Treść strony

Złotoria. Nowy obiekt dla mieszkańców

Gmina Lubicz przygotowuje się do rozbudowy remizy w Złotorii. Budynek po modernizacji będzie pełnił funkcję remizy, świetlicy wiejskiej oraz biblioteki.

Mamy dokumentację, a przetarg na wykonanie inwestycji zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu, dlatego wczoraj w Złotorii odbyło się kolejne ze spotkań, przygotowujących logistykę tej inwestycji. Omawiano m.in. funkcjonowanie jednostki OSP podczas rozbudowy remizy.

Gmina Lubicz modernizację budynku przeprowadzi w partnerstwie z liderem zadania, czyli Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Przyznane dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 mln zł.

- Mamy potwierdzenie, że środki unijne na rozbudowę remizy w Złotorii zostały nam przyznane. Obecnie kompletujemy dokumenty do podpisania umowy o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówi Dorota Pruszyńska, p.o. kierownika Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Gminy Lubicz.

Szacowania wartość zadania to ponad 4 mln zł, ostateczny koszt poznamy po rozstrzygnięciu przetargu.

W zmodernizowanym budynku znajdą się: remiza, świetlica dla lokalnej społeczności z zapleczem kuchennym i sanitarnym oraz przeniesiona ze szkoły filia biblioteki publicznej.

Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu 2022 roku.

drukuj (Złotoria. Nowy obiekt dla mieszkańców)

 • data: 2021-04-14
 • Logotypy
 • Wizualizacja budynku po rozbudowie

Co z rondem w Grębocinie?

W Grębocinie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 15 i drogi wojewódzkiej nr 552 pojawili się geodeci. Czy to oznacza, że rozpoczyna się planowana od wielu lat rozbudowa?

Mieszkańcy Grębocina od wielu lat są informowani o planach rozbudowy skrzyżowania w centrum swojej miejscowości.

Na początku 2018 r. doszło do spotkania informacyjnego władz gminy, mieszkańców oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wraz z projektantami skrzyżowania. Na tym spotkaniu okazało się m.in., że w Grębocinie ma powstać dwupasmowa droga z tzw. pasem rozdziału, drogami rowerowymi i chodnikami. Na skrzyżowaniu DK15 i DW 552 byłoby tzw. rondo turbinowe, bez sygnalizacji świetlnej. Na całym odcinku planowano ograniczyć tzw. lewoskręty i wyeliminować bezpośredni dostęp do drogi głównej z posesji, z których dojazd do DK 15 miał prowadzić drogami dojazdowymi i zbiorczymi. Koncepcja taka wywołała sprzeciw mieszkańców Grębocina. Podkreślali, że nowe rozwiązania, ich zdaniem, nie poprawią bezpieczeństwa, podzielą miejscowość na dwie odrębne części i utrudnią codzienne funkcjonowanie jej mieszkańcom. Tyle historii.

Rozmowy gminy z GDDKiA

Obecny wójt Marek Nicewicz od początku swojej kadencji wznowił rozmowy z GDDKiA, przekonując że proponowane pierwotnie rozwiązania nie poprawią bezpieczeństwa. Dlatego postulował zmianę założeń do koncepcji przebudowy skrzyżowania w Grębocinie. W tej chwili powstaje ona na nowo. W minionych miesiącach wójt Lubicza m.in. trzykrotnie był w tej sprawie w siedzibie generalnej dyrekcji w Bydgoszczy, dodatkowo z dyrektorem oddziału bydgoskiego odbył dwie telekonferencje i dwie telekonferencje z nowym wykonawcą projektu.

– Jestem drogowcem, wiem o czym rozmawiam, dlatego ta współpraca jest rzeczowa i zaczęła przynosić efekty – mówi wójt Marek Nicewicz. - W tej całej sprawie jedno jest pewne, że żadne z rozwiązań nie może przeczyć przepisom ruchu drogowego.

Pierwszy z efektów współdziałania wójta z GDDKiA i projektantami to przedłużenie zakresu opracowania projektowego. Ma ono dotyczyć odcinka od granicy z Toruniem aż do skrzyżowania z ulicą Nad Strugą, co było jednym z postulatów mieszkańców.

Drugim efektem rozmów obecnych władz gminy Lubicz z inwestorem ma być pozostawienie przejścia dla pieszych w pobliżu ul. Szkolnej w bezpiecznej odległości od zjazdu z ronda. Jest ono niezwykle istotne dla mieszkańców, ponieważ prowadzi do szkoły podstawowej oraz do kościoła.

Trzeci efekt to obietnica rozważenia odstąpienia od planowanego przebiegu drogi odbarczającej (tzw. agrafki) na rzecz innego, bardziej akceptowalnego przez mieszkańców, rozwiązania drogowego.

- Mamy też możliwość składania innych propozycji i sugestii, co wcześniej pozostawało bez echa – mówi wójt.

Takie propozycje zostały omówione na spotkaniu wójta i mieszkańców w październiku 2019 r., a następnie przedstawione GDDKiA i projektantowi.

Są jednak problemy trudne do rozwiązania, jak chociażby wjazd i wyjazd z galerii Grębocin. Rozwiązanie tej sprawy, ze względu na ukształtowanie terenu, istniejącą infrastrukturę lokalną oraz przepisy i zasady organizacji ruchu obowiązujące na drogach krajowych.

Projektanci pracują nad nową koncepcją

Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowania koncepcji potrzebnej do powtórnego zaprojektowania skrzyżowania przez nowe biuro projektowe. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do 30 grudnia 2022. Stąd w Grębocinie pojawili się geodeci, którzy zbierają informacje w terenie służące do opracowania mapy do celów projektowych.

Jak się dowiedzieliśmy, poprzedni projekt rozbudowy skrzyżowania był wykonywany w oparciu o dawne badania natężenia ruchu w Grębocinie, więc zdaniem władz gminy należy zrobić nowe, ponieważ zmienił się przepływ samochodów przez skrzyżowanie z DK nr 15 w związku z otwarciem całego północnego odcinka Amber One. To może mieć kluczowe znaczenie dla projektu, co podnosili także w postulatach mieszkańcy.

- Na razie zatem, ponownie jesteśmy na samym początku planowania inwestycji. Trudno mówić o jej szczegółach, skoro w tej chwili sprawdzane są informacje i możliwości, analizowane sugestie, a nowa koncepcja dopiero się rodzi – mówi wójt i dodaje: - Będę zabiegał, aby koncepcja została zaprezentowana radnym i Radzie Sołeckiej Grębocina.

Jak przewidują projektanci może to mieć miejsce w wakacje tego roku.

Skoro dokumentacja projektowa powinna być wykonana do końca 2022 roku, to oznacza, że jakiekolwiek kroki związane z wbiciem pierwszej łopaty mogą nastąpić w roku 2023. Pod warunkiem, że w programie inwestycyjnym budowy dróg krajowych na lata 2023-2025 znajdą się pieniądze na tę inwestycję.

drukuj (Co z rondem w Grębocinie?)

 • data: 2021-04-14

Kustosz lubickiej książnicy Bibliotekarzem Roku 2020 województwa

Marzenna Wojnar, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu została Bibliotekarzem Roku 2020 województwa kujawsko-pomorskiego!

Opinia o tym, że połowa Polaków nie czyta książek w gminie Lubicz nie ma zastosowania. Marzenna Wojnar dyrektorem gminnej biblioteki jest od ośmiu lat, a lubicka książnica rozwija się, nie tylko wzbogacając się w książki i audiobooki czy proponując dostęp do e-booków. Podejmuje także wiele interesujących inicjatyw, organizuje spotkania autorskie i warsztaty dla różnych grup wiekowych. Efekt? Wciąż rosnąca liczba czytelników.

Pani dyrektor przyznaje, że wzruszył ją serdeczny odzew mieszkańców, którzy w odpowiedzi na zamieszczoną dziś na gminnym fanpage'u informację zareagowali lawiną gratulacji. 

- Bardzo się cieszę z tytułu Bibliotekarza Roku 2020 województwa kujawsko-pomorskiego - mówi Marzenna Wojnar. - To ukoronowanie 30 lat pracy w zawodzie, który kocham i wykonuję z pasją. Dla mnie bardzo ważna jest działalność w naszym gminnym środowisku, ale również na rzecz środowiska bibliotekarskiego.

Więcej na temat pracy Marzenny Wojnar można przeczytać tutaj.

Zachęcamy także do przeczytania ostatniego wywiadu z panią dyrektor zamieszczonego w styczniowym wydaniu "Gońca" (str. 8).

drukuj (Kustosz lubickiej książnicy Bibliotekarzem Roku 2020 województwa)

 • data: 2021-04-13

Medal dla stuletniej Pani Cecylii

Cecylia Marta Kowalska dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. Mieszkankę Złotorii z najlepszymi życzeniami odwiedził także wójt Marek Nicewicz.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

Medal stulatce ze Złotorii 9 kwietnia wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Tego samego dnia panią Cecylię z najlepszymi życzeniami urodzinowymi i gratulacjami odwiedził wójt Marek Nicewicz oraz sołtys Barbara Kisielewska i Rada Sołecka Złotorii.

Pani Cecylia urodziła się 16 marca 1921 roku w Grabówku (powiat świecki). Po szkole podstawowej w Grucznie uczyła się krawiectwa i pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

W trakcie drugiej wojny światowej została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Tam poznała swojego przyszłego męża, z którym po powrocie do kraju w 1945 r. zamieszkała w Osieku nad Wisłą (powiat toruński), a następnie w pobliskim Grabowcu, gdzie urodziła syna i trzy córki.

Pani Cecylia ma ośmioro wnucząt i 15 prawnuków. - Jest ciepła, pogodna i zawsze uśmiechnięta. Dba o całą rodzinę. Nigdy z nikim się nie kłóciła, zawsze łagodziła spory, potrafi rozśmieszyć nawet największego ponuraka – mówią jej dzieci.

Jubilatka zawsze bardzo lubiła szyć, jeździć rowerem, spędzać czas nad polskim morzem i górach. Należała do KGW. Przed setnymi urodzinami pokonała Covid-19.

drukuj (Medal dla stuletniej Pani Cecylii)

 • data: 2021-04-12

Punkt Szczepień Masowych

Trwają przygotowania do rozpoczęcia szczepień masowych w powiecie toruńskim. Jeden z punktów ma być zlokalizowany w hali Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym.

Wczoraj odbyła się wideokonferencja starosty toruńskiego Marka Olszewskiego m.in. z samorządowcami z miasta i gminy Chełmża, gminy Lubicz, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Toruniu i prezesem Szpitala Powiatowego w Chełmży, dyrekcją Lecznic Citomed. Spotkanie dotyczyło organizacji i przygotowań Punktów Szczepień Masowych na terenie powiatu toruńskiego pod względem sanitarnym, spełniania warunków technicznych, postępowania z odpadami i zapobiegania chorobom zakaźnym.

Punkty szczepień zostały zgłoszone za pośrednictwem wojewody i czekają na akceptację Narodowego Funduszu Zdrowia. Będą zlokalizowane i przygotowywane w już istniejących budynkach, znajdujących się pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu:

 • w Hali Sportowo-Widowiskowej w Chełmży - organizowany pod względem medycznym przez Szpital Powiatowy w Chełmży
 • w sali gimnastycznej SP w Lubiczu Górnym - organizowany pod względem medycznym przez Lecznice Citomed.

Punkty przygotowywane przez medyków wspólnie z samorządami, zostaną udostępnione dla chcących się zaszczepić mieszkańców powiatu toruńskiego w sposób spełniający wymagane standardy sanitarne i epidemiczne. Planowane uruchomienie wskazanych Punktów Szczepień Masowych przewidywane jest w ostatnich dniach kwietnia 2021.

Gmina Lubicz jest gotowa do technicznego uruchomienia punktu.

- Zaznaczmy, że w przypadku uruchomienia Punktu Szczepień Masowych w Lubiczu Górnym realizacja szczepień odbywać się będzie na dotychczasowych, ogólnopolskich zasadach, czyli poprzez rejestrację (zgodnie z obowiązującym harmonogramem) na portalu pacjent.gov.pl, ogólnopolską infolinię 989 lub dedykowane ku temu numery telefonów Citomedu: 503 081 084 lub 503 081 195. Osoby zakwalifikowane do szczepienia są szczepione w miejscu i w terminie wskazanym przez system i zaakceptowanym przez samego pacjenta – mówi Wojciech Rakowiecki, zastępca wójta gminy Lubicz.

Więcej informacji przekażemy po oficjalnym potwierdzeniu uruchomienia punktu PSM.

Na podstawie informacji Starostwa Powiatowego w Toruniu

drukuj (Punkt Szczepień Masowych)

 • data: 2021-04-09

Informacja dotycząca pracy Gminnego Biura Spisowego

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Pracownicy urzędu oddelegowani do pracy w Gminnym Biurze Spisowym są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach pracy pod nr tel.: 56 674 40 14 i 56 62 121 36, natomiast  po tym czasie do godziny 20.00 pod numerem 501 927 579.

Podane kontakty nie służą do przeprowadzenia spisu telefonicznie, a przede wszystkim są dedykowane mieszkańcom, którzy nie posiadają dostępu do Internetu, celem umówienia się na wizytę w urzędzie, gdzie zostało utworzone stanowisko komputerowe do samospisu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy o korzystanie z punktu spisowego jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

Obecnie  obowiązkowa metoda to samospis internetowy poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS lub ogólnopolska infolinia spisowa dla respondentów 22 279 99 99 – tutaj można spisać się przez telefon i uzyskać potrzebne informacje na temat spisu.

Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę z początkiem maja br. Będzie to również głównie wywiad telefoniczny (osobisty spis w domu respondenta przez rachmistrza zostanie uzależniony od sytuacji epidemicznej).

 

drukuj (Informacja dotycząca pracy Gminnego Biura Spisowego)

 • data: 2021-04-09

Czyja to droga?

Przez teren gminy Lubicz przebiegają drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne, a także prywatne. W zależności od tego, kto jest ich właścicielem, administrowane są przez różne instytucje publiczne, które odpowiadają także za stan, remonty oraz bieżące utrzymanie swoich dróg.

Zatem jaka droga do kogo należy?

Tutaj znajdziecie Państwo mapkę z takim podziałem oraz kontakty do instytucji zarządzających poszczególnymi drogami.

Dodatkowo zachęcamy także do zaglądania na strony internetowe Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lubiczu oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu.

drukuj (Czyja to droga?)

 • data: 2021-04-08

Marcowy numer "Gońca gminnego"

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania naszego biuletynu informacyjnego. Przeczytacie w nim m.in. o inwestycjach, naprawach i remontach w sołectwach, inicjatywach, a także planach gminy na wakacje.

"Goniec" powinien być już dostępny w większości stałych miejsc jego dystrybucji. Można go także przeczytać na naszej stronie internetowej - tutaj.

drukuj (Marcowy numer "Gońca gminnego")

 • data: 2021-04-02

W gminie Lubicz powstaną mieszkania czynszowe

26 samorządów, w tym gmina Lubicz, podpisało dziś w Krobi porozumienia o chęci współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. To pierwszy krok do wspólnego założenia spółki, która zajmie się budową mieszkań.

Z propozycją współpracy do samorządów przy tworzeniu nowych lokali czynszowych wyszedł Krajowy Zasób Nieruchomości, oferując m.in. określony model finasowania. Gminy, przekazując teren pod zabudowę, mogą liczyć na kwotę do 3 mln zł, dzięki której będą nowe mieszkania.

Gmina Lubicz ma już taką działkę – w Lubiczu Górnym nad Drwęcą w okolicach wylęgarni ryb.

– Planujemy postawienie dwóch bloków, każdy po ok. 24-25 mieszkań, czyli łącznie mówimy o 50 lokalach – wyjaśnia wójt Lubicza Marek Nicewicz.

Porozumienie wstępne o chęci współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości w świetlicy środowiskowej w Krobi (gm. Lubicz), w reżimie sanitarnym i odstępach kilkuminutowych, podpisało 26 burmistrzów i wójtów z okręgu toruńsko-włocławsko-grudziądzkiego. Byli to przedstawiciele następujących samorządów: Lubicz, Brzuze, Skępe, Chrostkowo, Brześć Kujawski, Zakrzewo, Ciechocin, Czernikowo, Wielgie, Brzozie, Zbiczno, Osiek, Fabianki, Bobrowo, miasto Golub-Dobrzyń, Wąpielsk, Jabłonowo Pomorskie, Świecie nad Osą, Skrwilno, Kijewo Królewskie, Książki, Zławieś Wielka, gmina Aleksandrów Kujawski, Lubraniec, a także gminy Brodnica i Golub-Dobrzyń. Ze strony KZN dokumenty parafował jego wiceprezes Jarosław Pucek w towarzystwie od początku zaangażowanej w projekt minister Iwony Michałek – sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Przygotowania do inwestycji będzie można rozpocząć po podjęciu przez gminy odpowiednich uchwał i zawiązaniu spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, co planowane jest do końca czerwca.

Jarosław Pucek zaznaczył, że spółka „toruńska”, w której do tej pory udział zadeklarowały 42 samorządy, prawdopodobnie będzie największą w kraju. – Tutaj zainteresowanie jest rekordowe – podkreślał wiceprezes KZN.

- Świadczy to o atrakcyjności tego programu rządowego, a jednocześnie skierowaniu środków finansowych w tę jakże ważną sferę życia, jaką jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych – przyznaje wójt Marek Nicewicz.

drukuj (W gminie Lubicz powstaną mieszkania czynszowe)

 • data: 2021-04-01
 • Briefing prasowy tuż przed podpisaniem porozumień
 • Podpisanie porozumienia między gminą Lubicz a KZN
 • Wójt Marek Nicewicz, minister Iwona Michałek i wiceprezes...

