierających azbest (np. eternit), do 1 mna gospodarstwo domowe na rok bezpłatnie, natomiast każdy kolejny m3 jest płatny w wysokości 200,00 zł,
 • zużyte opony, pochodzące wyłącznie z rowerów, motorowerów, wózków, motocykli oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej,
 • bioodpady,
 • tekstylia i odzież,
 • baterie i akumulatory,
 • odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek.
 1. PSZOK nie przyjmuje niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz:
 • azbestu,
 • części samochodowych,
 • odpadów niebezpiecznych, które nie posiadają udokumentowanego źródła pochodzenia,
 • odpadów w nieszczelnych opakowaniach,
 • odpadów pochodzących z działalności gospodarczej (w tym rolniczej),
 • odpadów poprodukcyjnych,
 • sprzętu budowlanego.
 1. Śmieci dostarczone do PSZOK muszą być posegregowane i nie mogą być zanieczyszczone innymi odpadami,

drukuj (PSZOK zamknięty w poniedziałki)

 • data: 2022-01-05

7 stycznia. Kontakt z USC

Przypominamy, że w piątek 7 stycznia Urząd Gminy Lubicz będzie zamknięty. W przypadku konieczności uzyskania aktu zgonu proszę się kontaktować pod nr 501 927 579 (w godz. 9.00-14.00).

drukuj (7 stycznia. Kontakt z USC)

 • data: 2022-01-04

Potrzebujesz wsparcia? Porozmawiaj z terapeutą

Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych w tym roku będzie czynny dłużej. Terapeuta przyjmuje we wtorki w świetlicy w Lubiczu Dolnym między 9.00 a 17.30.

Świetlica mieści się przy ul. Toruńskiej 56 (budynek ZUK). Zapisy na spotkanie pod nr tel. 797 999 879.

Praca terapeuty jest finansowana z budżetu gminy; mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów wizyty.

drukuj (Potrzebujesz wsparcia? Porozmawiaj z terapeutą)

 • data: 2022-01-04

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy

Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy.

Treść rozporządzenia oraz wniosek w formacie pdf w załączeniu.

drukuj (Wniosek o ustalenie warunków zabudowy)

 • data: 2022-01-03

Zwrot podatku akcyzowego

Rolniku, jeśli chcesz odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, nie zapomnij o zbieraniu faktur VAT. Gdzie złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego?

Do wójta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów. 

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2022 r. została ustalona w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

Terminy składania wniosków:

 • od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.
 • od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. wynosi: 110,00 zł x ilość ha użytków rolnych oraz 40,00 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła. 

Pieniądze będą wypłacane w okresie: od 1 do 30 kwietnia 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie oraz od 1 do 31 października 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie; na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego składa się w siedzibie Urzędu Gminy w Lubiczu, ul. Toruńska 21, Lubicz Dolny.

Druki dostępne są tutaj.

drukuj (Zwrot podatku akcyzowego)

Taki kalendarz tylko w gminie Lubicz

Dla mieszkańców przygotowaliśmy kalendarz spiralowany… na półtora roku. Dlaczego właśnie taki? I jak go można dostać?

Kolejny rok z rzędu mamy dla Państwa kalendarz ze zdjęciami miejsc, tym razem architektury, z naszej gminy. Fotografie wykonali członkowie Młodzieżowych Spotkań Fotograficznych działający pod fachowym okiem Kasi Rubiszewskiej. Tak pani Kasia opowiada o projekcie: - Skupiliśmy się na fotografowaniu obiektów architektonicznych, które powstały do połowy XX wieku. Niestety w czasie trwania projektu, na świecie wybuchła pandemia Covid-19, co wpłynęło na nasze spotkania. Projekt, który jak zakładaliśmy miał trwać 17 tygodni, przedłużył się do półtora roku. Tyle potrzebowaliśmy czasu, aby zakończyć nasz plan.

Chcieliśmy, aby w kalendarzu znalazło się po jednym zdjęciu z każdego sołectwa, czyli 17. Ostatecznie zdecydowaliśmy więc, aby kalendarz zawierał 18 stron (17 sołeckich + stronę z autorami zdjęć podczas wędrówek), a więc obejmował okres półtora roku, a zatem dokładnie tyle czasu, ile młodzież poświęciła na fotografowanie.

Kalendarz trafi do chętnych bezpłatnie, ponieważ został sfinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mieszkańcy zainteresowani posiadaniem kalendarza z architekturą gminy Lubicz mogą go bezpłatnie odebrać (do wyczerpania zapasów) od 4 stycznia, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubiczu Dolnym lub jej filiach w Grębocinie, Złotorii i Lubiczu Górnym, a w nowej fili w Gronowie (w byłym budynku szkoły) prawdopodobnie od 10 stycznia.

Z kolei chęć odbioru w Urzędzie Gminy Lubicz prosimy najpierw zgłosić e-mailowo pr@lubicz.pl lub telefonicznie, w godzinach pracy urzędu, 56 674 40 15, 56 674 40 16. Kalendarz będzie na Państwa czekał, na drugi dzień po zgłoszeniu, w Biurze Podawczym urzędu (budynek główny, wejście z tyłu budynku).

drukuj (Taki kalendarz tylko w gminie Lubicz)

 • data: 2022-01-03
 • Kalendarz gminy Lubicz