W Wielki Piątek pracujemy do 12.00

Uwaga, w piątek 2 kwietnia urząd gminy będzie czynny do godz. 12.00. Przypominamy też o ograniczeniach w bezpośredniej obsłudze mieszkańców związanych z rozpowszechnianiem się koronowirusa.

>>> Planujesz wizytę w urzędzie? Przeczytaj koniecznie

drukuj (W Wielki Piątek pracujemy do 12.00)

 • data: 2021-03-31

Wywóz odpadów. Ściągawka świąteczna

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o. o. w Toruniu informuje, że ze względu na Święta Wielkanocne zmianie ulegną terminy odbioru odpadów między 5 a 7 kwietnia.

Zmieszane odpady komunalne

Poniedziałek (5.04) – święto. 

Wtorek (6.04) – odbieramy odpady tak, jak w każdy poniedziałek oraz Lubicz Dolny z trasy wtorkowej.

Środa  (7.04) – odbieramy odpady według harmonogramu środowego oraz kończymy trasę z wtorku (Grębocin).

Czwartek (8.04) – odbieramy odpady tak, jak w każdy czwartek.  

Piątek  (9.04) – odbieramy odpady tak, jak w każdy piątek.

drukuj (Wywóz odpadów. Ściągawka świąteczna)

 • data: 2021-03-31

Bioodpady, gabaryty i aplikacja "Kiedy śmieci?"

Od kwietnia zmienia się system wywozu bioodpadów. W tym miesiącu organizujemy także odbiór gabarytów. Do tego dochodzi wywóz śmieci zmieszanych i segregowanych. Jak to wszystko zapamiętać? O zbliżających się terminach może przypomnieć aplikacja na telefon.

Od 3 kwietnia bioodpady z miejscowości zwartych, czyli z Lubicza Dolnego, Lubicza Górnego, Krobi, Złotorii, Nowej Wsi i Grębocina będą wywożone co sobotę. Natomiast z pozostałych miejscowości odbiór nastąpi co drugą sobotę, począwszy od 10 kwietnia.

W kwietniu mamy także odbiór odpadów gabarytowych, zgodnie z harmonogramem wysłanym do mieszkańców i zamieszczonym również tutaj. Chęć wywozu należy zgłosić najpóźniej pięć dni przed planowanym terminem pod nr tel. 56 621 21 28 lub e-mailem go@lubicz.pl. Dotyczy to m.in. starych mebli, kanap czy krzeseł. Do gabarytów nie należy sprzęt elektryczny, elektroniczny, odpady budowlane i opony.

Przypominamy, że dla osób preferujących nowoczesne rozwiązania, w styczniu 2021 roku uruchomiliśmy dostęp do aplikacji na telefon: Kiedy śmieci?, która informuje o zbliżającym się terminie wywozu odpadów. Ściągniecie ją za pośrednictwem Google Play czy App Store. Tutaj przeczytacie o niej więcej.

Przypominamy również, że od wielu lat w Lubiczu Górnym funkcjonuje bezpłatny dla mieszkańców Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (wjazd od ul. Promowej w Nowej Wsi). W okresie od 1 marca do 31 października PSZOK jest otwarty we wtorki i czwartki w godz. 10.00–18.00, a w soboty 9.00–14.00, nr tel. 797 999 886 (czynny w godzinach pracy).

drukuj (Bioodpady, gabaryty i aplikacja "Kiedy śmieci?")

 • data: 2021-03-30

Lampa nie świeci? Gdzie to zgłaszać

Informujemy, że na terenie gminy Lubicz usługę konserwacji i bieżącego utrzymania oświetlenia ulicznego realizuje firma ENERGA-Oświetlenie Sp. z o.o. Wszelkie przypadki nieświecących lub uszkodzonych lamp ulicznych należy zgłaszać bezpośrednio za pomocą poczty elektronicznej: awarie.oswietlenie@energa.pl lub telefonicznie pod nr 801 800 103, 58 760 72 40.

Przypominamy też, że aktualnie planowane wyłączenia prądu można sprawdzić w stałej zakładce bezpośrednio poprzez naszą stronę internetową - tutaj. Staramy się także informować o nich na profilach FB poszczególnych sołectw i w Newsletterze Gminy Lubicz.

drukuj (Lampa nie świeci? Gdzie to zgłaszać)

 • data: 2021-03-29

Płatności  bezpośrednie w 2021 roku. Zmiany

Teraz rolnicy składają wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W roku 2021 nie ma możliwości składania do ARMiR oświadczeń potwierdzających brak zmian w 2021 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności obszarowych złożonego w roku 2020. Teraz wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, do 17 maja.

Wniosek  może być  także  złożony po tym terminie, w ciągu 25 dni kalendarzowych, tj. do 11 czerwca, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

Zgłoszenia zmian we wnioskach dokonujemy do 31 maja.

Pomoc w tym zakresie będzie świadczył Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w  Minikowie - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmży, również podczas dyżuru w siedzibie Urzędzie Gminy Lubicz (Biuro podawcze) w każdą środę, zaczynając od 31 marca.

Doradca rolniczy obsługujący gminę Lubicz to Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, tel. 723 692 550. Termin spotkania koniecznie należy uzgodnić telefonicznie pod nr 56 621 21 29. Osoby  nieumówione nie będą mogły skorzystać z pomocy  doradcy. 

drukuj (Płatności  bezpośrednie w 2021 roku. Zmiany)

 • data: 2021-03-26

Koronawirus. Jak zapisać się na szczepienie?

Na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w Lecznicy Citomed należy zapisywać się pod numerami: 503 081 084 lub 503 081 195. Tam dokonujemy też wyboru miejsca, w którym chcemy zostać zaszczepieni.

Do wyboru mamy następujące ośrodki należące do Citomedu:

 • w Lubiczu Górnym przy ul. Paderewskiego 3,
 • w Toruniu przy ul. Skłodowskiej-Curie 73,
 • w Toruniu przy ul. Rakowicza 4.

Decyzją wojewody wójt gminy Lubicz został zobowiązany do transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko SARS-CoV-2, w tym osób niepełnosprawnych.

Osoby, o których mowa muszą być mieszkańcami gminy Lubicz oraz spełniać następujące kryteria:

 • posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
 • posiadać obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

Szczegółowe informacje na temat organizacji przez gminę Lubicz transportu do punktu szczepień można uzyskać u koordynatora gminy Lubicz ds. szczepień Anny Szatkowskiej pod nr tel. 609 707 168.

drukuj (Koronawirus. Jak zapisać się na szczepienie?)

 • data: 2021-03-24

Marcowa sesja Rady Gminy Lubicz

XXIX sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się w trybie zdalnym 25 marca (czwartek) o godz. 12.00. Proponowany porządek obrad zamieszczamy pod linkiem. 

>>> Proponowany porządek obrad

>>> Link do transmisji na żywo

drukuj (Marcowa sesja Rady Gminy Lubicz)

 • data: 2021-03-24

Słoweńska pasieka w Grębocinie

Wczoraj naszą gminę odwiedziła JE Ambasador Republiki Słowenii Pani Božena Forštnarič Boroje, aby omówić wspólne plany umiejscowienia na terenie gminy Lubicz tradycyjnego słoweńskiego ula. Ma być to pierwsze takie miejsce w Polsce.

Słoweński ul będzie ustawiony w Grębocinie w pasiece Państwa Jakubowskich, którą JE Ambasador Republiki Słowenii zwizytowała wraz Konsulem Honorowym Republiki Słowenii w Toruniu Janem Walczakiem i władzami gminy Lubicz wójtem Markiem Nicewiczem, przewodniczącym rady Zbigniewem Barcikowskim i zastępcą wójta Wojciechem Rakowieckim.

Słowenia znana jest z edukacji na temat znaczenia pszczół dla przyrody i ludzkości. To właśnie ten kraj był inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, w 2017 r. przyjętego przez wszystkie państwa członkowskie ONZ. Od tej pory Światowy Dzień Pszczoły obchodzony jest co roku 20 maja.

Jak powiedziała JE Ambasador, w tym roku Słowenia świętuje także 30-lecie niepodległości, a w połowie roku obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Wśród wielu zaplanowanych w związku z tym wydarzeń jest właśnie utworzenie kolorowych pasiek słoweńskich w różnych krajach Unii. Grębocin byłby pierwszy w Polsce. Pani Božena Forštnarič Boroje zauważyła z zadowoleniem, że gmina Lubicz pod względem liczby ludności i krajobrazu przypomina jej rodzinne strony. 

Miód ze słoweńsko-grębocińskiej pasieki mógłby stanowić doskonały i zdrowy prezent w kontaktach międzynarodowych. 

Wójt Marek Nicewicz ma dalsze plany związane z zagospodarowaniem terenu wokół pasieki, o których więcej napiszemy w przedświątecznym wydaniu "Gońca gminnego".

 

drukuj (Słoweńska pasieka w Grębocinie)

 • data: 2021-03-23
 • JE Ambasador Słowenii z wizytą w Urzędzie Gminy Lubicz
 • JE Ambasador Słowenii i wójt gminy Lubicz w drodze do...
 • Wizytacja grębocińskiej pasieki

Strategia. Ogłoszenie o konsultacjach społecznych

Wójt Gminy Lubicz ogłasza przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących wstępnego badania na potrzeby opracowywania „Strategii Rozwoju Gminy Lubicz na lata 2021-2028”.

>>> Ogłoszenie i zarządzenie

>>> Link do ankiety dla osób fizycznych

>>> Link do ankiety dla przedsiębiorców

drukuj (Strategia. Ogłoszenie o konsultacjach społecznych)

 • data: 2021-03-22

Można wygrać nagrody indywidualne lub pieniądze na projekty

Wojewoda zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego, a zarządca Autostrady A1 proponuje sfinansowanie projektu wspierającego społeczności lokalne.

Prace fotograficzne (nie więcej niż 15) na konkurs wojewody można przesyłać do 5 maja. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.  

Zwieńczenie konkursu to przyznanie cennych nagród rzeczowych oraz umieszczenie zwycięskich fotografii i nazwisk laureatów w publikacjach wojewody kujawsko-pomorskiego, m.in. w albumie.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy: tutaj.

Z kolei w ramach konkursu „AmberOne Blisko Nas” zostaną nagrodzone projekty realizowane przez organizacje lokalne mające swoja siedzibę na terenie gmin, przez które przebiega AmberOne Autostrada A1, tj. na 152 km odcinku Autostrady A1 od Rusocina do Nowej Wsi w gminie Lubicz.

Ideą konkursu jest wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych, realizowanych wspólnie przez lokalną społeczność i jeśli to możliwe pracowników GTC, a przyczyniających się do polepszenia jakości życia tych społeczności.

Dodatkowe punkty uzyskają projekty zawierające działania związane z bezpieczeństwem (np. edukacja w kwestiach bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwiększanie bezpieczeństwa w ruchu poprzez wprowadzanie rozwiązań technicznych infrastrukturalnych itp.) oraz działania proekologiczne (związane np. z sadzeniem zieleni, oczyszczaniem wód czy terenów).

Uczestnikami konkursu mogą być fundacje, stowarzyszenia, komitety społeczne, koła gospodyń wiejskich, ośrodki kultury, biblioteki, parafie, ochotnicze straże pożarne, koła łowieckie oraz inne organizacje społeczne.

Wnioski należy składać do 30 kwietnia. Realizacja projektów musi nastąpić w terminie od 1 czerwca do 31 października 2021r.

W konkursie przewidziano nagrody pieniężne przeznaczone na sfinansowanie nagrodzonych nimi projektów: 5 nagród po 5.000 złotych każda.

Więcej szczegółów: tutaj.

 

drukuj (Można wygrać nagrody indywidualne lub pieniądze na projekty)

 • data: 2021-03-19

Była kaplica czeka na remont

Była kaplica przy ul. Bocznej 4 w Lubiczu Górnym zostanie zaadaptowana na salkę świetlicową dla lokalnej społeczności, głównie seniorów. Przetarg na modernizację budynku planujemy rozstrzygnąć pod koniec marca.

W obiekcie mieściła się komora celna po stronie rosyjskiej, potem należał on do Państwowej Służby Uzupełnień, a do lat 70. XX w. była tu kaplica katolicka. 

Projekt na modernizację obiektu został skonsultowany i opracowany zgodnie z ustaleniami konserwatora zabytków.

W budynku planowane są prace remontowo-budowlane, m.in. malowanie ścian, położenie posadzek, zamontowanie grzejników i wstawiene dwóch okien witrażowych, wymiana drzwi, a także wydzielenie toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniu będzie ułożona instalacja elektryczna, nagłośnieniowa i alarmowa oraz zamontowany monitoring zewnętrzny.

Budynek zostanie też ocieplony. Od strony wejścia będzie ułożona kostka brukowa, a przyległy teren wyposażony w elementy małej architektury.

Cały zakres prac gmina planuje wykonać do jesieni.  Dodatkowo wyposażymy salkę w sprzęt  RTV, meble biurowe  (stoły i krzesła) oraz w przenośną rozkładaną scenę.

Inwestycja będzie sfinansowana z budżetu gminy oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Działanie 7.1 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność. Środki unijne pozyskano  za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie".

drukuj (Była kaplica czeka na remont)

 • data: 2021-03-18
 • Logotypy
 • Była kaplica w Lubiczu Górnym

Planujesz wizytę w urzędzie? Przeczytaj [Aktualizacja 3]

Trzecia fala pandemii dotyka coraz większą grupę pracowników Urzędu Gminy Lubicz. W dniach od 29 marca do 16 kwietnia bezpośrednią obsługę zawiesza Referat Podatkowy.

W tej chwili na izolacji lub kwarantannie znajduje się spora grupa urzędników, co oznacza znaczne ograniczenie naszego gminnego zespołu i utrudnienia dla mieszkańców. Rozumiemy, że może to powodować irytację, jednak jest też jedynym sposobem zapobiegania rozpowszechniania się koronawirusa, zarówno wśród Państwa, jak i urzędników.

Dlatego przypominamy, że na każdą wizytę w urzędzie należy się umówić – tutaj podajemy szczegóły

Uwaga! Do 16 kwietnia (włącznie) nie dotyczy to jednak Referatu Podatkowego, który zawiesza bezpośrednią obsługę interesantów z powodu najtrudniejszej sytuacji kadrowej. - Mamy nadzieję, że to już ostatnie zawieszenie z naszej strony - mówi kierownik referatu Magdalena Lisewska. W sprawach pilnych prosimy o kontakt e-mailowy na adres podatki@lubicz.pl lub telefoniczny pod nr 56 621 21 37, 56 621 21 36. - Zaręczamy, że odniesiemy się do każdego telefonu i wiadomości mailowej - dodaje pani kierownik. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone w pierwszym możliwym terminie.

Przepraszamy za niedogodności i prosimy o zrozumienie.

drukuj (Planujesz wizytę w urzędzie? Przeczytaj [Aktualizacja 3])

 • data: 2021-03-17

Rolniku, te szkolenia są dla ciebie

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży zaprasza rolników do udziału w szkoleniach on-line. Aby wziąć udział w wybranym wydarzeniu należy zarejestrować się przez internet.

Następnie na podany adres e-mail zainteresowani otrzymają potwierdzenie rejestracji i możliwość dołączenia do spotkania.

Proponowane spotkania:

1. Dobrostan zwierząt w ramach PROW 2014-2020 i ochrona zwierząt w gospodarstwie rolnym- prawa i obowiązki (26 marca, godz. 10.00).

Kliknij tutaj

2. Porównanie metod uprawy zbóż ozimych i jarych - zalety i wady (tradycyjne, uproszczone, siew bezpośredni), (29 marca, godz. 10.00).

Kliknij tutaj

3. Wdrażanie programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych (30 marca, godz. 10.00).

Kliknij tutaj

4. Wsparcie w ramach PROW 20214-2020 dla gospodarstw rolnych (31 marca, godz.10.00)

Kliknij tutaj

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży informuje też,  w dniach 7 i 8 kwietnia organizuje dwudniowy kurs  podstawowy dotyczący  zakupu i stosowania środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu naziemnego.  Chętne osoby proszone są o kontakt pod numerami tel. 56 675 22 60, 723 340 220, 723 340 227 lub 723 692 550.

drukuj (Rolniku, te szkolenia są dla ciebie)

 • data: 2021-03-16

Gronowo. Kuratorium zdecydowało

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy wydał pozytywną opinię w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Gronowie.

Przypomnimy, uchwałę intencyjną Rada Gminy Lubicz podjęła 21 stycznia. Od sześciu lat liczba uczniów w szkole w Gronowie regularnie maleje. W tym roku uczęszcza do niej tylko 27 uczniów, chodzących do klas II, V, VI i VIII. Istniejące oddziały liczą od 6 do 8 osób, a pozostałych klas w ogóle nie ma.

Zgoda kuratorium otwiera proces zmierzający do likwidacji Szkoły Podstawowej w Gronowie z dniem 31 sierpnia. Budynek tej szkoły nadal będzie służył celom oświatowym (kontynuacja działalności oddziałów przedszkolnych) i społecznym (placówka Dziennego Domu Seniora) środowiska lokalnego.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

drukuj (Gronowo. Kuratorium zdecydowało)

 • data: 2021-03-16

Zamień swoje hobby na pracę

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza do składania wniosków w ramach projektu „Dotacja na start”. Projekt dotyczy wsparcia na założenie działalności gospodarczej m.in. dla bezrobotnych i biernych zawodowo.

Dokładne informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej TARR - tutaj.

Więcej szczegółów uzyskacie też pod numerem telefonu: 56 699 54 77, lub pisząc emaila na adres: dotacjanastart@tarr.org.pl.

drukuj (Zamień swoje hobby na pracę)

 • data: 2021-03-15

Budujemy salę przy szkole w Lubiczu Dolnym

W tym tygodniu Urząd Gminy Lubicz ogłosi przetarg na budowę długo wyczekiwanej przez społeczność Lubicza Dolnego sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej.

To dla społeczności Lubicza Dolnego bardzo ważna inwestycja, ponieważ w tej chwili uczniowie ze szkoły w tej miejscowości korzystają z sali przy remizie OSP, która jest oddalona o kilkaset metrów. Sala tuż przy szkole zdecydowanie poprawi więc komfort nauki w tej placówce.

Nowa sala gimnastyczna wraz z łącznikiem i pomieszczeniami będzie miała prawie 500 m kw. powierzchni.

Zaprojektowany, a wkrótce budowany, obiekt przeznaczono na stały pobyt do 200 osób. Na wyposażenie samej sali złożą się boisko do koszykówki, wielkości 20m x 11m, a także boisko do siatkówki - 18m x 9m - wyposażone w słupki z regulacją zawieszenia siatki, co umożliwi wykorzystanie ich także do gry w badmintona oraz tenisa. Miejsce na judo, o wymiarach 10m x 10m, na całości zostanie wyłożone profesjonalną matą. Nie zabraknie również nagłośnienia, równoważni gimnastycznej z regulacją wysokości i konia gimnastycznego bez łęków, drabinek mocowanych wzdłuż ściany okiennej, a także ławek gimnastycznych.

Pomieszczenia przyległe do sali gimnastycznej są przeznaczone na potrzeby socjalne. W ich skład wejdą toalety (w tym dla niepełnosprawnych), natryski, szatnie, pomieszczenie trenerskie i magazyn sprzętu.

Przetarg na budowę sali gimnastycznej dla szkoły w Lubiczu Dolnym zostanie ogłoszony w pierwszej połowie tego tygodnia. Realizacja zależy od rozwoju pandemii. Jeżeli nauka zdalna potrwa do końca roku, to wyłoniony wykonawca na plac budowy wejdzie jak najszybciej. 

Budowa sali w Lubiczu Dolnym będzie kosztowała ok. 2 mln zł. - Staramy się o dofinansowanie tego zadania z dwóch programów rządowych - mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. - Na razie oba programy nie ogłosiły wyników, mimo to, niezależnie od tego jakie one będą, podjąłem decyzję, że sala zostanie zbudowana. Mieszkańcy już od wielu lat zabiegali o tę inwestycję. Rozumiem ich potrzebę i uważam ją za ważną. Dlatego według mnie, ze względu na dobro uczniów, nie możemy dłużej czekać z rozpoczęciem tej inwestycji.

drukuj (Budujemy salę przy szkole w Lubiczu Dolnym)

 • data: 2021-03-15
 • Szkoła Podstawowa w Lubiczu Dolnym
 • Wizualizacja nowej sali gimnastycznej
 • Wizualizacja - widok z dalszej perspektywy terenu szkoły...
 • Rysunek sali - elewacja północna
 • Rysunek sali - elewacja wschodnia
 • Rysunek sali - elewacja zachodnia

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

drukuj (Życzenia z okazji Dnia Sołtysa)

 • data: 2021-03-10
 • Panie i Panowie Sołtysi! Z okazji Waszego święta,...
  Panie i Panowie Sołtysi!
  Z okazji Waszego święta, dziękując za Wasze zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych, życzymy Wam satysfakcji z pełnionej funkcji, życzliwości, uśmiechu i powodzenia w życiu prywatnym.
  Wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz
  Przewodniczący Rady Gminy Lubicz Zbigniew Barcikowski

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021

To największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. W tym roku Narodowy Spis Powszechny będzie przeprowadzony w całej Polsce od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021.

Warto dodać, że jeżeli wejdzie w życie obecnie procedowana nowelizacja ustawy o spisie, to NSP 2021 potrwa dłużej, do 30 września 2021.

Dane podawane w spisie dotyczą stanu na dzień 31 marca 2021 r.

Obowiązkiem spisowym są objęte:

 • wszystkie osoby fizyczne (Polacy i cudzoziemcy) stale zamieszkałe oraz czasowo przebywające na terenie Polski;
 • Polacy przebywający czasowo za granicą;
 • przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami

Cel realizacji spisu powszechnego:

 • Spis dostarcza najbardziej aktualnych i szczegółowych informacji m.in. o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, a także sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.
 • Dane wynikowe ze spisu umożliwiają władzom krajowym i lokalnym podejmowanie strategicznych decyzji opartych na analizie danych.
 • Na podstawie wyników spisów również mieszkańcy Polski mogą podejmować istotne decyzje mające wpływ na ich życie, np. miejsce zamieszkania czy wybór zawodu

Organizację i przeprowadzenie spisu ludności w Polsce regulują:

 • ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 443, z późn. zm.);
 • ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o powszechnym spisie ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U z 2019 r. poz. 1175, z późn. zm.)

Metody zbierania danych:

 • Podstawowa i obowiązkowa metoda samospis internetowy poprzez formularz spisowy dostępny na stronie Spisu od 1 kwietnia 2021 r.
 • Metody uzupełniające: z osobami, które nie spiszą się samodzielnie skontaktuje się rachmistrz, aby zrealizować spis w formie wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego

Zagadnienia, które podlegają spisowi:

1. Charakterystyka demograficzna

2. Aktywność ekonomiczna osób

3. Poziom wykształcenia

4. Niepełnosprawność

5. Migracje wewnętrzne i zagraniczne

6. Charakterystyka etniczno-kulturowa

7. Gospodarstwa domowe i rodziny

8. Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki)

Jeśli nie ma dostępu do Internetu w domu:

W gminnych biurach spisowych będzie zapewniony bezpłatny  dostęp do sprzętu komputerowego.

Telefony kontaktowe do pracowników zajmujących się spisem w naszej gminie są dostępne dla respondentów (mieszkańców) w godzinach pracy Urzędu Gminy: Barbara Zarębska 56 674 40 14 i Andżelika Solińska  56 621 21 36.

Od 15 marca GUS uruchomi infolinię spisową dla respondentów pod numerem 22 279 99 99.

Więcej informacji na temat NSP 2021 można znaleźć na stronie Spisu.

drukuj (Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021)

 • data: 2021-03-10

Złotoria ma nowy rodzinny park

To było marzenie sołtys Złotorii i wielu jej mieszkańców - Rodzinny Park Rekreacji i Wypoczynku. Wczoraj odbył się odbiór wewnętrzny parku.

W nowym parku w Złotorii są m.in.: huśtawki, bujaki sprężynowe, piaskownica, linarium, tory sprawnościowe, stół do ping ponga, betonowe piłkarzyki, a także wiaty, ławki, kosze na śmieci i na psie odchody oraz nowe nasadzenia.

Wczoraj odbył się odbiór wewnętrzny inwestycji, więc gmina może już zawiadomić Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy.

Warto dodać, że park znajduje się w pobliżu ścieżki rowerowej Złotoria – Osiek. W przyszłości planowane jest jej połączenie z budowaną na terenie gminy ścieżką Złotoria – Lubicz Górny, właśnie poprzez ul. 8 Marca. Będzie to zatem doskonałe miejsce postojowe na odpoczynek lub ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Szerzej o parku w Złotorii niedawno pisaliśmy tutaj.

Gmina Lubicz sfinansowała inwestycje z własnego budżetu oraz funduszy europejskich przekazanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie".

drukuj (Złotoria ma nowy rodzinny park)

 • data: 2021-03-09
 • Logotypy prow
 • Nowy rodzinny park w Złotorii
 • Nowy rodzinny park w Złotorii
 • Nowy rodzinny park w Złotorii

Dobra wiadomość dla miłośników dwóch kółek

Jeszcze w tym roku powinniśmy bezpiecznie przejechać się nową ścieżką rowerową, która będzie się rozpoczynała przy "Biedronce" w Lubiczu Dolnym, a kończyła w pobliżu przystanku autobusowego w Rogówku.

Wzdłuż drogi powiatowej 2010C powstaje ścieżka dla rowerów o nawierzchni bitumicznej, z elementami kostki. Inwestycję realizuje powiat toruński, który jest liderem zadania, w partnerstwie z gminą Lubicz, przy współudziale środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele instytucji zaangażowanych w budowę omawiali w terenie szczegóły inwestycji.

Ścieżka dla rowerów o długości około 4,3 km zostanie zlokalizowana na całym odcinku po lewej stronie pasa drogowego - od Biedronki w Lubiczu Dolnym do przystanku autobusowego w Rogówku. Będzie to droga rowerowa jednopasowa dwukierunkowa o szerokości od 2 m do 2,5 m. W części zaprojektowano również towarzyszący ścieżce chodnik, a także wykonanie wyniesionych zjazdów do posesji. Udało się uratować, kolidujący z inwestycją, dąb rosnący przy sklepie "Biedronka". Ostatecznie w tym miejscu ścieżka zostanie zwężona tak, by omijała drzewo.

Zakończenie budowy ścieżki planowane jest do połowy listopada.

drukuj (Dobra wiadomość dla miłośników dwóch kółek)

 • data: 2021-03-08
 • Logotypy
 • Pierwsze spotkanie rady budowy ścieżki Lubicz Dolny -...
 • Pierwsze spotkanie rady budowy ścieżki Lubicz Dolny -...
 • Pierwsze spotkanie rady budowy ścieżki Lubicz Dolny -...

Życzenia z okazji Dnia Kobiet [FILM]

Tradycją gminy Lubicz jest marcowe spotkanie mieszkanek z okazji Dnia Kobiet. Władze Lubicza na Gminnym Święcie Kobiet co roku goszczą blisko 1000 Pań, które integrują się, biorąc udział w kiermaszu, konkursach i zabawach, a potem w finałowym koncercie. W 2021 roku pandemia i związane z nią obostrzenia nie pozwalają na zorganizowanie takiego spotkania. Dlatego wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz i przewodniczący rady gminy Zbigniew Barcikowski, zamiast ze sceny, złożyli Paniom życzenia za pośrednictwem gminnych mediów społecznościowych.

>>> Film z życzeniami [YouTube]

drukuj (Życzenia z okazji Dnia Kobiet [FILM])

 • data: 2021-03-07

ZUS i PFRON razem szkolą online

Już w najbliższą środę, 10 marca w godz. 10.00-11.30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online prowadzone przez pracowników bydgoskiego i toruńskiego oddziału ZUS oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dla kogo?

Szkolenie adresowane jest do pracodawców, biur rachunkowych, a także osób z niepełnosprawnościami prowadzących własną działalność gospodarczą. W trakcie szkolenia eksperci obu instytucji postarają się wytłumaczyć pracodawcom m.in. jakie korzyści mogą, osiągnąć zatrudniając osoby niepełnosprawne. Będzie można również dowiedzieć się, komu przysługuje dofinansowanie z PFRON i jakie warunki trzeba spełnić. - Eksperci wyjaśnią także czy osoby z niepełnosprawnością, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe mogą wykonywać pracę zarobkową - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Aby wziąć udział w szkoleniu, należy do 8 marca, przesłać zgłoszenie uczestnictwa na adres mailowy mkucinska@pfron.org.pl. W zgłoszeniu należy, podać swój numer kontaktowy oraz ilość osób deklarujących udział. Po otrzymaniu zgłoszenia zostanie wysłany link do szkolenia.

drukuj (ZUS i PFRON razem szkolą online)

 • data: 2021-03-05

Uwaga! Ostrzeżenie hydrologiczne

Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

Stopień zagrożenia: 2

Ważność: od godz. 9.10 dnia 4.03.2021 r. do godz. 15.00 dnia 5.03.2021 r.

Obszar: Dolna Wisła – poniżej stopnia wodnego we Włocławku

Przebieg: W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnym odcinku Wisły, poniżej stopnia Włocławek, przewiduje się wzrosty stanów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej.

Źródło informacji: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego KUJAWSKO-POMORSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W BYDGOSZCZY

drukuj (Uwaga! Ostrzeżenie hydrologiczne)

 • data: 2021-03-04

News dla młodzieży. Otwieramy pumptrack!

W środę demontujemy ogrodzenie pumptracka z elementami skateparku w Lubiczu Górnym. Od tego dnia zapraszamy do korzystania z tego miejsca, które powstało specjalnie dla Was.

To na wniosek mieszkańców władze gminy Lubicz centralny plac w Lubiczu Górnym przeznaczyły na miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży.

Wiemy, że ciężko było Wam doczekać się otwarcia pumptracka. Pandemia koronowirusa wpłynęła na wydłużenie procedur administracyjnych, potem pojawiły się trudności związane z rozstrzygnięciem przetargu, a na końcu atak zimy.

Pumptrack ze skateparkiem w Lubiczu Górnym powstał w ubiegłym roku. Dziś jeszcze wykonawca impregnował skatepark, a od jutra można go testować.

 – Prosimy, abyście szanowali to miejsce, dbając o właściwe korzystanie i nie rozjeżdżanie trawy, a także o porządek wokół – mówi Dorota Pruszyńska, p.o. kierownika Referatu Inwestycji Urzędu Gminy Lubicz.

W najbliższych dniach rusza kolejny etap inwestycji - obok pumptracka będzie montowany nowoczesny plac zabaw z linariami. Cały teren zagospodarowano zielenią. Wszystko w ramach zadania „Urządzenie przestrzeni publicznej w Lubiczu Górnym na potrzeby rewitalizacji społecznej. Etap II".

Budowa inwestycji zostanie dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Działanie 7.1 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność). Urząd Gminy Lubicz pozyskał środki za pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie”.

 

drukuj (News dla młodzieży. Otwieramy pumptrack!)

 • data: 2021-03-02
 • Logotypy
 • Ostatnie drobne prace na skateparku
 • Pumptrack w Lubiczu Górnym
 • Pumptrack w Lubiczu Górnym

Komunikat GOPS w sprawie 500+

W związku z sytuacją epidemiczną  w kraju i możliwością od 1 kwietnia składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego tzw. 500+ w formie papierowej, prosimy naszych mieszkańców:

 • o pobieranie wniosków ze strony internetowej www.gopslubicz.pl (otwórz) bądź bezpośrednio z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu znajdującego się pod adresem ul. Toruńska 24, bud. B Urzędu Gminy
 • wrzucanie wypełnionych wniosków  do skrzynki z napisem GOPS znajdującej się na budynku  B Urzędu Gminy
 • podawanie we wnioskach aktualnych numerów telefonów oraz adresów email w celu ułatwienia kontaktu z Państwem
 • w przypadku wystąpienia wątpliwości przy wypełnianiu wniosku prosimy o kontakt z pracownikami pod numerami telefonów: 500 280 473 oraz 506 133 337
 • osoby umówione telefonicznie będą przyjmowane w pierwszej kolejności.

Przypominamy, że nadal  jest możliwe składanie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego  drogą elektroniczną  tj. przez ePUAP, portal Empatia, PUE ZUS oraz bankowość internetową.

drukuj (Komunikat GOPS w sprawie 500+)

 • data: 2021-03-01

Śmieci posegregowane? Wywóz w ostatnią sobotę miesiąca

W najbliższą sobotę 27 lutego MPO odbiera w naszej gminie śmieci segregowane. Worki prosimy wystawić przed godziną 6 rano. Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące reklamacji nieodebranych odpadów.

 • Jeżeli odpady nie zostały zabrane w wyznaczonym dniu albo zdarzyły się inne zakłócenia dotyczące zbiórki, należy niezwłocznie złożyć reklamację (w najbliższy dzień roboczy) w Referacie Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz: e-mailowo, wysyłając wiadomość na adres go@lubicz.pl, podając swoje dane oraz adres posesji lub telefonicznie pod nr 56 621 21 28. To pracownicy tego referatu w bezpośrednim kontakcie z firmami wywożącymi odpady mogą interweniować w zgłaszanej przez Państwa sprawie. Firma na zrealizowanie reklamacji ma trzy dni robocze. Zgłoszenie po dłuższym czasie wyklucza możliwość wyjaśnienia sytuacji.
 • Najczęściej, jak wynika z naszych analiz (kontroli, ale także GPS-ów w śmieciarkach), odpady nie są zabierane z tych posesji, których właściciele na czas, czyli do godz. 6.00 rano, nie wystawiają pojemników lub worków. Firma nie ma możliwości wielokrotnego podjeżdżania pod jeden adres, ponieważ musi obsłużyć ok. 5.500 domostw.
 • Pamiętajmy także o dokładnym zawiązaniu worków. Szkło w nich nie może być potłuczone. Worek z odłamkami podczas ładowania go na samochód pęka, a odłamki szkła ranią pracowników firmy zajmującej się odbiorem odpadów.

Więcej na temat wywozu śmieci przeczytacie tutaj.

drukuj (Śmieci posegregowane? Wywóz w ostatnią sobotę miesiąca)

 • data: 2021-02-25

Urządzamy park w Złotorii

W Złotorii w lasku przy ul. 8 Marca powstaje Rodzinny Park Rekreacji i Wypoczynku. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się z niego już wiosną.

- Jestem przeszczęśliwa, że Lasy Państwowe użyczyły gminie ten teren i udało się ocalić zielone płuca Złotorii, zlokalizowane akurat przy gęstej zabudowie, na miejsce wypoczynku i spotkań dla naszych mieszkańców – mówi Barbara Kisielewska, sołtys Złotorii.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu od inicjatywy pani sołtys, która zaproponowała opracowanie koncepcji parku. Jej wykonanie opłacono z pieniędzy Funduszu Sołeckiego wyodrębnionego dla sołectw z budżetu gminy Lubicz. Mieszkańcy zdecydowali również o przeznaczeniu sołeckich środków na wyznaczenie alejek i kupno pierwszych urządzeń do parku – sześciu elementów siłowni zewnętrznej. To był nieformalny początek właśnie tworzonego parku.

Gmina sfinansuje tę inwestycje z własnego budżetu oraz funduszy europejskich przekazanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie".

W parku znajdą się: huśtawki, bujaki sprężynowe, piaskownica, linarium, tory sprawnościowe, stół do ping ponga, betonowe piłkarzyki, a także wiaty, ławki, kosze na śmieci i na psie odchody oraz nowe nasadzenia. Każdy element tej przestrzeni zostanie w nią wkomponowany z poszanowaniem wymogów lasu.

- Większość elementów parku, poza dwiema altanami, została już zamontowana, a roślinność wykonawca zasadzi do połowy kwietnia – mówi Dorota Pruszyńska p.o. kierownika Referatu Inwestycji Urzędu Gminy Lubicz.

- Dodatkowo z funduszu sołeckiego chcielibyśmy jeszcze m.in. zamontować trampolinę. Zastanawiamy się także nad monitoringiem – mówi sołtys Barbara Kisielewska.

Warto dodać, że park znajduje się w pobliżu ścieżki rowerowej Złotoria – Osiek, która w przyszłości zostanie połączona z budowaną na terenie gminy ścieżką Złotoria – Lubicz Górny, właśnie poprzez ul. 8 Marca. Będzie to zatem doskonałe miejsce postojowe na odpoczynek lub ćwiczenia na świeżym powietrzu.

drukuj (Urządzamy park w Złotorii)

 • data: 2021-02-25
 • Logotypy
 • Montaż urządzeń w parku
 • Montaż urządzeń w parku
 • W parku zamontowano już większość zaplanowanych urządzeń

Narodowy Spis Powszechny i Mieszkań 2021

1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny i Mieszkań 2021. Prezentujemy Państwu ulotkę na ten temat, a o szczegółach będziemy jeszcze informować.

drukuj (Narodowy Spis Powszechny i Mieszkań 2021)

 • data: 2021-02-25

Ostrzeżenie Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy

Zjawisko: Pył  
 
Rodzaj zagrożenia: Pył zawieszony w powietrzu  
 
Obszar: Miasto Toruń 
 
Przebieg: Prognozuje się w dniu 24.02.2021 r. przekroczenie poziomu informowania 
(ostrzegania) dla pyłu PM 10 
 
Prognozowane skutki: Pogorszenie jakości powietrza powodujące ryzyko dla mieszkańców 
miasta 
 
Zalecenia: Według informacji w załączniku do niniejszego ostrzeżenia 
 
Źródło informacji: Państwowy Monitoring Środowiska – dane z systemu monitoringu 
jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska 
 

drukuj (Ostrzeżenie Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy)

 • data: 2021-02-24

Lutowa sesja Rady Gminy Lubicz

XXVIII sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 25 lutego (czwartek) w świetlicy wiejskiej w Krobi. Radni obrady rozpoczną o godz. 12.00. Transmisję obejrzycie na żywo. 

Proponowany porządek obrad znajduje się tutaj.

Link do transmisji - tutaj.

drukuj (Lutowa sesja Rady Gminy Lubicz)

 • data: 2021-02-24

Wójt ogłosił dwa konkursy ofert

Wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz ogłasza dwa konkursy ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego oraz dla klubów sportowych.

Pierwszy to konkurs ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego prowadzonego w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021.

Szczegóły konkursu

Drugi to otwarty konkurs ofert dla klubów sportowych na dofinansowanie zadań w ramach wspierania rozwoju sportu w gminie Lubicz.

Szczegóły konkursu

Formularz oferty

Termin składania ofert: 17 marca do godz. 14.00.

drukuj (Wójt ogłosił dwa konkursy ofert)

 • data: 2021-02-24

W jakim sołectwie jest środek gminy?

Zadaliśmy sobie pytanie: gdzie w naszej gminie znajduje się jej środek? Dzięki pomocy Referatu Gospodarki Przestrzennej znamy już odpowiedź. Jaki jest Wasz typ?

W odpowiedzi na pytanie pomógł nam Sławomir Szczęśniak. Temat zbadał trzema metodami. Za każdym razem środek wypadał w okolicach skrzyżowania w Jedwabnie. Dlatego to właśnie miejsce postanowiliśmy uznać za środek gminy Lubicz.

drukuj (W jakim sołectwie jest środek gminy?)

 • data: 2021-02-19
 • Środek gminy Lubicz
 • Środek gminy znajduje się w Jedwabnie

Szkolenia online z ekspertem ZUS

Trwają zapisy na bezpłatne webinarium pod nazwą „Platforma Usług Elektronicznych, jako wygodne i bezpłatne narzędzie kontaktu z ZUS” oraz „Jak samodzielnie utworzyć potwierdzenia danych z ZUS na PUE ZUS”. 

Webinarium będzie prowadzone online, za pośrednictwem platformy Cisco Webex Meeting. Odbędzie się ono 23 lutego o godz. 10.00 oraz 24 lutego o godz. 9.00. Zapisy przyjmowane są najpóźniej na dzień przed planowanym szkoleniem.  

Aby wziąć udział w szkoleniu „Platforma Usług Elektronicznych, jako wygodne i bezpłatne narzędzie kontaktu z ZUS”, należy do 22 lutego przesłać zgłoszenie uczestnictwa na adres mailowy katarzyna.robakowska@zus.pl. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu „Jak samodzielnie utworzyć potwierdzenia danych z ZUS na PUE ZUS” mogą zapisywać się do 23 lutego, wysyłając maila na adres: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl. W treści należy wskazać datę i temat webinarium, liczbę uczestników (imiona i nazwiska), a także numer telefonu do kontaktu.

Informacja prasowa ZUS

drukuj (Szkolenia online z ekspertem ZUS)

 • data: 2021-02-19

Gminę Lubicz znajdziecie też na YouTube

Zapraszamy do subskrypcji gminnego kanału na YouTube. W tej chwili mamy na nim 11 filmów i sukcesywnie będziemy go wzbogacać o kolejne.

Na kanale Gmina Lubicz znajdziecie, m.in. film, w którym wójt Marek Nicewicz wyjaśnia tajniki gminnego budżetu na ten rok, lubicki teledysk Kamila Czeszela, czytanie ballady przez mieszkańców gminy Lubicz, migawki z akcji pomagania w pandemii, a także relacje z ostatniego Lubickiego Lata, które odbyło się w 2019 r.

>>> Kanał Gmina Lubicz na Youtube

Przypominamy także, że w marcu ubiegłego roku uruchomiliśmy Newsletter Gminy Lubicz, wysyłany raz w tygodniu.

Aby zapisać się do newslettera trzeba wprowadzić swój adres e-mail w niebieskie pole po lewej stronie witryny internetowej (w wersji mobilnej znajduje się ono pod tym tekstem), a pod otrzymaniu pierwszego e-maila potwierdzić subskrypcję, klikając w link aktywacyjny.

drukuj (Gminę Lubicz znajdziecie też na YouTube)

 • data: 2021-02-17

Boiska otwarte, świetlice nadal nie

Rząd warunkowo poluzował obostrzenia dotyczące m.in. boisk zewnętrznych. Dlatego, choć w tej chwili pogoda temu nie sprzyja, to oficjalnie od poniedziałku zdejmujemy zakaz korzystania z tych miejsc.

O zasady korzystania z boisk prosimy pytać administrujących boiskami, czyli dyrekcje szkół.

Wiemy też, że z niecierpliwością czekacie na otwarcie pumptracku w Lubiczu Górnym. Jak tylko warunki pogodowe pozwolą, to pumptrack stanie przed chętnymi otworem.

Natomiast do świąt wielkanocnych nie planujemy otwierać świetlic środowiskowych na zajęcia. Jest to spowodowane przede wszystkim troską o zdrowie seniorów. Wierzymy bowiem, że do Wielkanocy nasi najstarsi mieszkańcy zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19.

Nadal sytuacja nie jest stabilna, więc prosimy wszystkich o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa po to, byśmy jak najszybciej wszyscy mogli wrócić do normalności.

Więcej o tym co wolno, w okresie od 12 do 28 lutego, a czego nie, przeczytacie tutaj.

drukuj (Boiska otwarte, świetlice nadal nie)

 • data: 2021-02-12

Planujesz długie życie? Zbadaj się

LUX MED jeden z największych od lat realizatorów Programu Profilaktyki Raka Piersi w ślad za ogólnopolską kampanią promocyjną Ministerstwa Zdrowia pn. Planuję Długie Życie zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędzie się 17 marca w Lubiczu Górnym.

W mammografii finansowanej przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

Do badania uprawnione są panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie były leczone z powodu raka piersi a także:

 • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
 • lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji pań w Lubiczu Górnym 17 marca w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Szkole Podstawowej, ul. Piaskowa 23.

W 2021 roku po raz pierwszy z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać Panie z rocznika 1971. Zachęcamy, by nie zwlekać z decyzją o realizacji badań. Systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, pozwalając rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal 100 proc. gwarancję powrotu do zdrowia.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Ze względów bezpieczeństwa w pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy panie (dlatego należy stawić się w wyznaczonym czasie), co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą paniom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji są także środki do dezynfekcji rąk.

drukuj (Planujesz długie życie? Zbadaj się)

 • data: 2021-02-12

Lutowy numer "Gońca gminnego"

Zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku wydania "Gońca gminnego". Biuletyn jest już dostępny na naszej stronie internetowej, a w przyszłym tygodniu będzie także u Państwa w tradycyjnej formie papierowej.

W numerze m.in. informacja o tegorocznym budżecie gminy, dlaczego gmina chce zamknąć szkołę w Gronowie, podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Zakładu Gospodarki Komunalnej, o pracach wykonywanych w sołectwach, relacja z lubickiego WOŚP i wywiad z dyrektor biblioteki publicznej.

Lutowy numer "Gońca" przeczytacie tutaj.

drukuj (Lutowy numer "Gońca gminnego")

 • data: 2021-02-11

Trudne warunki pogodowe. Uważajmy na drogach i chodnikach

Trwa tegoroczna akcja zima, więc cały sprzęt jakim dysponuje Zakład Usług Komunalnych codziennie rusza na drogi, a mamy ich do utrzymania ok. 200 km.

Na terenie gminy pracują dwie równiarki, które nadają się również do odśnieżania, cztery ciągniki, dwie ciężarówki z pługami i dwie koparki. Drogi nie są posypywane solą, lecz mieszanką chlorku sodu z piaskiem, do czego wykorzystuje się m.in. maszynę „piast".

- Trzeba jednak pamiętać, że ile byśmy nie mieli sprzętu, to i tak, gdy sypie śnieg wszystkiego od razu nie odśnieżymy – mówi Alicja Konieczka z ZUK. - Obowiązuje zasada, że najpierw sprzęt wyjeżdża na drogi pierwszej i drugiej kolejności odśnieżania, a na pozostałe przychodzi czas w następnej, często dopiero kiedy opady ustają. Zdajemy sobie sprawę, że każdy, jadąc rano do pracy chciałby mieć dobre warunki, ale sytuacja pogodowa nie jest łatwa. Prosimy o zrozumienie i ostrożność.

Pamiętajmy też, że za odśnieżanie chodnika bezpośrednio przylegającego do posesji odpowiada jej właściciel. Śnieg usunięty z chodnika należy pryzmować na chodniku bezpośrednio przy krawędzi jezdni wzdłuż krawężników, w taki sposób, aby odśnieżanie chodnika nie stwarzało zagrożenia w ruchu drogowym i pieszych. Przypominamy też o konieczności usuwaniu sopli i nawisów śniegu z dachów budynków. Obowiązki te wynikają przede wszystkim  z zapisów  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

- Prosimy również o niepozostawianie zaparkowanych pojazdów na osiedlowych drogach w strefie zamieszkania poza miejscami wyznaczonymi do parkowania pojazdów, które utrudniają odśnieżanie dróg - mówi Dorota Kamińska, kierownik Referatu Gospodarki odpadami.  - W przypadku obfitych opadów śniegu będziemy również zwracać się do państwa  o ewentualne przestawienie zaparkowanych pojazdów na drogach gminnych lub parkingach celem ich prawidłowego odśnieżenia.

drukuj (Trudne warunki pogodowe. Uważajmy na drogach i chodnikach)

 • data: 2021-02-10

Gmina Lubicz ma gorące serce

Gmina Lubicz podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrała 118.242,40 zł.  Lubicka Orkiestra, dzięki zaangażowaniu sołectw, szkół, strażaków, wolontariuszy i lokalnych przedsiębiorców, w różnej formie zagrała w każdym z 17 sołectw.

Okazało się więc, że mimo pandemii zasięg Orkiestry w gminie Lubicz w tym roku był jeszcze większy niż w ubiegłym, kiedy to Lubicz wystartował w akcji po raz pierwszy pod własnym szyldem.

- Pandemia wymusiła na wszystkich nowy styl działania, ale w naszym gronie, wystarczyło rzucić hasło i już mieliśmy wiele pomysłów na to, jak zrobić tegoroczny Finał tak, aby był ciekawy i przebiegał zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami – mówi Katarzyna Gałka, szefowa lubickiego sztabu #5490.

W finałową niedzielę w gminę Lubicz wyruszyły cztery wesołe siemabusy (lubicki, złotoriański, grębocki i rogowski), odwiedzając wszystkie miejscowości gminy. Zachęcano do rodzinnych wyjść na spotkanie z wośpowym autem, gdzie można było dorzucić się do puszki i zabawić się w konkursie z nagrodami.

Odbył się także samochodowy Rajd od serca przygotowany przez Country Event oraz akcja krwiodawstwa, w której zebrano ok.15 litrów krwi. W działania w terenie najbardziej zaangażował się Kwartet od serca (sołectwa Złotoria, Grabowiec, Kopanino i Nowa Wieś), Grębocin, Krobia, Rogowo i Rogówko, a także szkoły w Lubiczu Dolnym i Lubiczu Górnym.

Poza tym Referat Promocji i Komunikacji Urzędu Gminy Lubicz wraz ze sztabem zaproponowali mieszkańcom udział w Morsowym wośpowaniu w jeziorze w Józefowie, indywidualnym Biegu dla WOŚP i Spacerze z pupilem. Dla wszystkich przygotowano specjalne pakiety. Zdjęcia opublikowane przez mieszkańców w fejsbukowych wydarzeniach stworzyły wirtualne albumy Finału dostępne na FB: Sztab Wośp Lubicz Dolny.

Część aktywności przenieśliśmy właśnie do Internetu, gdzie w niedzielę uruchomiliśmy studio live z finałem licytacji przedmiotów wcześniej prezentowanych na fanpage’u sztabu. A wieczorem oglądaliśmy tu „Światełko do nieba” przygotowane przez strażaków z gminy.

Lubicz również m.in. nagrał balladę Mickiewicza pt. „Pani Twardowska", której każdą ze zwrotek przeczytał ktoś inny – bardziej lub mniej znany mieszkaniec lub mieszkanka gminy, obowiązkowo wrzucając datek do orkiestrowej puszki. Premiera „spektaklu" odbyła się w dniu Finału. Powstał także lubicki teledysk do piosenki „Burze" w wykonaniu Kamila Czeszela, laureata opolskiego koncertu „Debiuty", zagrzewający do wośpowego działania.

Z kolei na FB Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym zobaczyliśmy muzyczny projekt zespołu Baader Meinhof oraz ich przyjaciół Sławomira Pawłowskiego i Bożeny Cieślik, którzy wspólnie stworzyli cover piosenki "Serce sercu" zespołu HA-DWA-O. Za zdobycie 300 lajków (a zdobyła więcej) jeden z lubickich przedsiębiorców z gminy zgodził się zasilić wośpową puszkę niezłą sumą.

- Pandemia wyzwoliła w nas wszystkich kreatywność i entuzjazm do czynienia dobra – mówi szefowa sztabu. – Dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w akcję: darczyńcom, zasilającym puszki i eSkarbonki oraz pomagającym przy organizacji Finału.

WIĘCEJ, m.in.:

>>> bezpośrednie relacje z Finału: FB Sztab Wośp Lubicz Dolny

>>> album na FB Lubicki Bieg dla WOŚP

>>> album na FB Morsowe wośpowanie w Józefowie

>>> album na FB Spacer z pupilem dla WOŚP

>>> ballada Mickiewicza "Pani Twardowska" w wykonaniu mieszkańców gminy [YouTube]

>>> lubicki teledysk Kamila Czeszela [YouTube; realizacja Marcin Klawiński]

drukuj (Gmina Lubicz ma gorące serce)

 • data: 2021-02-03
 • Sponsorzy Finału lubickiego WOŚP

Trwa nabór na rachmistrza spisowego

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się w dniach 1 kwietnia - 30 czerwca 2021 roku. Nabór kandydatów na rachmistrzów Urząd Gminy Lubicz prowadzi do 9 lutego. Jesteście zainteresowani?

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać rachmistrzem? I jakie będą jego zadania?

Wszystkie informacje i wniosek znajdziecie tutaj.

drukuj (Trwa nabór na rachmistrza spisowego)

 • data: 2021-02-03

Konsultacje Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej

Do 15 lutego  w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Resort zaprasza do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.

Jak zgłosić uwagi? Każdy zainteresowany ma możliwość zapoznania się z projektem PS dla WPR i zgłoszenia swojego stanowiska poprzez specjalny formularz. Dokumenty te dostępne są na stronie rządowej - tutaj

drukuj (Konsultacje Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej)

 • data: 2021-02-01

Komunikaty w sprawie odśnieżania dachów [AKTUALIZACJA]

Komunikat Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

"(...) w związku z opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny".

Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Toruniu

"Działając w imieniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Toruniu, przypominam Państwu o obowiązku - wynikającym z art. 62 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (T.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.) - zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych, w zakres czego wchodzi także obowiązek usuwania z połaci dachów obiektów (ze szczególnym naciskiem na obiekty wielkopowierzchniowe) zalegającego śniegu. Jak wskazuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego nie powinien dopuszczać do przeciążenia konstrukcji obiektu przez zalegający śnieg, a w związku z tym należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku. Organ centralny wskazuje także na zagrożenie dotyczące prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu, które mogą stwarzać ogromne zagrożenie dla osób je wykonujących a także dla samego budynku, dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

Organ pragnie przy tym podkreślić, że nie jest to jedyne zagrożenie występujące w okresie jesienno-zimowym. Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Toruniu zwraca się do Państwa o bezzwłoczne podejmowanie działań w omówionym zakresie. Organ pragnie przy tym podkreślić, że w razie natężenia zjawiska związanego ze znacznymi opadami śniegu, Inspektorzy PINB przeprowadzą (z zachowaniem wszelkich rekomendowanych zasad bezpieczeństwa w okresie panującej epidemii koronawirusa) doraźne kontrole obiektów wielkopowierzchniowych w celu ustalenia, czy właściciele i zarządcy obiektów budowlanych wypełniają obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlanego".

drukuj (Komunikaty w sprawie odśnieżania dachów [AKTUALIZACJA])

 • data: 2021-02-01

Przedsiębiorcy zwolnieni z opłaty za koncesję na alkohol

W sobotę 30 stycznia Rada Gminy Lubicz podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z należnej za rok 2021 opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w gastronomii.

Możliwość całorocznego zwolnienia z tej opłaty dały samorządom przepisy, które weszły w życie zaledwie 26 stycznia 2021 r.

– Dzięki temu mieliśmy prawo zwolnić właścicieli lokali gastronomicznych i hoteli z opłat za sprzedaż alkoholu do konsumpcji – mówi wójt Marek Nicewicz. - Postanowiliśmy więc to zrobić, aby pomóc naszym przedsiębiorcom, ponieważ zamknięcie gastronomii, z powodu pandemii, spowodowało, że branża ta codziennie notuje straty.

Uchwała musiała być jednak podjęta do 31 stycznia 2021 r., dlatego zdalna sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnej - w piątek na sobotę.

Rada przyjęła uchwałę jednogłośnie.

drukuj (Przedsiębiorcy zwolnieni z opłaty za koncesję na alkohol)

 • data: 2021-02-01

W sobotę nadzwyczajna sesja Rady Gminy Lubicz

Obrady 30 stycznia będą dotyczyć tylko jednej uchwały w sprawie zwolnienia z należnej za rok 2021 opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Początek sesji o godz. 13.00.

Możliwość całorocznego zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dały przepisy, które weszły w życie zaledwie 26 stycznia 2021 r.

– Dzięki temu mamy prawo zwolnić właścicieli lokali gastronomicznych i hoteli z opłat za sprzedaż alkoholu do konsumpcji – mówi wójt Marek Nicewicz. - Postanowiliśmy więc to zrobić, aby pomóc naszym przedsiębiorcom, ponieważ zamknięcie gastronomii, z powodu pandemii, spowodowało, że branża ta codziennie notuje straty. Uchwała musi zostać podjęta do 31 stycznia 2021 r., dlatego zawnioskowałem o zwołanie nadzwyczajnej sesji na jutro.

>>> Wniosek wójta, porządek obrad, projekt uchwały.

>>> Transmisja odbędzie się tutaj.

 • data: 2021-01-29

Nabór do Przedszkola "Chatka Puchatka"

W dniach od 8 do 26 lutego trwa składanie dokumentów do Przedszkola Publicznego "Chatka Puchatka" w Lubiczu Górnym. 

Wniosek wraz z załącznikami należy pobrać z BIP Gminy Lubicz (kliknij), czytelnie wypełnić i złożyć  w siedzibie Przedszkola Publicznego ,,Chatka Puchatka" w Lubiczu Górnym ul. Piaskowa 2 w godz. 7.30-15.30  w dni robocze. Dokumenty prosimy złożyć zgodnie z harmonogramem w dniach od 8 do 26 lutego. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 56 678 51 46.

drukuj (Nabór do Przedszkola "Chatka Puchatka")

 • data: 2021-01-29

W gminie Lubicz Orkiestra zagra z wielką mocą

Siemabusy, spacer z pupilem, morsowanie, licytacje w Internecie i wiele innych wydarzeń. Jak w dobie koronawirusa zrobić charytatywną akcję integrującą? Lubicki sztab skupiający wszystkie sołectwa gminy Lubicz postarał się, aby było radośnie i bezpiecznie.

W tamtym roku gmina Lubicz po raz pierwszy wystartowała w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy pod własnym szyldem i rozbiła bank, zbierając 133,292,01 zł.

- Pandemia wymusiła na wszystkich nowy styl działania, ale w naszym gronie, wystarczyło rzucić hasło i już mieliśmy wiele pomysłów na to, jak zrobić tegoroczny Finał tak, aby był ciekawy i przebiegał zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami – mówi Katarzyna Gałka, szefowa lubickiego sztabu #5490.

Większość aktywności trzeba było przenieść do Internetu, głównie na profil Sztab Wośp Lubicz Dolny, ale zaplanowano także bezpieczne działania w terenie.

Lubicz m.in. nagrał balladę Mickiewicza pt. „Pani Twardowska", której każdą ze zwrotek przeczytał ktoś inny – bardziej lub mniej znany mieszkaniec lub mieszkanka gminy, obowiązkowo wrzucając datek do orkiestrowej puszki. Premiera „spektaklu" odbędzie się w dniu Finału. Powstał także lubicki teledysk do piosenki „Burze" w wykonaniu Kamila Czeszela, laureata opolskiego koncertu „Debiuty", zagrzewający do wośpowego działania.

Z kolei na FB Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym można słuchać i oglądać muzyczny projekt zespołu Baader Meinhof oraz ich przyjaciół Sławomira Pawłowskiego i Bożeny Cieślik, którzy wspólnie stworzyli cover piosenki "Serce sercu" zespołu HA-DWA-O. Jeśli oryginalny post z piosenką zdobędzie 300 lajków, to jeden z lubickich przedsiębiorców z gminy zgodził się zasilić wośpową puszkę niezłą sumą.

Na lubickim FB sztabowym już od dłuższego czasu wystawiane są także przedmioty na licytacje. Ich finał będzie transmitowany w studiu live 31 stycznia od godz. 16.00. Do wygrania m.in. moneta upamiętniająca 28. Finał WOŚP, pozłacana 24-karatowym złotem, z certyfikatem oraz autografem Jurka Owsiaka, a także koszenie ogródka przez sołtysa Krobi czy ugotowanie obiadu wraz z deserem dla sześciu osób przez panie ze stowarzyszenia w Rogówku oraz dziesiątki innych rzeczy.

Poza tym gmina wraz ze sztabem zaproponowali mieszkańcom udział w kilku wydarzeniach rekreacyjnych: morsowaniu w małych grupach w jeziorze w Józefowie; indywidualnym Biegu dla WOŚP, do czego zachęca się także miłośników kijków czy rowerzystów; oraz Spacer z pupilem dla WOŚP, podczas którego należy zrobić sobie zdjęcie ze zwierzakiem. Dla wszystkich przygotowano specjalne pakiety. Zdjęcia opublikowane przez mieszkańców w fejsbukowych wydarzeniach pozwolą na ich upamiętnienie, tworząc wirtualną galerię Finału.

W finałową niedzielę w gminę Lubicz ruszą również wesołe siemabusy, odwiedzając wszystkie 17 sołectw. Gmina zachęca do rodzinnych wyjść na spotkanie z wośpowym autem, gdzie z zachowaniem bezpieczeństwa epidemicznego będzie można dorzucić się do puszki i zabawić się w konkursie z nagrodami.

W WOŚP w gminie Lubicz zaangażowało się 28 wolontariuszy wraz z pomocnikami, szkoły i sołectwa. Sztab wsparli także lokalni przedsiębiorcy. W kilku sołectwach odbędą się dodatkowe atrakcje, np. sołecki sztab w Złotorii organizuje Rajd od serca przez Złotorię, Grabowiec, Kopanino i Nowa Wieś.

- Pandemia wyzwoliła w nas wszystkich kreatywność i entuzjazm do czynienia dobra – mówi szefowa sztabu. – Dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w akcję: darczyńcom, licytującym i pomagającym przy organizacji.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi zbiórkę na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

>>> PEŁEN PROGRAM LUBICKIEGO WOŚP.

Więcej informacji znajdziecie też na FB Sztab Wośp Lubicz Dolny oraz na stronie www.lubicz.pl w zakładce WOŚP.

drukuj (W gminie Lubicz Orkiestra zagra z wielką mocą)

 • data: 2021-01-29

Wyjaśnij z ekspertem. Dyżury telefoniczne ZUS

Będzie można dowiedzieć się o ważnych zmianach dotyczących wysyłanych przez ZUS PITów za 2020 r. i na temat wsparcia w ramach Tarczy 7.0. Trwają także zapisy na bezpłatne szkolenie online dla seniorów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. Trafią one do wszystkich osób, które w zeszłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. W tym roku ZUS jednak nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Warto więc skorzystać
z  dyżuru telefonicznego z ekspertami ZUS i dowiedzieć się więcej na ten temat. Dyżur na temat nowych zasad rozliczenia podatku osób pobierających emerytury i renty odbędzie się 2 i 3 lutego. Podczas dyżuru eksperci wyjaśnią m.in.:

 • kto otrzyma z ZUS PIT 11A, a kto PIT 40A ,
 • czy osoby, które otrzymają PIT 11A muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym,
 • kto musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym,
 • zasady sporządzania i wysyłania przez ZUS PIT-ów po osobie zmarłej,
 • zmiany w realizacji wniosków o niestosowanie zmniejszenia zaliczki na podatek. 

- Eksperci będą dyżurować 2 lutego w godz. 9-12.00 pod numerem telefonu 52 34 18 704 oraz 3 lutego w godz. 9-11.00 pod numerem 502 008 688 – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Ekspert dla przedsiębiorców

Korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych i Tarcza 7.0 to temat najbliższego dyżuru telefonicznego, który odbędzie się 2 lutego.  W godz. 9-11.00 pod nr. tel.  56 450 68 86 będzie można dowiedzieć się, kiedy należy dokonać korekty dokumentu, a kiedy zrobić ponowne zgłoszenie. Eksperci wyjaśnią także jak poprawnie zmienić dane identyfikacyjne płatnika, ubezpieczonego oraz jak prawidłowo skorygować dokumenty rozliczeniowe. Z kolei w godz. 9-11.00 fachową poradę eksperta na temat wsparcia ZUS w ramach Tarczy 7.0 będzie można uzyskać pod nr. tel. 54 230 73 83. W trakcie dyżuru będzie można zapytać o zwolnienie ze składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowną wypłatę świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bezpłatne szkolenie dla seniorów

Już w najbliższą środę, 3 lutego o godz. 9.00 odbędzie się bezpłatne webinarium dedykowane dla emerytów
z rocznika 1953. W trakcie tego szkolenia eksperci ZUS omówią zasady przeliczenia emerytury, a także wyjaśnią komu i kiedy ZUS wypłaci wyrównanie. Powiedzą także, co zrobić w sytuacji, jeśli ZUS odmówi przeliczenia świadczenia. Osoby zainteresowane udziałem mogą zapisywać się do 2 lutego, wysyłając maila na adres: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl. W  treści należy wskazać datę i temat szkolenia, liczbę uczestników (imiona i nazwiska), a także numer telefonu do kontaktu.

Informacje prasowe ZUS

drukuj (Wyjaśnij z ekspertem. Dyżury telefoniczne ZUS)

 • data: 2021-01-29

Posegreguj odpady i wystaw worki

W najbliższą sobotę 30 stycznia w całej naszej gminie mamy odbiór śmieci segregowanych. Worki prosimy wystawić przed godziną 6 rano. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące reklamacji nieodebranych odpadów? Przypominamy.

 • Jeżeli odpady nie zostały zabrane w wyznaczonym dniu albo zdarzyły się inne zakłócenia dotyczące zbiórki, należy niezwłocznie złożyć reklamację (w najbliższy dzień roboczy) w Referacie Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz: e-mailowo, wysyłając wiadomość na adres go@lubicz.pl, podając swoje dane oraz adres posesji lub telefonicznie pod nr 56 621 21 28. To pracownicy tego referatu w bezpośrednim kontakcie z firmami wywożącymi odpady mogą interweniować w zgłaszanej przez Państwa sprawie. Firma na zrealizowanie reklamacji ma trzy dni robocze. Zgłoszenie po dłuższym czasie wyklucza możliwość wyjaśnienia sytuacji.
 • Najczęściej, jak wynika z naszych analiz (kontroli, ale także GPS-ów w śmieciarkach), odpady nie są zabierane z tych posesji, których właściciele na czas, czyli do godz. 6.00 rano, nie wystawiają pojemników lub worków. Firma nie ma możliwości wielokrotnego podjeżdżania pod jeden adres, ponieważ musi obsłużyć ok. 5.500 domostw.
 • Pamiętajmy także o dokładnym zawiązaniu worków. Szkło w nich nie może być potłuczone. Worek z odłamkami podczas ładowania go na samochód pęka, a odłamki szkła ranią pracowników firmy zajmującej się odbiorem odpadów.

Więcej na temat wywozu śmieci przeczytacie tutaj.

drukuj (Posegreguj odpady i wystaw worki)

 • data: 2021-01-28

Znawca rolnictwa, a prywatnie fan żużla

Mirosław Górski, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska odchodzi na emeryturę. Dziś pożegnał się z szefostwem i współpracownikami.

Mirosław Górski pracę zawodową zaczynał w obecnym Pacifiku w 1981 roku. W 1985 r. został urzędnikiem w Wydziale Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Urzędu Wojewódzkiego.

W Urzędzie Gminy Lubicz pan Mirek przepracował 32 lata. Najpierw jako inspektor ds. inwestycji, potem kierownik referatu rolnictwa i gospodarki żywnościowej, kierownik działu techniczno-inwestycyjnego, a od 2011 roku kierownik referatu rolnictwa i ochrony środowiska.

- W tym czasie miałem przyjemność poznać wielu wspaniałych ludzi, w tym sołtysów i radnych – mówi. – Od jutra sam sobie będę szefem, ale na pewno będzie mi brakowało moich cudownych koleżanek z referatu.

Na emeryturze pan Mirek zamierza poświęcać dużo czasu swoim trzem pasjom – działce, łowieniu ryb, a gdy skończy się pandemia żużlowi. 

drukuj (Znawca rolnictwa, a prywatnie fan żużla)

 • data: 2021-01-27
 • Mirosław Górski odchodzi na emeryturę. Na zdjęciu z wójtem...
 • Mirosław Górski z koleżankami z referatu

Konkurs "Zabytek Zadbany 2021"

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił nabór do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2021”, który skierowany jest do właścicieli sprawujących opiekę nad obiektami zabytkowymi w sposób godny propagowania.

Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych prac konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad przedsięwzięciem, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Konkurs nie ma charakteru finansowego, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.

Termin składania wniosków upływa 31 stycznia, a szczegółowe informacje można znaleźć - tutaj.

drukuj (Konkurs "Zabytek Zadbany 2021")

 • data: 2021-01-27

Sprawdzamy podłączenia, deklaracje i umowy

Urząd Gminy Lubicz przypomina i zachęca mieszkańców sołectwa Krobia do podłączeń swoich posesji do kanalizacji. To konieczne.

Właściciele domów mają obowiązek przyłączenia się do istniejącej kanalizacji publicznej i likwidacji szamba (zgodnie z ustawą z 13.09.96 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Wyjątek stanowią posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków.

W lutym w Krobi pojawi się komisja z urzędu, która będzie sprawdzała w jaki sposób oprowadzane są ścieki z poszczególnych domostw na następujących ulicach: Okrągła, Olszynowa, Olimpijska, Pod Dębami, Cisowa, Osikowa, Osiedlowa, Żytnia, Makowa, Poprzeczna.

Sieć oraz przyłącza do granicy działek zostały wybudowane ze środków publicznych – z budżetu gminy i dotacji unijnej, natomiast przyłączenie posesji od granicy działki do domu leży po stronie jego właściciela.

Przypominamy, że właściciel może wykonać to sam, zgodnie ze sztuką budowlaną, albo zlecić, np. lubickiemu Zakładowi Usług Komunalnych, który nadzoruje funkcjonowanie kanalizacji na terenie gminy. Bieżący odcinek przyłącza to ok. 100 zł za metr. W razie problemu z jednorazowym wyłożeniem tej kwoty zachęcamy do kontaktu z biurem tej gminnej spółki. Co istotne, ważne, aby wykonanie przyłączenia domu zgłosić do ZUK w momencie, gdy ułożona w wykopie rura jest widoczna, czyli przed zasypaniem. Inspektor ze spółki przyjedzie na odbiór w ciągu 2-4 dni (kontakt do ZUK: 56 678 53 14 w. 30, 609 599 935).

Przy okazji wizyty komisji z UG urzędnicy przyjrzą się także innym sprawom.

 • Zgodności deklaracji odpadów z liczbą mieszkańców danej posesji (sprawy można wyjaśniać pod nr tel. 56 621 21 28, Urząd Gminy Lubicz pok. nr 1).
 • Posiadaniu kompostowników - u tych osób, które je zgłosiły (nr tel. 56 621 21 28, pok. nr 1).
 • Poproszą też o przedłożenie umów i rachunków za wywóz szamba (56 621 21 28, pok. nr 1).
 • Sprawdzą również zgodność opodatkowania podatkiem od nieruchomości ze stanem faktycznym (56 621 21 09, pok. nr 27).
 • Sprawdzą także czy na domach lub bramkach w widocznym miejscu są umieszczone numery posesji i skrzynki pocztowe  – przypominamy, że akurat ten obowiązek spoczywa na ich właścicielach.

Członkowie gminnego zespołu posiadają identyfikatory i upoważnienia wójta. Uwaga – komisja nie pobiera żadnych opłat, będzie natomiast dysponować różnymi drukami dla mieszkańców.

 

drukuj (Sprawdzamy podłączenia, deklaracje i umowy)

 • data: 2021-01-27

Budujemy nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Do końca marca ma być gotowy plac zabaw, który powstanie w sąsiedztwie nowego pumptracku w Lubiczu Górnym. To ostatni etap rewitalizacji tego obszaru.

Po kilku przetargach udało się wyłonić firmę, która wybuduje plac zabaw w Lubiczu Górnym. To firma Konar ze Świecia, z którą wójt Marek Nicewicz podpisał już umowę na wykonawstwo inwestycji.

Tak, jak zapowiadaliśmy plac powstanie obok nowego pumptracku, tworząc gminne centrum rekreacji dla dzieci i młodzieży. Pisaliśmy o tym tutaj. Wyłoniony wykonawca placu zabaw ma go przygotować do końca marca, więc już wiosną najmłodsi będą mogli z niego korzystać.

Na placu znajdzie się m.in. duży zestaw zabawowy wraz ze zjeżdżalnią, huśtawki oraz linaria, pod którymi podłoże dla bezpieczeństwa będzie wyłożone gumową matą

Budowa placu zabaw w Lubiczu Górnym to ostatni etap rewitalizacji tego miejsca, która rozpoczęła się jeszcze w ubiegłej kadencji i jest finansowana ze specjalnego, na ten cel przeznaczonego programu z pieniędzy unijnych. Żadnego innego obszaru w gminie Lubicz nie wpisano w ten program, wobec czego środki, które gmina pozyskała z programu, mogły być przeznaczone wyłącznie na Lubicz Górny.

W naszej gminie mamy kilkadziesiąt placów zabaw. Na wnioski sołtysów co roku zajmujemy się naprawami albo uzupełnianiem placów o kolejne elementy. W ubiegłym roku został zmodernizowany m.in. plac zabaw w Lubiczu Dolnym, dokończenie wiosną tego roku. Modernizowany będzie także plac w centrum Gronowa. Poza tym w ubiegłym roku w sołectwie Gronowo powstały aż dwa nowe place zabaw.

drukuj (Budujemy nowoczesny i bezpieczny plac zabaw)

 • data: 2021-01-26
 • Logotypy
 • Podpisanie umowy na budowę placu zabaw w Lubiczu Górnym

WOŚP. Rozkręcamy się. Licytacje, kiermasze, wydarzenia

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia niedziela stycznia, a wraz z nią Finał WOŚP. Licytacje już trwają! Zachęcamy do zabawy w szczytnym celu. Zapraszamy też do udziału w wydarzeniu m.in. Spacerze z pupilem i innych.

Razem z lubickim sztabem i jego szefową Katarzyną Gałką, niektórymi szkołami i sołectwami dwoimy się i troimy, aby zagrać z Orkiestrą w innej, spowodowanej pandemią, formie. Wiele naszych działań przenosimy do Internetu, dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy zainteresowani byli na bieżąco.

Jak to zrobić?

Polubić i obserwować profil Sztab Wośp Lubicz Dolny (a najlepiej dodatkowo w ustawieniach obserwowania ustawić stronę jako ulubioną). 

Na sztabowym profilu już w tej chwili można licytować kilkadziesiąt wartościowych i ciekawych przedmiotów.

Więcej o tym, jak licytować (oraz link do wystawianych przedmiotów) tutaj. Codziennie dochodzą kolejne fanty.

Na fanpage’u sztabu znajdziecie też wszystkie informacje o wośpowych wydarzeniach, a potem relacje z nich.

Zapraszamy m.in. na Bieg dla WOŚP, morsowanie, do oddania krwi oraz do udziału w naszej nowej inicjatywie – specjalnie dla wszystkich miłośników zwierząt Spacerze z Pupilem dla WOŚP.

Pamiętajcie też, że w dniu Finału właśnie na Sztab Wośp Lubicz Dolny spotkamy się z Wami na żywo - od 16.00.

Pełen program Orkiestry.

 

drukuj (WOŚP. Rozkręcamy się. Licytacje, kiermasze, wydarzenia)

 • data: 2021-01-25

Uczniowie z Gronowa będą dowożeni do Grębocina

Radni gminy Lubicz podjęli wczoraj uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji, z dniem 31 sierpnia 2021 r., Szkoły Podstawowej w Gronowie. W tej chwili do gronowskiej szkoły uczęszcza 27 uczniów, czyli tylu ilu średnio stanowi jedną klasę. Dla tej grupy jest zatrudnionych 21 nauczycieli

Od sześciu lat liczba uczniów w szkole w Gronowie regularnie maleje. W roku szkolnym 2015/2016 uczyło się w niej 70 dzieci, a cztery lata później już tylko 40. W tym roku do gronowskiej podstawówki uczęszcza tylko 27 uczniów chodzących do klas II, V, VI i VIII. Istniejące oddziały liczą od 6 do 8 osób, a pozostałych klas w ogóle nie ma. Dodatkowo w przyszłym roku szkolnym liczba dzieci zmniejszy się jeszcze o odchodzących ósmoklasistów, a wtedy stan osobowy dzieci w szkole zrówna się z liczbą nauczycieli.

Wysokie koszty

Nie bez znaczenia jest także argument ekonomiczny, istotny dla samorządów zobowiązanych do dbałości o finanse publiczne. Roczny koszt kształcenia jednego ucznia w placówce znacznie przewyższa wydatki ponoszone na ten cel w pozostałych pięciu szkołach gminy Lubicz. W 2019 r. w Gronowie wyniosły one aż 23,3 tys. zł. W szkole w Młyńcu Pierwszym to 14  tys. zł, w Grębocinie, Lubiczu Dolnym i Lubiczu Górnym 10-12 tys. zł, a w Złotorii 8,7 tys. zł (rocznie na jednego ucznia).

- O planach związanych z reorganizacją szkoły rozmawiamy od roku – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. - Sytuacja szkoły w Gronowie na bieżąco jest omawiana z kuratorium. W tej sprawie odbyło się wiele spotkań. Podejmowaliśmy różnorodne próby ratowania placówki, jak chociażby wdrożenie kolejnego programu naprawczego, aktywizacji rodziców z sołectwa, założenia szkoły stowarzyszeniowej, co także nie zyskało aprobaty rodziców i uruchomienie przedszkola jako naturalnego sposobu odbudowania społeczności uczniowskiej. Niestety, bez pożądanego efektu.

Troska o jakość nauczania

Niewielka liczebność oddziału nie jest też korzystna dla uczniów, często uniemożliwia stosowanie metod aktywizujących i innych atrakcyjnych dla dziecka sposobów nauki wymagających większej liczby uczniów np. gry, praca zespołowa. W tak małych klasach trudniej nauczyć się funkcjonowania i pracy w grupie czy nawiązywania przyjaźni, a także dostosowania do nowych sytuacji na dalszych etapach kształcenia.

Wąska stała kadra - zaledwie  sześciu nauczycieli w pełnym wymiarze, ponieważ pozostałych 15 pracuje tylko na cząstki etatów i posiada zobowiązania także w innych szkołach - uniemożliwia zapewnienie zastępstwa z konkretnego przedmiotu. To zaś może wpłynąć na wyniki nauczania młodzieży na kolejnych poziomach edukacji.

Rodzice wybierają inne szkoły

Co istotne, mała liczba uczniów w szkole w Gronowie nie jest spowodowana niewielką grupą uczniów w tej miejscowości. W tej chwili do gronowskiej szkoły z możliwych 96 dzieci uczęszcza zaledwie 27 (czyli 28 proc.) To oznacza, że większość mieszkańców z obwodu szkoły (72 proc.) podjęło już decyzję o przeniesieniu dzieci do innych placówek. Aż 39 dzieci z Gronowa uczy się w Turznie (w gm. Łysomice), 5 w Młyńcu Pierwszym, a 25 dojeżdża do Grębocina.

To właśnie w Grębocinie gmina chce zapewnić gronowianom możliwość kontynuowania nauki po likwidacji szkoły w ich miejscowości. Od strony organizacyjnej zmiana ta nie spowoduje zwiększenia liczby oddziałów planowanych na rok 2021/2022 w Grębocinie.

Dobra baza, szeroka oferta

- Przeniesienie 21 uczniów z Gronowa zostanie zabezpieczone z wszelkich możliwych stron, m.in. dzieci uczęszczające teraz do tej samej klasy nie zostaną rozdzielone – zapewnia wójt Marek Nicewicz. Oczywiście gmina zapewni im odpowiedni transport z opieką. W celu właściwej adaptacji gronowskich dzieci w szkole w Grębocinie zostanie zorganizowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Planowane jest przygotowanie zajęć integrujących uczniów z Gronowa z uczniami ze szkoły w Grębocinie. Uczniowie przeniesieni do tej szkoły będą mieli zapewnioną również opiekę świetlicową z atrakcyjnymi zajęciami w czasie oczekiwania na autobus i możliwość dożywiania w stołówce szkolnej z ciepłym posiłkiem. Władze gminy zapewniają także, że w Grębocinie na dzieci czekają lepsze warunki kształcenia, wychowania oraz aktywności artystycznej, społecznej oraz fizycznej.

W Szkole Podstawowej w Grębocinie są realizowane dodatkowe programy i projekty edukacyjne. Placówka jest dostosowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych (winda i podjazdy). Obiekt posiada też bardzo dobrą bazę dydaktyczną do realizacji nowej podstawy programowej oraz nowoczesne i dobrze wyposażone klasopracownie, dwie sale gimnastyczne, siłownię zewnętrzną i wewnętrzną oraz plac zabaw. Dzieci z Gronowa będą mogły korzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, jak: kółko teatralne, redakcyjne, rękodzielnicze, szachowe, plastyczne, matematyczno-logiczne, chór, zespół muzyczny, zajęcia sportowe. W Grębocinie prężnie działa Samorząd Uczniowski wraz Kołem Wolontariatu.

Co jeszcze?

W ramach procesu tej trudnej dla wszystkich zmiany związanej z przeniesieniem gronowskich uczniów, ich rodzicom będzie udostępniony specjalny numer telefonu do szybkiego rozwiązywania ewentualnych problemów. Zostaną oni także zapoznani z placówką i pedagogiem szkolnym, na którym spocznie zadanie szczególnej opieki nad dziećmi z Gronowa. Natomiast dla nauczycieli z Gronowa, w porozumieniu z nauczycielskimi związkami zawodowymi, władze gminy przygotują alternatywne propozycje pracy.

Z kolei budynek po Szkole Podstawowej w Gronowie będzie wykorzystany na potrzeby społeczności tego sołectwa. W jego części pozostanie 10-godzinne przedszkole, które stanie się filią gminnego przedszkola „Chatka Puchatka” z możliwością jego rozszerzenia o kolejne oddziały. Część obiektu gmina zaadoptuje na potrzeby Centrum Wsparcia Seniora. Poza tym do budynku szkoły, z piwnicy prywatnego domu, będzie przeniesiona filia biblioteki gminnej, z możliwością organizowania spotkań środowiskowych. Obiekt szkolny stanie się także miejscem spotkań KGW Gronowo oraz innych stowarzyszeń, pełniąc w części funkcję świetlicy.

- Przygotowując się do podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji szkoły wcześniej dogłębnie przeanalizowaliśmy sytuację. Liczby i fakty mówią za siebie. Choć rozumiem, że może to być trudne do zaakceptowania dla rodziców dzieci z Gronowa, to po prostu nie ma sensu utrzymywać szkoły, w której liczba uczniów zrówna się liczbie nauczycieli – mówi Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz.

drukuj (Uczniowie z Gronowa będą dowożeni do Grębocina)

 • data: 2021-01-22

Rada Gminy Lubicz przyjęła budżet na 2021 rok [FILM]

Wydatki gminy Lubicz w tym roku wyniosą ponad 115 mln zł. Czy to oznacza, że można je rozdzielić dowolnie? – Nie można, tak naprawdę do dyspozycji mamy niecałe 25,5 mln zł – mówi wójt Marek Nicewicz. Dlaczego?

21 stycznia Rada Gminy Lubicz podjęła uchwałę w sprawie tegorocznego budżetu gminy z dochodami 118 182 206 zł i wydatkami 115 224 447 zł. Nadwyżka w wysokości 2 957 759 zł zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów.

- Mimo, że wydatki wyglądają imponująco, to tak naprawdę kwota, którą możemy z nich samodzielnie rozdzielić wynosi dokładnie 25 496 450 zł – mówi wójt Marek Nicewicz. – Pozostałe ¾ budżetu, to pieniądze, które do nas trafiają głównie z dotacji i subwencji oraz na pokrycie zadań zleconych, czyli z przeznaczeniem na konkretne cele. Wpływają oficjalnie do budżetu, a za chwilę przekazujemy je dalej, np. na oświatę i pomoc społeczną.

Oświata jest największą pozycją wynoszącą 32,5 proc. budżetu. To przeszło 37 mln zł. Drugim tego typu wydatkiem jest pomoc społeczna zajmująca 29 proc. budżetu, a więc przeszło 33 mln zł.

Trzecim z kolei wydatkiem, ale dopiero pierwszym, o którym w pełni decyduje gmina są inwestycje. W tym roku Lubicz wyda na nie 13,5 proc. budżetu, czyli prawie 15,5 mln zł. Najważniejsze to: budowa kanalizacji w Lubiczu Górnym, Lubiczu Dolnym i Krobi, budowa dróg - np. ul. Toruńskiej w Grębocinie, budowa sali gimnastycznej dla szkoły w Lubiczu Dolnym oraz przebudowa remizy OSP w Złotorii.

Utrzymanie dróg i oświetlenia pochłania 7 proc. budżetu, a „pozostałe wydatki” to szeroki „worek”, w którym mamy m.in. dopłaty dla mieszkańców do wody i ścieków, rezerwa budżetowa na sytuacje kryzysowe, wszystkie koszty ochrony środowiska, wydatki związane z funkcjonowaniem biura rady i sołectw, geodeci, operaty szacunkowe, plany zagospodarowania czy odszkodowania za przejęcia gruntów.

Inne zakresy zadań przedstawiamy na wykresie. Warto zaznaczyć, że stanowiący 0,6 proc., czyli 681 tys. zł fundusz sołecki, to tylko te pieniądze, które mieszkańcy rozdzielają sami podczas wrześniowego zebrania wiejskiego. Pozostałe wydatki w sołectwach znajdują się w innych kawałkach widocznego na grafice tortu.

- Tegoroczny budżet to budżet zrównoważony – mówi wójt Marek Nicewicz. – Nie planujemy w tym roku deficytu. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja w związku z pandemią jest trudna, a budżet gminy w dużej części składa się z pieniędzy, które otrzymujemy z budżetu państwa. Dlatego tak naprawdę nie mamy żadnej pewności, że nasze prognozy staną się faktem. Także na naszym terenie mogą zdarzyć się różne sytuacje związane z organizacją i logistyką zaplanowanych zadań. Chciałbym jednak podkreślić, że zrobimy wszystko, aby działać jak najsprawniej i realizować nasze pomysły. Zresztą każdy, kto obserwuje pracę gminy, choćby śledząc naszą stronę internetową czy „Gońca gminnego”, to doskonale wie, że mimo pandemii, z zachowaniem reżimu sanitarnego, działaliśmy cały czas, budując, remontując, modernizując czy przygotowując dokumentację przyszłych inwestycji.

>>> Szczegółowo rozpisane tegoroczne dochody i wydatki znajdziecie w uchwale budżetowej z 21.01.21 r.

>>> BUDŻET GMINY NA 2021 ROK [FILM NA YOUTUBE]

drukuj (Rada Gminy Lubicz przyjęła budżet na 2021 rok [FILM])

 • data: 2021-01-22
 • Dochody 118 182 206 zł; Wydatki 115 224 447 zł; Nadwyżka 2...
  Dochody 118 182 206 zł;
  Wydatki 115 224 447 zł;
  Nadwyżka 2 957 759 zł na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów
 • Wydatki: 115.224.447 zł 1. Oświata 32,5 proc. 2. Pomoc...
  Wydatki: 115.224.447 zł
  1. Oświata 32,5 proc.
  2. Pomoc społeczna 29 proc.
  3. Inwestycje 13,5 proc.
  4. Utrzymanie dróg, oświetlenie 7 proc.
  5. Administracja 5 proc.
  6. Gospodarka odpadami 3,2 proc.
  6. Transport publiczny 2,5 proc.
  7. Kultura, sport, turystyka, rekreacja, promocja, zabytki 1,4 proc.
  7. Fundusz sołecki 0,6 proc.
  8. Pozostałe wydatki 5,3 proc.

Uwaga! Dział Świadczeń Rodzinnych zamknięty

Pilne! Dział Świadczeń Rodzinnych GOPS (mieszczący się w budynku B urzędu w Lubiczu Dolnym) od teraz z powodu kwarantanny pracowników jest zamknięty do odwołania.

Ważne - wszystkie świadczenia będą wypłacane zgodnie z harmonogramem.

W sprawach niecierpiących zwłoki można kontaktować się pod nr tel. 500 280 473.

drukuj (Uwaga! Dział Świadczeń Rodzinnych zamknięty)

 • data: 2021-01-21

Decyzje podatkowe dostarczy "Lubiczanka"

Informujemy, że w związku z sytuacją epidemiczną decyzje podatkowe na 2021 rok będą doręczane mieszkańcom gminy Lubicz - wyłącznie przez pracowników Spółdzielni Socjalnej „Lubiczanka”.

Pracownicy „Lubiczanki” podczas roznoszenia korespondencji będą ubrani w żółte kamizelki.

Przypominamy, że coroczne decyzje ustalające wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym to przesyłki polecone za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, dlatego wymagany jest podpis adresata i data dokonanego doręczenia.

W przypadku braku możliwości skutecznego doręczenia decyzji podatkowej, zostanie ona złożona do odbioru w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Lubiczanka” przy ul. Toruńskiej 36A w Lubiczu Dolnym.

Podajemy nr telefonów, pod którymi można uzyskać informację w sprawie nieodebranego pisma:

+ 48 602 465 922

+ 48 730 203 234

Spółdzielnia Socjalna „Lubiczanka” jest operatorem pocztowym na podstawie koncesji nr B-00517 z dnia 03.03.14 r. z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Urząd Gminy Lubicz informuje również, że w celu skrócenia czasu doręczenia Państwu corocznych decyzji podatkowych - w roku 2021 decyzje podatkowe w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym wysyłane przez Referat Podatkowy Urzędu Gminy Lubicz, zamiast odręcznego podpisu będą zwierały nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do jej wydania.

Rozwiązanie takie dopuszcza obowiązujący przepis  art. 210 § 1a Ordynacji podatkowej w brzmieniu:

„Decyzja w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości, podatku rolnym lub podatku leśnym, w tym w formie łącznego zobowiązania pieniężnego, sporządzana z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, może zamiast podpisu własnoręcznego osoby upoważnionej do jej wydania, zawierać podpis mechanicznie odtwarzany tej osoby lub nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do jej wydania.”

Decyzje podatkowe opatrzone powyżej opisanym nadrukiem mają taki sam walor ważności, jak decyzje podpisywane odręcznie dotychczas i posiadają wszystkie wymagane prawem elementy (patrz: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2017r. sygn. : II FSK 1199/17).

drukuj (Decyzje podatkowe dostarczy "Lubiczanka")

 • data: 2021-01-20

Realizacja działań priorytetowych Rewiru Dzielnicowych w Lubiczu

Na prośbę kierownika Rewiru Dzielnicowych w Lubiczu publikujemy komunikat o podejmowanych działaniach mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w naszej gminie.

„W związku z wdrożonymi planami priorytetowymi dzielnicowych Rewiru Dzielnicowych w Lubiczu Komisariatu Policji w Dobrzejewicach realizowanych w kolejnym okresie czasu 01 styczeń 2021r. – 30 czerwiec 2021r.  tj.:

1) wyeliminowanie zagrożenia niestosowania się przez kierujących do oznakowania (znak zakaz zatrzymywania się „B-36”) w miejscowości Lubicz Dolny ulica Dworcowa, skrzyżowanie z ulicą Toruńską.

2) wyeliminowanie zagrożenia niestosowania się przez kierujących do oznakowania (znak zakaz wjazdu „B-2”) w miejscowości Złotoria ulica Ciechocińska z kierunku ulicy 8 Marca.

3)  wyeliminowanie zagrożeń spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym oraz dewastacji mienia w rejonie zlokalizowanego amfiteatru w miejscowości Lubicz Górny ul. Handlowa (dalsza realizacja działań priorytetowych poprzedniego okresu ).

4) wyeliminowanie zagrożeń spożywania alkoholu, rozpalania ognisk w miejscu do tego nieprzeznaczonym oraz nielegalnego połowu ryb na terenie jeziora Józefowo”.

Za naruszanie obowiązującego prawa grożą konsekwencje.

drukuj (Realizacja działań priorytetowych Rewiru Dzielnicowych w Lubiczu)

 • data: 2021-01-20

Twoja krew może pomóc innym

30 stycznia w godz. 10-13 w Lubiczu Dolnym będzie można oddać krew. Krwiobus stanie na parkingu przy Urzędzie Gminy Lubicz. Tak, jak w ubiegłym roku to jedno z działań w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Kto może oddać krew?

drukuj (Twoja krew może pomóc innym)

 • data: 2021-01-20

Dyżur telefoniczny i szkolenie online

Jeśli masz wątpliwości dotyczące m.in. zasad sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych, to możesz wyjaśnić je w rozmowie z ekspertem ZUS lub zapisać się na szkolenie dotyczące elektronicznych form komunikacji.

W najbliższą środę, 20 stycznia eksperci ZUS będą udzielać porad telefonicznie. Zainteresowani mogą liczyć na pomoc ekspertów w sprawach dotyczących świadczeń chorobowych, małego ZUS-u plus, ustalania wysokości emerytury dla osób z rocznika 1953 czy zasad sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych. W godz. 9 - 10.00 dzwoniąc pod nr. tel. 502 008 497, będzie można dowiedzieć się, jak sporządzić dokumenty ubezpieczeniowe i rozliczać składki. Z kolei w godz. 9 - 11 odbędą się trzy dyżury telefoniczne: 

 • pod nr. tel. 56 450 69 72 eksperci wyjaśnią jak wyliczyć świadczenie chorobowe przy zbiegu nieobecności związanej z kwarantanną, izolacją i zwolnieniem lekarskim.
 • na pytania, kto może skorzystać z małego ZUS-u plus i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu, eksperci będą odpowiadać pod nr. tel. 56 610 94 42.
 • o przeliczenia emerytury dla osób z rocznika 1953 będzie można pytać pod nr. tel. 56 498 35 81.

Z kolei 22 stycznia w godz. 9-11.00, dzwoniąc pod nr. tel. 54 2886158, będzie można dowiedzieć się, kto jest uprawniony do renty rodzinnej, jaka jest jej wysokość, czy można z niej zrezygnować. Eksperci wyjaśnią także zasady i warunki przyznania renty rodzinnej, a także, w jakich sytuacjach renta rodzinna może być zawieszona lub zmniejszona – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Subkonto w ZUS - ogólne zasady dziedziczenia, to temat dyżuru eksperckiego, który odbędzie się 27 stycznia w godz. 9-11.00 pod nr. tel. 56 54 230 73 80. Podczas dyżuru eksperci wyjaśnią m.in.:

 • jak sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki na ubezpieczenia społeczne,
 • czym różni się konto emerytalne w ZUS od subkonta i jak najsprawniej wyliczyć przyszłą emeryturę.

Oddział ZUS w Toruniu zaprasza na dwa bezpłatne szkolenia online, które odbędą się za pośrednictwem Cisco Webex Meeting. Szkolenia dotyczyć będą elektronicznych form komunikacji z ZUS oraz prawidłowego wypełniania wniosku o rozłożenie zaległości na raty. Pierwsze szkolenie „Elektroniczne formy komunikacji z ZUS” odbędzie się 27 stycznia o godz. 9.00.  W trakcie tego szkolenia, będzie można dowiedzieć się m.in. co to jest PUE i dlaczego warto mieć swój profil na tej platformie.  Z kolei szkolenie „Jak wypełnić i uzasadnić wniosek o rozłożenie zaległości na raty” odbędzie się 28 stycznia o godz. 9.00 - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Osoby zainteresowane udziałem mogą zapisywać się odpowiednio do 26 i 27 stycznia, wysyłając maila na adres: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl. W  treści należy wskazać datę i temat szkolenia, liczbę uczestników (imiona i nazwiska), a także numer telefonu do kontaktu.

Informacja prasowa ZUS

Więcej www.zus.pl.

drukuj (Dyżur telefoniczny i szkolenie online)

 • data: 2021-01-19

XXVI sesja Rady Gminy Lubicz

Jak zostanie rozdzielony tegoroczny budżet gminy? W czwartek 21 stycznia radni będą głosować m.in. na nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na 2021 rok. Sesja odbędzie się o godz. 12.00 w świetlicy wiejskiej w Krobi.

Program sesji znajduje się w załączniku.

Bezpośrednia transmisja tutaj.

drukuj (XXVI sesja Rady Gminy Lubicz)

 • data: 2021-01-18

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego  

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej składa się do wójta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów. Każdy rolnik, który w tym roku chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. 

Stawka zwrotu tego podatku została ustalona  w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

Terminy składania wniosków :

 • od 1 lutego 2021 r do 1 marca 2021 r. wraz z fakturami VAT ( lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.
 • w terminie  od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r.  wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami ) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2021 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2021 r. wynosi: 100,00 zł * ilość ha użytków rolnych oraz 30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Pieniądze  wypłacane będą w terminach:

 • 1-30 kwietnia 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
 • 1-29 października  2021 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

na rachunek bankowy podany we wniosku

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego składa się w siedzibie Urzędu Gminy w Lubiczu, ul. Toruńska 21, Lubicz Dolny.

 

drukuj (Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego  )

 • data: 2021-01-14

Pozbądź się szkodliwego azbestu

Urząd Gminy Lubicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.

Uruchomienie programu pod nazwą „Program priorytetowy AZBEST 2021” jest uzależnione od pozyskania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wnioski należy składać – na formularzu, który można pobrać tutaj – w terminie od 15 stycznia do 15 lutego 2021 roku:

1) bezpośrednio w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Lubicz, od poniedziałku do piątku, w godzinach przyjmowania interesantów;

2) pocztą na adres Urzędu Gminy Lubicz, ul. Toruńska 21, 87-162 Lubicz Dolny, z  dopiskiem na kopercie „DOFINANSOWANIE AZBEST” (decyduje data wpływu korespondencji do Urzędu);

3) drogą elektroniczną poprzez elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (EPUAP) po podpisaniu certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.

Złożony wniosek powinien zawierać następujące załączniki:

 1. Kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości;
 2. Kopię zgłoszenia robót w Starostwie Powiatowym;
 3. Zaświadczenie o pomocy de minimis – (druk do pobrania w Urzędzie Gminy Lubicz - pokój nr 1, lub na stronie internetowej urzędu).

Z darmowego odbioru azbestu mogą skorzystać mieszkańcy, których posesje są ujęte w „Bazie azbestowej zawierającej informację z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest”.

Z uwagi na ograniczone środki decyduje kolejność zgłoszeń. Wnioski niekompletne i złożone po terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami - Urząd Gminy Lubicz, pok. nr 1, e-mail go@lubicz.pl, nr tel. 56 621 21 28.

drukuj (Pozbądź się szkodliwego azbestu)

 • data: 2021-01-12

Uwaga na zjazd w Lubiczu Dolnym za wiaduktem

Wjazd na ul. Kasztanową w Lubiczu Dolnym ze starej DK nr 10, czyli obecnie Toruńskiej, stwarza niebezpieczne sytuacje, dlatego od jutra nie będzie już możliwy.

Jesienią ubiegłego roku, na czas odbudowy nawierzchni ulic po kanalizacji, na byłej krajówce pojawiła się przerywana linia, po to, aby w czasie inwestycji ułatwić dojazd na tzw. osiedle leśne.

Na prośbę mieszkańców gmina sondowała jednak możliwość pozostawienia zjazdu na stałe. Okazuje się to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Biuro projektowe, do którego zwróciliśmy się z zapytaniem odpowiedziało, że zjazd znajduje się jeszcze w terenie niezabudowanym (przed tablicą z nazwą miejscowości), gdzie dopuszczona prędkość wynosi 90 km na godzinę. Problemem jest również fakt, że w bliskiej odległości znajduje się także wiadukt, który ogranicza widoczność.

Projektant zwraca też uwagę na fakt, że na drodze klasy G (a tak nadal jest oznaczona ul. Toruńska) odstępy między skrzyżowaniami powinny być w określonych odstępach. Przy czym na drodze takiej klasy należy ograniczyć także liczbę i częstość zjazdów przez zapewnienie dojazdu z innych dróg niższych klas lub dodatkowej jezdni.

Zatem wyjazd z ul. Kasztanowej na ul. Toruńską powinien odbywać się przy ul Leśnej.

Natomiast dzisiaj na ul. Wiejskiej w Krobi na wniosek sołtysa i rady sołeckiej zamontowano podwójny próg zwalniający. Jutro na tej samej ulicy będzie montowany drugi próg. Zakup sfinansowano z funduszu sołeckiego Krobi.

drukuj (Uwaga na zjazd w Lubiczu Dolnym za wiaduktem)

 • data: 2021-01-11
 • Wjazd i wyjazd w tym miejscu, tuż za wiaduktem w Lubiczu...
 • Wjazd na Kasztanową w Lubiczu Dolnym powinien odbywać się...
 • Nowy próg zwalniający w Krobi

Druhowie z Młyńca Pierwszego zyskali nowy sprzęt

Ochotnicza Straż Pożarna w Młyńcu Pierwszym wzbogaciła się o nowy sprzęt warty 20 tys. zł. To m.in. piły spalinowe, prądownica, wąż, radiotelefon, kamizelki asekuracyjne, parawan i torba z wyposażeniem ratunkowym.

Straż w Młyńcu Pierwszym doposażono dzięki pozytywnie rozpatrzonemu wnioskowi, który Urząd Gminy Lubicz złożył do Funduszu Sprawiedliwości z inicjatywy druha z młynieckiej jednostki Janusza Wojciechowskiego.

8 stycznia wójt Marek Nicewicz przekazał sprzęt prezesowi Wiesławowi Wrzesińskiemu i naczelnikowi Jackowi Koźlikowskiemu.

- To sprzęt bardzo potrzebny straży, ale mam nadzieję, że będzie jak najmniej wykorzystywany, bo za każdym jego użyciem kryje się ludzka tragedia - mówił wójt.

W wydarzeniu uczestniczyli również przewodniczący rady gminy Zbigniew Barcikowski, Janusz Wojciechowski oraz Adam Galus, dyrektor biura poselskiego Mariusza Kałużnego.

O doposażeniu OSP z naszej gminy szerzej pisaliśmy pod tym linkiem tutaj

drukuj (Druhowie z Młyńca Pierwszego zyskali nowy sprzęt)

 • data: 2021-01-11
 • Logotypy
 • Przekazanie sprzętu OSP Młyniec Pierwszy
 • Przekazanie sprzętu OSP Młyniec Pierwszy
 • Przekazanie sprzętu OSP Młyniec Pierwszy

Kostka na gwiezdnej ulicy w Grabowcu

Gmina Lubicz zakończyła przebudowę ul. Obi-Wana Kenobiego w Grabowcu. Inwestycja została dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych.

W Grabowcu istnieje ulica Obi-Wana Kenobiego (postaci z "Gwiezdnych Wojen" George'a Lucasa). Uchwałę w tej sprawie na wniosek mieszkańców Rada Gminy Lubicz podjęła 30 grudnia 2004 r. Wówczas była to prawdopodobnie jedyna na świecie ulica z taką nazwą.

Droga miała nawierzchnię gruntową utwardzoną tłuczniem wapiennym. W tej kadencji zyskała nowy wygląd.

Teraz to ulica o nawierzchni z kostki betonowej oraz poboczach o szerokości 0,75 m na odcinku o długości 400 m. Zbudowano także zjazd z drogi wojewódzkiej i indywidualne zjazdy na posesje, przy których ułożono również chodniki.

Inwestycja warta ponad 580 tys. została  dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 290 tys. zł.

drukuj (Kostka na gwiezdnej ulicy w Grabowcu)

 • data: 2021-01-11
 • Logotyp
 • Przebudowa ulicy Obi-Wana Kenobiego w Grabowcu
 • Przebudowa ulicy Obi-Wana Kenobiego w Grabowcu
 • Przebudowa ulicy Obi-Wana Kenobiego w Grabowcu

Gdzie zaszczepisz się przeciwko Covid-19? [Aktualizacja 3]

Jak informuje rząd, od 15 stycznia można wyrazić chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19, a dla osób powyżej 80. roku życia tego dnia rusza rejestracja. W naszej gminie szczepionkę otrzymacie w ośrodku zdrowia w Lubiczu Górnym.

Jak zgłosić się do zaszczepienia? Ministerstwo Zdrowia w tej chwili, czyli tuż przed uruchomieniem zapisów, proponuje:

 • specjalną infolinię - 989,
 • formularz, który znajdziecie tutaj

 Jeśli skończyłeś 70 lat, nie musisz wypełniać formularza zgłoszenia. Twoja rejestracja rusza:

 • 15 stycznia: dla osób, które ukończyły 80 lat
 • 22 stycznia: dla osób, które ukończyły 70 lat

Zarejestrujesz się:

Zaszczepić można się w dowolnym punkcie w całej Polsce. Obie dawki trzeba jednak przyjąć w tym samym miejscu. Powtórzenie procesu nastąpi po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Do Narodowego Program Szczepień z naszej gminy zgłosiły się:

 • LECZNICE CITOMED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Lubicz Górny, ul. Paderewskiego 3, tel. 56 674 49 30

Jak dowiedzieliśmy się 14 stycznia, "Moja Przychodnia" w Grębocinie nie będzie jednak szczepić.

Ważne! Decyzją wojewody wójt gminy Lubicz został zobowiązany do realizacji zadania pn. transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko SARS-CoV-2, w tym osób niepełnosprawnych.

Osoby, o których mowa muszą być mieszkańcami gminy Lubicz oraz spełniać następujące kryteria:

a) posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;

b) posiadać obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień,

Szczegółowe informacje na temat organizacji przez gminę Lubicz transportu do punktu szczepień można uzyskać u koordynatora gminy Lubicz ds. szczepień Anny Szatkowskiej pod nr tel. 609 707 168.

Uwaga! W związku z częstymi zmianami związanymi m.in. z korektą poszczególnych grup przypisanych do etapów szczepień czy też zapisami na szczepienia, prosimy o śledzenie tego tematu na stronie rządowej, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje:

www.gov.pl/web/szczepimysie

drukuj (Gdzie zaszczepisz się przeciwko Covid-19? [Aktualizacja 3])

 • data: 2021-01-07

Porządki w kanalizacji i nie tylko

Urząd Gminy Lubicz przypomina i zachęca mieszkańców Złotorii do podłączeń do kanalizacji. Szczególnie tam, gdzie od kilkunastu miesięcy jest podłączona sieć.

Minął rok od wybudowania kanalizacji w części ulic Złotorii. To oznacza, że właściciele leżących przy nich domów mają obowiązek likwidacji szamba i przyłączenia się do kanalizacji publicznej (zgodnie z ustawą z 13.09.96 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Wyjątek stanowią posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków. Urząd Gminy Lubicz przypominał o tym ostatnio np. w ulotkach, które trafiły do domów w Złotorii.

W przyszłym tygodniu w Złotorii pojawi się komisja z urzędu, która będzie sprawdzała w jaki sposób oprowadzane są ścieki z poszczególnych domostw.

Sieć oraz przyłącza do granicy działek zostały wybudowane ze środków publicznych – z budżetu gminy i dotacji unijnej, natomiast przyłączenie posesji od granicy działki do domu leży po stronie jego właściciela.

Przypominamy, że właściciel może wykonać to sam, zgodnie ze sztuką budowlaną, albo zlecić, np. lubickiemu Zakładowi Usług Komunalnych, który nadzoruje funkcjonowanie kanalizacji na terenie gminy. Bieżący odcinek przyłącza to ok. 100 zł za metr. W razie problemu z jednorazowym wyłożeniem tej kwoty zachęcamy do kontaktu z biurem tej gminnej spółki. Co istotne, ważne, aby wykonanie przyłączenia domu zgłosić do ZUK w momencie, gdy ułożona w wykopie rura jest widoczna, czyli przed zasypaniem. Inspektor ze spółki przyjedzie na odbiór w ciągu 2-4 dni (kontakt do ZUK: 56 678 53 14 w. 30, 609 599 935).

Przy okazji wizyty komisji z UG urzędnicy przyjrzą się także innym sprawom.

 • Zgodności deklaracji odpadów z liczbą mieszkańców danej posesji (sprawy można wyjaśniać pod nr tel. 56 621 21 28, Urząd Gminy Lubicz pok. nr 1).
 • Posiadaniu kompostowników - u tych osób, które je zgłosiły (nr tel. 56 621 21 28, pok. nr 1).
 • Poproszą też o przedłożenie umów i rachunków za wywóz szamba (56 621 21 28, pok. nr 1).
 • Sprawdzą również zgodność opodatkowania podatkiem od nieruchomości ze stanem faktycznym (56 621 21 09, pok. nr 27).
 • Sprawdzą także czy na domach lub bramkach w widocznym miejscu są umieszczone numery posesji i skrzynki pocztowe  – przypominamy, że akurat ten obowiązek spoczywa na ich właścicielach.

Członkowie gminnego zespołu posiadają identyfikatory i upoważnienia wójta. Uwaga – komisja nie pobiera żadnych opłat, będzie natomiast dysponować różnymi drukami dla mieszkańców.

drukuj (Porządki w kanalizacji i nie tylko)

 • data: 2021-01-05

Gospodarka odpadami w 2021 roku

W tym roku nie zmieni się stawka za wywóz odpadów, która ponownie będzie wynosić miesięcznie od osoby 19 zł za śmieci segregowane. 

Taka stawka wynika wprost z ponoszonych kosztów. Gmina nie zarabia na śmieciach, ale także nie może do nich dokładać.

Od 2020 roku wszyscy mieszkańcy powinni segregować śmieci. Mniejszą niż standardowa stawkę, czyli 18 zł miesięcznie od osoby, mogą zapłacić kompostujący bioodpady w kompostowniku przydomowym. Chcąc skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty należy złożyć nową deklarację.

Mieszkańców, którzy nie przestrzegają zasad segregacji gmina jest zmuszona obciążyć wyższą opłatą stanowiącą dwukrotność podstawowej kwoty, czyli 38 zł, które zostanie pomnożone przez liczbę osób w gospodarstwie domowym (za każdy miesiąc nie wypełnienia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny).

Przypominamy, że bioodpady obecnie są odbierane we wszystkich porach roku, według częstotliwości ustalonej dla poszczególnej zabudowy jednorodzinnej. W ubiegłym roku nastąpiło też zwiększenie częstotliwości odbioru niesegregowanych (zmieszanych) śmieci komunalnych dla jednorodzinnej zabudowy rozproszonej na wszystkie miejscowości gminy - raz w tygodniu, przez trzy miesiące (czerwiec – sierpień). Zwiększyliśmy także częstotliwości odbioru bioodpadów i niesegregowanych odpadów komunalnych dla zabudowy wielolokalowej.

W Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Gospodarka Odpadami znajdziecie Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z tym tematem, także Harmonogram odbioru odpadów na 2021. 

W okresie świąt i innych wolnych dni harmonogram wywozu może ulec zmianie, o czym informujemy na tej stronie w Aktualnościach, na FB Gmina Lubicz, a osobom zapisanym do naszego systemu powiadamiania SMS wysyłamy wiadomość. Warto również subskrybować Newsletter Gminy Lubicz, w którym przypominamy o terminach odbioru śmieci (wpiszcie swój adres e-mail w odpowiednie pole na niebieskim pasku po lewej stronie, a w wersji mobilnej - tuż pod tą informacją).

Przypominamy najważniejsze zasady reklamacji dotyczące nieodebrania śmieci:

 • Jeżeli odpady nie zostały zabrane w wyznaczonym dniu albo zdarzyły się inne zakłócenia dotyczące zbiórki, należy niezwłocznie złożyć reklamację (w najbliższy dzień roboczy) w Referacie Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz: e-mailowo, wysyłając wiadomość na adres go@lubicz.pl, podając swoje dane oraz adres posesji lub telefonicznie pod nr 56 621 21 28. To pracownicy tego referatu w bezpośrednim kontakcie z firmami wywożącymi odpady mogą interweniować w zgłaszanej przez Państwa sprawie. Firma na zrealizowanie reklamacji ma trzy dni robocze. Zgłoszenie po dłuższym czasie wyklucza możliwość wyjaśnienia sytuacji.
 • Najczęściej, jak wynika z naszych analiz (kontroli, ale także GPS-ów w śmieciarkach), odpady nie są zabierane z tych posesji, których właściciele na czas, czyli do godz. 6.00 rano, nie wystawiają pojemników lub worków. Firma nie ma możliwości wielokrotnego podjeżdżania pod jeden adres, ponieważ musi obsłużyć ok. 5.500 domostw.
 • Pamiętajmy także o dokładnym zawiązaniu worków. Szkło w nich nie może być potłuczone. Worek z odłamkami podczas ładowania go na samochód pęka, a odłamki szkła ranią pracowników firmy zajmującej się odbiorem odpadów.

A o tym, jak prawidłowo segregować śmieci przeczytacie Państwo tutaj.

Przypominamy również, że od wielu lat w naszej gminie funkcjonuje bezpłatny dla mieszkańców Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Lubiczu Górnym. W ubiegłym roku rozszerzyliśmy odbiór odpadów o kolejne frakcje: odzież, strzykawki i igły.

Od 2019 r. papierowe książeczki opłat, z powodu małego zainteresowania taką formą płatności, drukujemy już tylko dla osób, które zgłoszą chęć ich posiadania (do końca października roku poprzedzającego). Do połowy stycznia do wszystkich właścicieli nieruchomości powinna dotrzeć korespondencja z urzędu gminy z ogólną informacją na temat sposobu regulowania należności za odpady, harmonogramem wywozu oraz ulotką na temat prawidłowej segregacji śmieci.

drukuj (Gospodarka odpadami w 2021 roku)

 • data: 2021-01-05

Doposażenie dla naszych strażaków

Wóz strażacki, najaśnica, radiostacja, piły spalinowe, węże i inny potrzebny druhom sprzęt w minionym roku trafił do jednostek z naszej gminy.

W 2020 roku doposażyliśmy strażaków w niezbędne do pełnienia służby sprzęt, korzystając z różnych pojawiających się zewnętrznych możliwości, a także własnych środków.

OSP Gronowo otrzymało łącznie 35 tys. zł z przeznaczeniem na zakup zestawu hydraulicznych narzędzi ratunkowych, które są wykorzystywane w ratownictwie drogowym. 20 tys. zł pochodziło z Komendy Głównej PSP, a 15 tys. zł z budżetu gminy Lubicz.

Po raz kolejny jednostki z naszej gminy wsparła także firma Pacific, przekazując dla OSP Grębocin najaśnicę, radiostację i czujnik wielogazowy – warte 13 tys. zł. Z kolei OSP Lubicz otrzymało od „Płatków” trzy aparaty oddechowe, kosztujące łącznie ok. 17 tys. zł.

OSP Lubicz wzbogaciła się także o czwarty aparat, dzięki 4200 zł dofinansowania z Komendy Głównej PSP.

Z kolei Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wraz z TUW kupiła dla drużyn z województwa 12 pił. Jedna z nich – łańcuchowa do cięcia drewna - trafiła do Grębocina. Jej koszt to ok. 3,7 tys. zł.

Urząd Gminy Lubicz złożył też wniosek do Funduszu Sprawiedliwości na warty ok. 20 tys. sprzęt dla OSP Młyniec, m.in. piły spalinowe, prądownicę, wąż, radiotelefon, kamizelki asekuracyjne czy torbę z wyposażeniem ratunkowym.

Natomiast dzięki 120 tys. zł od gminy strażacy z Rogowa wymienili lekki samochód gaśniczy. To nowy pojazd typu GLBM na bazie forda transita z nowoczesnym silnikiem diesla. Zgodnie z przeznaczeniem będzie służył do gaszenia pożarów małych obiektów (domki, mieszkania, garaże, pojazdy itp.) oraz do ratownictwa technicznego (na jego wyposażeniu znajdą się piły łańcuchowe, agregat prądotwórczy, sprzęt burzący, aparaty oddechowe). Pojazd posiada 450 litrowy zbiornik na wodę oraz 10 litrowy pojemnik na koncentrat do produkcji piany, agregat gaśniczy wysokiego ciśnienia 40 at, nowoczesną ledową najaśnicę teleskopową o mocy 16 tys. lumenów, wyciągarkę.

Doposażanie poszczególnych jednostek OSP w gminie (a mamy ich aż 9) obecnie odbywa się w ściśle określony sposób, a decyduje o tym zarząd gminnego OSP – gremium składające się z prezesów i naczelników jednostek. To oni podejmują uchwałę, a gmina w ramach posiadanych możliwości finansowych ją realizuje.

drukuj (Doposażenie dla naszych strażaków)

 • data: 2021-01-04
 • Grębocińscy strażacy otrzymali od Pacifiku najaśnicę,...
 • Przekazanie pilarki od K-PIR i TUW
 • Nowy wóz dla Rogowa

Nowy zjazd i chodnik w Lubiczu Dolnym

Kolejna przebudowa drogowa w Lubiczu Dolnym. Zmiany w infrastrukturze następują w związku z powstaniem nowego punktu handlowego – Dino przy starej drodze krajowej nr 10 w okolicach salonu opla.

- Wcześniej dokonane uzgodnienia z inwestorem (Dino) w zakresie przebudowy drogi w tym miejscu teraz są realizowane, koszty przedsięwzięcia pokrywa inwestor i deklaruje, że prace drogowe zostaną zakończone jeszcze w styczniu - wyjaśnia Tomasz Rafiński z Urzędu Gminy Lubicz. 

Oprócz zjazdu ze starej DK10 na parking przy markecie, powstaje przyległy do zjazdu chodnik, budowany jest również odcinek chodnika wzdłuż dawnej drogi krajowej do nowej zebry.

Przejście dla pieszych to również nowy element tej przebudowy. Dalej nowo budowany trakt dla pieszych wiedzie po łuku skrzyżowania i łączy się z istniejącym chodnikiem na ul. Toruńskiej. Oprócz tego w tym miejscu zostaną zamontowane barierki ochronne i odpowiednie oznakowanie.

- Wszystko po to, aby mieszkańcy Lubicza Dolnego bezpiecznie mogli pójść po zakupy i wrócić z nimi do domu. Nie dopuszczaliśmy możliwości poruszania się przechodniów wzdłuż nieprzygotowanej do tego DK10. Stąd takie a nie inne ustalenia z inwestorem – ocenia sytuację wójt Marek Nicewicz.

drukuj (Nowy zjazd i chodnik w Lubiczu Dolnym)

 • data: 2021-01-04

Zrób pierwszy krok. Porozmawiaj z terapeutą

Jeśli Twoje spożywanie alkoholu sprawia Ci kłopoty życiowe, jeżeli jesteś członkiem rodziny takiej osoby i trudno Ci sobie z tym poradzić, pomoc znajdziesz w gminnym Punkcie Konsultacyjnym dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

- Każde uzależnienie potrafi zabrać wolność, dając złudne wyobrażenie szczęścia i ucieczki od codziennych problemów. Jeśli nie podejmiesz działań zmierzających ku zmianie sposobu życia, z czasem utracisz kontakt z najbliższymi, tracąc możliwość realnej oceny sytuacji. Pierwszym krokiem do podjęcia skutecznych zmian w Twoim życiu może być rozmowa z terapeutą – mówi Dariusz Mikowski z gminnego Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych. 

Punkt Konsultacyjny w Lubiczu Dolnym jest otwarty w każdy wtorek w godzinach 10.00-16.00. Od stycznia mieści się ponownie w świetlicy środowiskowej przy ul. Toruńskiej 56 (budynek ZUK). Z powodu pandemii na każde spotkanie należy umówić się telefonicznie. Ponadto od marca 2020 roku, po pojawieniu się jej pierwszej fali, w porozumieniu z wójtem Lubicza oraz Gminną Komisją Przeciwdziałania Alkoholizmowi, podjęto decyzję o możliwości rozmów telefonicznych tzw. teleporad w każdym dniu tygodnia w godz. 9.00- 19.00 (+48 797 999 879).

W Punkcie pomoc jest udzielana każdemu, kto jej potrzebuje, kto chce podjąć się trudnych, ale korzystnych zmian w swoim życiu. W trakcie rozmów z terapeutą uzależnień nie będziesz przez nikogo oceniany ani potępiany za swoje czyny. Terapeuta do każdego odnosi się z szacunkiem i zrozumieniem. Wie, jak pomóc w często bardzo trudnym momencie życia, dając też wsparcie najbliższym  uzależnionego. - Niezależnie jakiego rodzaju kłopoty przeżywasz,  zawsze istnieje szansa na nową jakość życia – mówi Dariusz Mikowski, gwarantując wszystkim osobom pełną dyskrecję i anonimowość.

- Twój czas podczas rozmowy z terapeutą jest maksymalnie zorganizowany. Twój czas to czas działania, a tym samym czas zmiany – wyjaśnia terapeuta. - Twoja zmiana dokona się dzięki Twoim zasobom, a nie krytyce i ocenie tego, co robiłeś dotychczas.

Spróbuj zawalczyć o siebie, zarówno jeśli jesteś osobą uzależnioną, jak i współuzależnioną.

Zadania Punktu Konsultacyjnego w Lubiczu:

1. Informowanie o chorobie alkoholowej, uzależnieniach od narkotyków, dopalaczy, uzależnieniach behawioralnych, zachowaniach kompulsywnych mogących destrukcyjnie wpływać na różne obszary życia człowieka

2. Informowanie o możliwościach leczenia osób uzależnionych.

3. Informowanie osób z przejawami współuzależnienia, ofiary przemocy o możliwościach psychoterapii.

4. Motywowanie osób mające problem alkoholowy lub problemy z używaniem innych substancji psychoaktywnych, pijące szkodliwie do terapii. 

5. Udzielanie pomocy rodzinom z problemami alkoholowymi oraz osobom doświadczającym przemocy domowej.

6.  Podejmowanie działania zmierzające do dobrowolnego podjęcia leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych oraz podejmowano czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osób uzależnionych obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

7. Prowadzenie rozmów motywujących z osobami po podstawowym programie terapii w oddziałach terapii uzależnień, poradniach leczenia uzależnień, szpitalach psychiatrycznych, zakładach karnych mające na celu podtrzymanie decyzji o zachowaniu abstynencji oraz wprowadzaniu zmian w odczuwaniu, myśleniu, zachowaniach prowadzących do poprawy jakości życia.

8. Podejmowanie rozmów z osobami doświadczającymi przemocy domowej.

9. Przeprowadzanie rozmów z osobami współuzależnionymi zarówno paniami, jak i panami.

10. W Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym udziela się również informacji na temat przemocy w rodzinie, trudności w relacjach partnerskich, trudności wychowawczych, wsparcia i rozwiązywania problemów życiowych. Ponadto w trakcie rozmów w kontakcie terapeutycznym oferowano pomoc m.in. w pracy nad trudnościami osobistymi, w pracy nad poczuciem własnej wartości, wspieranie rozwoju osobistego. 

Punkt Konsultacyjny ściśle współpracuje z Urzędem Gminy Lubicz, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, GOPS, Zespołem Interdyscyplinarnym, kuratorami sądowymi, asystentami rodziny, Oddziałami Leczenia Uzależnień i Poradniami Leczenia Uzależnień oraz Grupą Anonimowych Alkoholików "Drwęca"

drukuj (Zrób pierwszy krok. Porozmawiaj z terapeutą)

 • data: 2021-01-04